Bebek Egzaması Hastalıkların Habercisi Olabilir
Bebek Egzaması Hastalıkların Habercisi Olabilir

Bebek Egzaması Hastalıkların Habercisi Olabilir

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Bülent Şekerel, bebeklerde görülen egzamanın, tedavi edilmezse ilerleyen yıllarda astıma niçin bulunduğunu belirtti. Prof. Dr. Şekerel, “Egzaması olan bebeklerin yüzde 30’u ileride astım hastası olabilir. Bu bebeklerde ileride astım yada gıda alerjisi gelişebileceğini biliyoruz. Çoğu zaman astımın ilk emaresi egzama oluyor” dedi.

“MİKROBİK DERİ HASTALIKLARINA NEDEN OLABİLİR”

Prof. Dr. Bülent Şekerel, bilhassa bebeklik çağındaki bebeklerin yüzde 10’u ile 20’sinde egzama görüldüğünü, bunun bilhassa yanak, kol, boyun, bacakların dış yüzleri ve el bileklerinde ileri geldiğini belirtti. Yoğun kaşıntılı egzamanın bebeğin uykusunu böldüğünü, gün içinde de kendini huzursuz hissetmesine niçin bulunduğunu belirten Şekerel, “Bebek kaşındığı için tırnaklarıyla derisini çizerek mikrobik deri hastalıklarına niçin olabiliyor. Bizim için egzama oldukça mühim. Bu bebekte ileride astım yada gıda alerjisi gelişebileceğini biliyoruz. Bilhassa gıda alerjisi gelişiminde egzamanın oldukça mühim bir görevi var. Bundan dolayı besinler deriden geçerek girdiklerinde alerji gelişimine niçin oluyorlar. O yüzden deri bütünlüğünün sağlanması, egzamanın tedavi edilmesi, gıda alerjisi girişimini engellemek için en mühim kriter” diye konuştu.

“ASTIMIN İLK BELİRTİSİ EGZAMA OLUYOR”

Prof. Dr. Şekerel, anne babaları egzama tedavisi mevzusunda bilgilendirdiklerinin altını çizerek, acıkmasını şöyleki sürdürdü:

“Egzamalı bebeklerin yüzde 30’unda ve 40’ında gıda alerjisi vardır. Bilhassa egzama şiddetliyse bebeğin erken döneminde başladıysa bunun altında bir gıda alerjisi olabilir. Bilhassa annenin yedikleri, anne sütüyle bebeğe geçerek bunun yoğunlaşmasına niçin olur. O yüzden biz alerji testleri yaparak hangisi bulunduğunu buluyor ve buna yönelik tedbirler alıyoruz. Bebeklerde egzama görülmesi ailelerin moralini bozmamalı, tedavi edilebilir. Sebepleri ortaya konulursa ortadan kaldırılabilir durumdur. Astım gelişimi içinde risk oluşturduğunu biliyoruz.

Egzaması olan bebeklerin yüzde 30’u ileride astım hastası olabilir. Sebebi ise hepsi ortak bir temelden ileri geliyor. Kalıtsal bir duruma bağlı. Ailede alerjik bir bünye var ise bu süre içinde gıda alerjisi, alerjik nezle ve astım gelişebiliyor. Çoğu zaman astımın ilk emaresi egzama oluyor. O yüzden astımın doğru tedavisi ileride bu hastalıklardan korunması, astımdan korunması için eleştiri bir aşama olarak kaydediyoruz.”

İLİşKİLİ HABERLER Bebeklerde Zehirlenme Belirtileri

Bebeklerde Zehirlenme Emareleri

 Bebek Yüzlü Olmak İçin

Bebek Yüzlü Olmak İçin

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Diş Çıkarma Emareleri Nedir?

Bebeklerde Pamukçuk Neden Oluşur?

Bebeklerde Pamukçuk Niçin Oluşur?

İLİşKİLİ GALERİLER Yeni Doğan Bebeklerde Down Sendromu Belirtileri

Yeni Doğan Bebeklerde Down Sendromu Emareleri

Bebeklere Takılan Kehribar Kolyenin Şifası Nedir?

Bebeklere Takılan Kehribar Kolyenin Şifası Nedir?

Bebekler İçin En İdeal Oyuncaklar

Bebekler İçin En İdeal Oyuncaklar

Bebeklerin İlgisini Çekebilecek Oyuncaklar

Bebeklerin İlgisini Çekebilecek Oyuncaklar

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir