Bebekler Ne Zaman Oturur?
Bebekler Ne Zaman Oturur?

Bebekler Ne Zaman Oturur?

Doğumdan sonrasında bebeklerin gelişimi süratli bir halde adım atar. Erken doğan bebeklerde bu durum birazcık farklılık gösterebilmektedir. Peki bebekler ne süre oturur? 

Bebeklerin birçok becerisinin temeli doğumdan itibaren 1 yıl içinde kazanılır. Yeni doğan bebek sahibi ebeveynlerin ise akıllarına en oldukça takılan sual ise bebeğimi ne süre oturtmalıyım? Birçok anne, büyüklerin tavsiyesi ile yanlış izlenimlere kapılmaktadır. Eğer bebek oturtulmazsa beli eğrilir benzer biçimde yanlış inançla bebeklerini ilk 6 ay içinde oturtmaya başlıyor.

Her bebeğin gelişim periyodu ve hızı farklılık izah edebilir. Oturma, ayakta durma, emekleme benzer biçimde eylemler, bebeğin motor gelişim becerileri açısından önemlidir. Bebekler sadece 4. ayda kucakta destekli oturmaya başlayabilir.

BEBEKLER NE ZAMAN OTURUR?

Bebeği 4. aya kadar zorlayıcı herhangi bir hareket yapılması önerilmemektedir. Zira bebeğin kafasını ve sırtını düz tutabilmesi en erken 4 aylıkken mümkün olabilmektedir. 5. ayda oturma yastıklarıyla destekli oturmaya, 6. ve 7. aylarda ise 10-20 dakika benzer biçimde bir süre desteksiz olarak oturmaya teşvik edilebilirler. 8. aydan itibaren de tamamen desteksiz oturabilirler.

Yavrunuz derhal oturmazsa sakın paniklemeyin. Bebeklerin tam desteksiz oturması 9. aya kadar sarkabilir. Erken doğan, fazla şişman bebekler yada kromozom eksikliğinden yapısal olarak değişik dünyaya gelecek olan bebeklerde bu devrin kaymaları normaldir. Bu konudaki en doğru rehberliği size hekiminiz yapmış olacaktır.

İLİşKİLİ HABERLER Düşük D Vitamini Bebeklerde Obeziteye Neden Olabilir

Düşük D Vitamini Bebeklerde Obeziteye Niçin Olabilir

Bebeklerde Göz Rengi Ne Zaman Değişir?

Bebeklerde Göz Rengi Ne Vakit Değişmiş olur?

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir