Antep Mutfağı
Antep Mutfağı

Antep Mutfağı

Türk mutfağında kebabın önemi nedir?

Türk mutfağında kebabın önemi oldukça büyüktür, şöyleki restetonlara bakmış olduğunuzda evlere bakmış olduğunuzda hele hele Anadolu’da evlere bakmış olduğunuzda pazar günü Antep’te tüm mesire bölgeleri doludur. Şöyleki ormana bakmış olduğunuzda mangal yüzünden tüm ormanın yandığını zannedersiniz. Ya İstanbul yada büyük şehirlerimizde durum nedir? Bugün hangi restorana gitseniz 1000-1500 kişilik restoranlar var, bu da kebabın önemini konu alıyor bizlere. Bununla beraber damak zevkimizi konu alıyor, bugün Anadolu’da olsun batıda olsun İç Anadolu’da olsun her yerde kebabın inanılmaz bir önemi bulunduğunu görüyoruz. Fakat bunu dile getiriyor muyuz hayır, fakat gerçek olarak biz kebabı seven bir milletiz.

Antep kebabının özellikleri nedir?

Dünya’da en iyi kabapı Türkiye’ de yapılır, Türkiye’dede Antep’te yapılır, Antep kebabının özellikleri oldukça fazladır ilk olarak oldukça sağlıklıdır Antep kebabı, bir oldukça yerde et mütevazi yenirken Antep’te bunun aksine kış mevsiminde soğan kebabı ile beraber yenir. Soğan kebabının yanında nar pekmezi ile sunuma verilir ve çoğu zaman soğan kebabının yanında turp verilir. Bu şekilde tüketilen Antep kebabı inanılmaz leziz ve oldukça sıhhatli olur. Yaz mevsiminde sonsuzdur, yazın yanına ne yiyebilirsiniz patlıcan, domates, biber şöyleki lavaşın içine sarılmış olduğu süre tadına doyum olmaz, Antep kebabının. ilk bahar yeni dünya meyvesinin hafifçe mayhoş lezzeti ile harmanlanınca görkemli lezzetine doyamayacaksınız.

Kebap pişirmenin püf noktaları nedir?

Kebap pişirmenin püf noktaları, pişireceğimiz kebaba göre farklılık gösterir. Örneğin bir kuşbaşılı yapıyorsanız doğrusu küte kebabı yapıyorsak bunu oldukça fazla kurutmamız gerekir, fakat içi de pembe renk olması gerekir piştikten sonrasında derhal çekmeniz gerekir. Kıyma kebabı gene o şekilde kurutmuyacağız. Patlıcanlı yapıyorsanız şişin dört tarafını çevireceğiniz doğrusu her tarafı ateş görecek. Eğer patlıcanlar yumuşamış sa kebabı bir kaba alacaksınız hafifçe su koyup kabın ağzını kapatacaksınız terlemey bırakacaksınız. Eğer soğan kebabı yapıyorsak ne olursa olsun soğan kebabını piştikten sonra bir tencereye alıp, üstüne nar pekmezi sulandırıp gezdirerek ekleyip birazcık pul biber ve karabiber atacağız ağzını kapatacağız gene terleteceğiz. Bir sarımsak kebabı yapıyorsak tine ateşi gördükten sonrasında bir çukur kaba alıp, üstüne su koyacağız terleteceğiz. Doğrusu bazı kebaplar terletilerek yenir bazıları direk yenir, direk yenenleri ateşin üstünde oldukça kurutmayacağız.

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir