Bu kumaşta bir asalet var
Bu kumaşta bir asalet var

Bu kumaşta bir asalet var

Türk modacıların da yeni koleksiyonlarının tanıtılmış olduğu Londra Moda Haftası başladı.İngiltere’nin başkenti Londra’nın merkezindeki ‘180Strand’ adlı kreatif sanat ürünlerinin sergilendiği gosteri alanında meydana getirilen moda haftasının ilk gününde, Türk modacı Bora Aksu, İlkbahar-Yaz 2018 koleksiyonunu tanıttı.

GAZİANTEP’te 16. yüzyıldan bu yana dokunan, bir dönem Osmanlı padişahlarının kaftanlarının da dikildiği, ‘saray kumaşı’ olarak malum kutnu kumaşı kullanılarak oluşturulan yeni koleksiyon, defileyi izlemeye gelen birçok modasever, blogger ve davetliden yoğun ilgi görmüş oldu.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in de izlediği defilede, turkuaz, kırmızı, pembe, bebek mavisi ve kırık beyaz şeklinde renk çeşitlerinin tül, ipek ve kutnu kumaşıyla beraber harmanlanarak koleksiyonu oluşturduğu görüldü.

Gaziantep Belediyesinin katkılarıyla meydana gelen defilenin arkasından gazetecilere konuşan Şahin, “Kumaşta büyük bir soyluluk, derinlik ve zarafet var fakat Bora kardeşimin elinde de görkemli bir güzelliğe dönüşmüş. Kutlama ediyorum. Ülkemizin bu şekilde birini yetiştirmesi ve dünyaya büyük bir modelist ve tasarımcı olarak bugün bizi temsil etmesinden dolayı gurur duyuyoruz” dedi.

ESİN KAYNAĞI GAZİANTEP
Koleksiyonun hazırlık aşaması ile tasarımlarında nelerden esinlendiğine ilişkin data veren Aksu ise Gaziantep’e yapmış olduğu seyahatin koleksiyonun oluşmasında büyük tesiri bulunduğunu dile getirdi. Gaziantep’i ilk kere birkaç ay ilkin ziyaret ettiğini özetleyen Aksu, “Aslen kent olarak inanılmaz esin deposu olan bir kent. İnanılmaz etkilendim. Bu kumaşlarla çalışmak benim için bir hazineydi” dedi.
Kutnu kumaşının, ipek çözgüler ile koton dokumaları bir arada barındırması sebebiyle de ilkbahar ve yaz döneminde kolaylıkla kullanılacağını, ek olarak hijyen açısından da bu kumaşın oldukca sıhhatli bulunduğunun altını çizen Aksu, “Artı, bence kumaş inanılmaz lüks. Ayrı bir soyluluk var kumaşta. Bu sezonda ilk kullanışımdı fakat daha gene daha nice sezonda kutnu kumaşını kullanacağım. Ben sonuçtan oldukca mutluyum. Hep birlikte internasyonal bir alanda sunduk” dedi.

19 EYLÜL’E KADAR SÜRECEK
İngiltere’de yaşayan ve 2003’ten bu yana her yıl Londra Moda Haftası’na katılan Aksu’nun defilesine yoğun ilgi yayınlandı. Aralarında İngiliz sanatçı ve modacıların da bulunmuş olduğu oldukca sayıda şahıs defileyi izledi.

19 Eylül’e kadar sürecek Londra Moda Haftasına, Erdem Moralıoğlu, Esin Akan, Merve Bayındır şeklinde Türk modacıların yanı sıra, oldukca sayıda modacı ve marka katılıyor. Londra Moda Haftası süresince Paul Smith, Jasper Conran, Joseph, Emporio Armani, Tommy Hilfiger ve Burberry şeklinde markalar ve modacılar da yeni koleksiyonlarını tanıtmış olacak.

özgürlük.com.tr

 

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir