Ali Nazik Kebabı Tarifi
Ali Nazik Kebabı Tarifi

Ali Nazik Kebabı Tarifi

Ali nazik, yemeklerin baş tacı olan bir et yemeği. Aslen bununla birlikte patlıcan yemeği olarak da adlandırılabilir. Ali nazik kebabı, yağlı kıyma kullanılarak, bolca sarımsaklı, ne olursa olsun süzme yoğurtlu, közlenmiş patlıcanları ile nefis bir ana yiyecek olarak da kabul edilebilir. Isterseniz sos olarak tere yağında yakılmış kırmızı pul biber gezdirebilirsiniz. En kolay et yiyecekleri içinde sayılabilecek olan ali nazik kebabı bölgesel yemekler arasındaki nefis yiyeceklerden biri.

Eğer yaz mevsiminde değilseniz közlenmiş doğranmış patlıcanları dipfrizde da muhafaza ederek kış yemeği olarak da kullanabilirsiniz. En güzel yiyecek tarifleri barındıran bu yiyecek sitesi sizler için daha bir oldukca resimli et yiyecekleri, denenmiş kebap tarifleri ile dolu. Bu sebeple ali nazik yemeği hazırsa yanına sunabileceğiniz yemekler için internet sitemizdeki öteki tariflere bakabilirsiniz. Şimdi geçelim meşhur ali nazik kebabı tarifine.

Ali Nazik Tarifi için malzemeler

1.kilo patlıcan

1.kilo yoğurt

300.gr kıyma

4 diş sarımsak

Tuz karabiber

Ali Nazik Tarifi

Öncelikli olarak patlıcanları közleyin, ufak parçalar halinde doğradıktan sonrasında sarımsaklı yoğurtla beraber karıştırıyoruz kıymayı bir başka tencerede kavuruyoruz tuz karabiber koyup hazırlamış olduğumuz karışımı servis kabına alıp kavurduğumuz kıymayı yüzüne koyup servis yapıyoruz.

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir