Anti Aging Cilt Bakımı Nedir?
Anti Aging Cilt Bakımı Nedir?

Anti Aging Cilt Bakımı Nedir?

Anti aging cilt bakımı, yaşlanma sebebiyle ciltte meydana gelen deformasyonları azaltmak, yavaşlatmak yada önlemek için uygulanan bir bakım türüdür. Cildin katmanları, yaş ilerledikçe hasara uğramaya adım atar ve bu hasarlar cilt yüzeyinde kendini gösterir. Kırışıklıklar, çizgiler, lekeler ve sarkmalar benzer biçimde problemler ortaya çıkar. 25 yaşından sonrasında her yıl azalmaya süregelen kolajen üretimi sebebiyle cildin yapısı değişime uğrar. Anti aging cilt bakımı, bu dokusal bozulmaları engellemek için bilhassa hanımefendiler tarafınca tercih edilmektedir.

Cildin Yaşlanmasına Yol Açan Etkenler Nedir?

1-Güneş Işınları

Güneş ışınlarının cilde zararları, günümüzde hepimiz tarafınca bilinmektedir. Korunmasız bir ciltte, güneş ışınları cildin elastikiyetini bozan etkilere sebep olmaktadır. Yalnız yazları değil, kışın da güneşe çıkarken cildinize kesinlikle bir yüksek korumalı bir güneş bakım ürünü uygulamalısınız.

2-Yetersiz Su Tüketimi

Bolca su tüketmek, cildin canlılığını korumaktadır. Tüm vücudu içeriden nemlendiren su, kafi oranda alınmadığında cildin kuruması kaçınılmazdır. Bu negatif tesirleri önlemek için, her gün minimum 2,5 litre su içilmelidir.

3-Fazla Şeker Tüketmek

Cildi savunmasız bırakan bir öteki madde ise şekerdir. Fazla tüketildiğinde, cildin yapısını içeriden bozmaktadır. Bilhassa cildin ürettiği kolajenlerin tesirini zayıflatması sebebiyle aşırı şeker tüketiminden kaçınılmalıdır.

4-Alkol ve Sigara

Alkol ve sigara, cilde canlılık veren, cildin naturel yapısını gerçekleştiren hücrelerin yaşama veda etmesine yada bozulma olmasına yol açmaktadır. Vücut ve cilt sağlığı için, sigarayı bırakmak ve alkol tüketiminde dikkatli hareket etmek gerekir.

5-Makyajla Uyumak

Makyaj ürünlerinin ciltte uzun süre kalması, bir taraftan sivilce, siyah nokta benzer biçimde problemlere sebep olurken, bir taraftan da kırışıklık oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Bilhassa fondöten, kapatıcı benzer biçimde ürünler cilt gözeneklerini tıkayarak, cildin nefes almasını engellemektedir. Bu ürünlerin kullanım sonrası kesinlikle temizlenmesi gerekir.

6- Nemlendirmeyi İhmal Etmek

Su içmenin yanında, cildi dışarıdan nemlendirmek, cilt yüzeyinin sıhhatli görünmesini ve cildin canlanmasını sağlamaktadır. Cilt kuruluğu, yaşlanma emarelerini hızlandırmaktadır. Cildinizi her gün tertipli olarak nemlendiricilerle beslemelisiniz.

Anti Aging Cilt Bakımı Şekilleri

Uzman doktorlar tarafınca sıkça meydana gelen anti aging cilt bakımı uygulamalarından en oldukca kullanılanlar şunlardır:

1- Botoks

Botoks, yüzdeki bazı kasların oluşturduğu kırışmaları yok etmek için kullanılan yöntemdir. Dudak, alın, boyun, göz çevresi benzer biçimde pek oldukca alana uygulanabilir.

2-Dolgu

Enjeksiyon yada silikon yolu ile, cildin yumuşak dokusunun geri kazanılması amacıyla kullanılan yöntemdir.

3-Lazer Uygulamaları

Cildin bağ dokusunu tazelemek ve kolajen üretimini teşvik etmek için kullanılan yöntemlerdir. Kişinin cilt yapısına ve ihtiyacına nazaran pek oldukca bölgeye uygulanabilir. Kırışıklıklar, lekeler benzer biçimde pek oldukca yaşlanma emaresini gidermek için sık başvurulan işlemlerdendir.

4- Kimyasal Peeling

Deformasyona uğramış olmuş cilt derisinin yenilenmesi ve onarılması için kullanılan yöntemdir. Cildi sıkılaştırmak ve lekeler, pürüzler benzer biçimde deformasyonları ortadan kaldırmak amaçlanır. Oldukca sık tercih edilen bir anti aging cilt bakımı uygulamasıdır.

Anti Aging Etkili Organik Ürünler

Neredeyse her insanın rahatça bulabileceği bazı naturel ürünler, yaşlanma karşıtı etkiye haizdir. Hindistan cevizi ve hindistan cevizi yağı, katkısız bal, limon, hint yağı benzer biçimde bitkisel ürünler, tüketildiğinde yada cilt bakım maskelerinde kullanıldığında, cildi beslemektedir. Lekeleri ve kırışıklık görünümünü azaltmak için vücuda anti aging cilt bakımı tesiri elde eden bu maddeleri de gündelik hayatınıza dahil etmelisiniz.

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir