9 adımda ayrılık acısını unutun
9 adımda ayrılık acısını unutun

9 adımda ayrılık acısını unutun

İlişkiyi bitiren siz olsanız bile ayrılmak asla kolay değildir.

İlk olarak, bazıları ötekilerden daha uzun sürebilecek, karşı karşıya kalınacak bir takım duygu var. Ayrılık psikolojisinden kurtulmak için atabileceğiniz kısa ve uzun vadeli adımlar vardır, böylece ilk olarak kendinizle barışabilir ve gelecekte sıhhatli, güvenilir ilişkilere yelken açabilirsiniz.

1. Adım: Duygularınızı ifade edin

Duygularınızı ifade etmek iyileşmeye ilk adımınızdır.

Kederli sürecin inişli çıkışlı geçmesi kabul edilebilir ve üzüntü/hiddet atakları yaşanabilir. Ne hissettiğinizi bilin.

Bir ayrılık, aşağıdakiler de dahil olmak suretiyle fazlaca sayıda duygu ve duygu aşamasına niçin olabilir:

– Kabullenme

– Rahatlama

– Şok

– Ret

– Üzüntü

– İhanet

– Korku

– Sorun

– Üzüntü

2. Adım: Bu kısa adımları deneyin

Bir ayrılığın arkasından duygusal, zihinsel ve fizyolojik durumunuzu sıhhatli tutmak görünmüş olduğu şeklinde zor olmayabilir.

‘Seni’ yine bul

Bir ilişki içinde olduğunuzda, bilhassa uzun ilişkilerde, kendinizi unutmak kolay olabilir. Şu anda ilişkinizden çıkmanın olumlularına odaklanmak zor olabilir, sadece bu zamanı kendi kendini keşfetme fırsatı olarak kucaklamayı öğrenebilirsiniz.

Daima tecrübe etmek istediğiniz aktiviteler ya da daha ilkin yapamayacağınız gezi ve yiyecek mekanları var mı? Şimdi bu tarz şeyleri yapmayı düşünmenin zamanı geldi.

Bir terapistle ustalaşmış destek bulmayı düşünün

Konuşma terapisi olarak da adlandırılan bir psikoterapist ile meydana getirilen seanslar, ayrılıkla başa çıkmanın yollarını bulurken duygularınız üstünde durmanıza destek olabilir. İlişkiyi kurtarma mevzusunda uzmanlaşmış bir terapist bulmayı düşünün.

Toplumsal olarak etken kalınca

Kimi zaman, bir ayrılığın acısı o denli kuvvetli olabilir ki, kendinizi asla bulunmadığınız kadar yalnız hissedebilirsiniz. Terapi gruplarının desteği, arkadaşlarınızın ve ailenizin bireysel desteği önemlidir. Bu kırılgan zamanda kendinizi eve kapatmamaya etmemeye çalışın.

Toplumsal ilişkilerinize odaklanmak, gelecekte duygusal ilişki becerilerinizi güçlendirmeye de destek olabilir. Uzmanlar, toplumsal kalmanın depresyonu azalttığını ve daha uzun bir yaşamla bağlantılı olduğuna inanıyor.

Yaşam durumunuzu tekrardan düzenleyin

Kimi zaman, ayrılık, daha ilkin paylaşılan bir yaşam alanından çıkan bir yada iki kişinin anlamıdır.

Hareket etmenin stresinin yanı sıra, siz ve eşiniz ilişkinizdeki evcil hayvanları yada evlatları paylaşırsanız duygusal yük daha da artabilir.

Ek olarak, yaşam düzenlemelerinize bağlı olarak, sizin ve eşinizin daha ilkin paylaştığınız herhangi bir gelir kaybını telafi etmek için finansal desteği göz önünde bulundurmanız gerekebilir. Yine ayağa kalkana kadar geçici konut şeklinde seçenekleri keşfetmek için sevdiklerinize yada arkadaşlarınıza ulaşmaktan çekinmeyin.

3. Adım: Uzun vadeli iyileşmeye odaklanın

Uzun solukta, bir ayrılığın içinden sıhhatli olarak çıkmak çoğu zaman büyük seviyede aşağıdaki faktörlere bağlıdır:

Zihinsel sağlığınız

Ayrılık bir süreçtir ve kati bir vakit çizelgesi olmayan bir süreçtir. Bir ayrılığın acısı, uzun ya da kısa sürebilir.

Yeni yaşam tarzlarına izin vermek, genel zihinsel sağlığınız için fazlaca önemlidir. Ek olarak, toplumsal ve fizyolojik olarak etken kaldığınızdan güvenilir olarak bir ayrılık esnasında zihinsel sağlığınızı korumanıza destek sunar. Bu, yaşadığınız acıyı ve depresyonu azaltmaya destek olabilir.

Kişisel bakım teknikleri

Kişisel bakım devamlı önemlidir, bilhassa ayrılık sonrası. “Başkalarına bakmak için kendinize iyi bakmanız gerekir” tutkusu kesinlikle kişilerarası ilişkiler için geçerlidir.

Kişisel bakıma uzun solukta vakit harcayarak, kendinizle sonrasında ilişkilerinize aktarılacak sıhhatli bir ilişki kuracaksınız.

Tekrardan itimat oluşturma

Ayrılık durumunuzu çevreleyen koşullara bağlı olarak, başkalarına yine güvenmek zor olabilir. Gene de itimatı tekrardan inşa etmezseniz, gelecekte ilişkilerinizde büyük problemler yaşayabilirsiniz.

Itimat oluşturmak vakit alabilir ve bir terapist ilişkilerinize tekrardan itimat inşa etmek için stratejiler önerebilir.

Yeni ilişkileri iyi mi ele alırsınız?

Bazı insanoğlu için, yeni bir ilişkiye başlayarak ayrılığın acısını hafifletmek cazip gelebilir. Sadece, bu devamlı zekice değildir, bu sebeple yeni ilişkiniz, hayatınızı negatif etkileyebilir.

Yeni bir ilişkiye başlamadan ilkin, duygularınızdan güvenilir olmak için kendinize kafi vakit tanıyın. Bu süre elbet kişiden kişiye değişebilir.

Son not

Ayrılık ister tek taraflı, ister karşılıklı olsun, bir ilişkiyi sona erdirmek asla kolay bir süreç değildir.

Yüksek stres yada üzüntü anlarında, hayatınızın bu aşamasının sonunda geçeceğini akılda tutmak önemlidir. Ek olarak bir çok insanoğlunun yaşamı süresince minimum bir kez ayrılık acısı çektiğini ihmal etmeyin, bu yüzden duygusal destek için arkadaşlarınıza ve ailenize danışın.

Bir ayrılıkla başa çıkmanın zihinsel sağlığınızın acı çekeceği kadar zorlaştığı bir noktadaysanız, daha ilkin yapmadıysanız bir terapist görmenin zamanı gelmiş olabilir. Her şeyden ilkin, kendinize karşı nazik olun ve ayrılığı, olduğu şeklinde ele alın.

hususi içeriğidir.

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir