Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?
Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebekler ilk dişlerini 7. aydan itibaren ağızda yerlerini almaya adım atar. Bu süre bebeğinizdeki kalıtsal özelliklere gore de değişim izah edebilir. Tüm dişlerin çıkması ise 7-30 aylık bir periyotta tamamlanır. Bu süreçte bebeğinizde ateş, huzursuzluk ve ağlama benzer biçimde durumlarla karşılaşabilirsiniz.

DİŞ ÇIKARMA BELİRİTİLERİ

Bebekler 7. ayda çıkarmaya başladıkları dişlerinden dolayı değişik süreçte girerler. Bu zamanda bebeklerinde huzursuzluklar yaşadığını söyleyebiliriz. Genel olarak tüm bebeklerde aynı emarelere rastlanır. Bu emareleri aşağıdaki benzer biçimde sıralayabiliriz.

SALYA ARTIŞI

Bebeklerde salyaların akması 10 haftalıkken adım atar. Dişlerin çıkmaya başlamasıyla birlikte bebeğinizin salyasında fazlalaşşma görülür. Bu vaka her bebekte yaşanır. Salya artışıyla beraber ağız kısmında fazla ıslak kalmadan dolayı kuruluk görülebilir. Bu kuruluğun geçmesi için doktorunuza başvurarak size verdiğin kremleri kullanabilirsiniz.

PARMAK EMME

Parmak emme durumu bebeklerde oldukca sık görülen bir durumdur. Dişlerin çıkmasıyla bebekte bir kaşınma hissi oluşur. Yavrunuz bu hisse karşılık olarak parmak emmeye başlayabilir. Sadece dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan vaka, bu durumun alışkanlık haline getirilmemesidir. Zira parmak emmek dişlerin çıkış şeklini değiştirerek dişlek denilen diş görünüme sebep olabilir. Bunu engellemek için bebekler için hususi meydana getirilen plastik diş kaşıyıcıları kullanabilirsiniz.

DİŞ ETİNDE KIZARIKLIK

Bebeklerde diş çıkarma esnasında diş etinde kızarıklık ve şişlik görülebilir. Bu zamanda diş etleri oldukça hassastır. Bu yüzden bebeğinize oldukca sert gıdalar vermemelisiniz. Fazla olmasa da hafifçe kanamalar meydana gelebilir. Korkmanıza gerek yok bu düzgüsel bir vakadır.

UYKUSUZLUK VE HUZURSUZLUK

Bu zamanda bebeğinizin uyku düzeni, duyduğu ağrılarla birlikte düzensizlik izah edebilir. Diş çıkarma sürecine kadar uyku düzeni normalken, bu süreçte bebeğinizin uykusunda hafiflik ve uyku süresinde kısalma görülebilir. Aniden huzursuz olup ağlayabilir ve bu durumlar oldukça doğaldır.

İSHAL VE ATEŞLENME

Bebeklerde diş çıkarma süreci anne babalar için oldukça zor bir dönemdir.  Görülen ateşlenme sonucu bebekte huzursuzluk oluşur ve ağlamaya adım atar. İshal de sık görülen bir durumdur. İshalin geçmemesi ve ateşin 38 dereceden yukarı çıkması durumunda zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız.

DİŞ ÇIKARMA DÖNEMİNDE NASIL BESLENİLMELİDİR?

Bebekler diş çıkardıkları süre ağızları oldukca hassaslaşır. Bu yüzden verdiğiniz yiyecekleri kabul etmeyebilirler. Netice olarak yemesi zayıflayan bebek de kilo kaybı görülebilir. Bu zamanda bebek soğuk ya da ılık gıdaları daha oldukca tercih etmektedir. Bilhassa bol miktarda yoğurt tüketebilir.

Diş kaşınmalarına karşı bebeğinize havuç ve kereviz verebilirsiniz. Kereviz rahatlatıcı tesiri olduğundan bebeğinize iyi gelecektir. Evde sıktığınız meyve sularını da oldukça tüketebilecektir.

İLİşKİLİ HABERLER Bebeğiniz Diş Çıkarırken Ağzına Mendil Verin! Faydasına İnanamayacaksınız!

Yavrunuz Diş Çıkarırken Ağzına Mendil Verin! Faydasına İnanamayacaksınız!

Yenidoğan Bebeklere Bu Besinleri Kesinlikle Vermeyin

Yenidoğan Bebeklere Bu Gıdaları Kesinlikle Vermeyin

Bebeklerde Çene Titremesi

Bebeklerde Çene Titremesi

Bebeklerde Çok Uyuma

Bebeklerde Oldukca Uyuma

İLİşKİLİ GALERİLER Kadınların Beslenmesinde Mutlaka Bulundurması Gereken 5 Renk

Hanımefendilerin Beslenmesinde Ne olursa olsun Bulundurması Ihtiyaç duyulan 5 Renk

Bebek Bakımında Çok Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Bebek Bakımında Oldukca Dikkat Edilmesi Ihtiyaç duyulan Hususlar

Merve Boluğur Bebeklik Fotoğrafını Paylaştı

Merve Boluğur Bebeklik Fotoğrafını Paylaştı

Ayşecan Tatari ile Edip Tepeli Bebek Bekliyor

Ayşecan Tatari ile Edip Tepeli Bebek Bekliyor

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir