Bebeklerde Pamukçuk Neden Oluşur?
Bebeklerde Pamukçuk Neden Oluşur?

Bebeklerde Pamukçuk Neden Oluşur?

Çoğu zaman bebeklerde görülen bir sorun olan pamukçuk; bebeğin meme emmesine yiyecek yeme isteğinin azalmasına niçin olur. Bunlar bununla beraber de huzursuzluk getirir. Bu durum oluştuğunda anne adayları oldukça telaşlanır.

PAMUKÇUK NEDİR?

Çocuklarda daha oldukça görülen fakat erişkinlerde oluşabilen pamukçuk bir çeşit mantar enfeksiyonudur. Moniliazis adı ile malum bu problem ‘Candida’ adlı mantarın ağız içinde enfeksiyona niçin olması sonucunda meydana gelir. Dil üstünde, damakta yada ağız içinde oluşan beyaz lezyonlar şeklinde emare ile kendini gösterir.

Bebekte pamukçuk genel anlamda dil üstünde meydana gelir. Bebek bu durumda oldukça rahatsız olur. Dolayısıyla annenin memesini emmek istemez. Yiyecek yemeyi istemez. Bazı bebeklerde emme isteği olması durumunda dil yada ağza süt değdiğinde yanma hissi oluşur. Bu durum bebeğin hırçınlaşması ve ağlamasıyla sonuçlanır. Bazı bebeklerde ise yüksek ateş görülür. Çeşitli nedenler dolayısı ile bu enfeksiyon kapılabilir.

BEBEKLERDE PAMUKÇUK NASIL GEÇER?

Bebeklerde oluşan pamukçuklar bebeğin yaşamını fena etkilemez.’Candida’ organizmasının bebeğin zayıf anlarını yakalayarak vücuda girmiş olduğu ve tesirini gösterdiği bilinir. Fakat anne adayının dikkati burada bebeğin bu sorununu engelleyebilir. Gene de pamukçuk sorununa yakalanan bebekler için çeşitli tedavi şekilleri mevcuttur. Bu şekilleri uygulayarak sorundan kurtulabilir, hem de alacağınız koruyucu yöntemler ile yavrunuz tekrar bu problem ile karşılaşmamasını sağlayabilirsiniz.

PAMUKÇUK NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Bebekleri oldukça rahatsız eden, emme ve yiyecek yeme isteğini azaltan pamukçuk problemi tedavi edilmesi gerekir. Bebeklerin en mühim çağı olan 0-1 yaş aralığında çoğunlukla yakalanılan bu durum emme yada yeme isteği kalmayan çocuğun gelişimi zarar görür. Bu yüzden çeşitli yöntemler uygulayarak bebeğin ağız yada dilindeki pamukçuk probleminin giderilmesi gerekir.

Bebeğin dil, ağız içi yada damağında oluşan beyaz lezyonların temizlenmesi gerekir. Bu temizlik el ile yapılır. El ile meydana getirilen ağız temizliğinden temiz ve hijyenik bir bez ile ağız gün içinde silinir. Doktora başvurarak tavsiye edilen ilaçları kullanabilirsiniz.

Ek olarak annenin birazcık dikkatli olması halinde hem pamukçuk oluşumu gözlenmez hem de bir çeşit mantar enfeksiyonu olan bu durum anneye de geçmesini önler. Annenin bebeğini emzirmeden ilkin ellerini ne olursa olsun yıkaması gerekir. Bebeği emzirmeden ilkin ve sonrasında meme ucunu birkaç damla anne sütü ile temizlemesi göğüs ucu florasını yeniler.

İLİşKİLİ HABERLER Bebeklerde Pamukçuk Nedir?

Bebeklerde Pamukçuk Nedir?

Anne Sütünü Artırmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Anne Sütünü Çoğaltmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Bebeklerde Çene Titremesi

Bebeklerde Çene Titremesi

Bebeklerde Çenede Kızarıklık

Bebeklerde Çenede Kızarıklık

İLİşKİLİ GALERİLER Bebek Bekleyen Annelerin Bilmesi Gereken 5 Şey

Bebek Bekleyen Annelerin Bilmesi Ihtiyaç duyulan 5 Şey

Bebek Banyosunda Bunlara Dikkat Edin!

Bebek Banyosunda Bunlara Dikkat Edin!

Bebek Bakımında Çok Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Bebek Bakımında Oldukça Dikkat Edilmesi Ihtiyaç duyulan Hususlar

Buse Varol İkinci Kez Anne Oluyor

Buse Varol İkinci Kez Anne Oluyor

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir