Burun Estetiği Hakkında Her Şey
Burun Estetiği Hakkında Her Şey

Burun Estetiği Hakkında Her Şey

Günümüz toplumu ve rekabet ortamı görsel güzellikte de bir adım önde olmayı lüzumlu kılıyor. Bu sebeple burun estetiği tüm dünyada en oldukca rağbet gören ve en oldukca meydana getirilen güzel duyu türüdür. Sadece bu gene de bir ameliyattır ve riskleri vardır, operasyona karar vermeden ilkin burun estetiği hakkında her şey bilinmelidir.

Burun Estetiği Operasyonu Kişiye Özeldir

Her insana aynı burun yapılması söz mevzusu değildir. Burun estetiği esnasında nefes alma sorununa sebep olacak herhangi bir sorun var ise düzeltilir. Bu sayede hem biçim düzeltilirken hem de sıhhat problemi ortadan kaldırılır.

Tabip Seçimi ve Muayene

Operasyon öncesi hekim seçimi oldukca mühim olup, mevzunun uzmanı olması önemlidir. Doktorun geçmişte yapmış olduğu operasyon örneklerini incelemek ve uygun bir seçim mi bulunduğunu saptamak gerekir. Tabip muayenesi esnasında 6 açıdan çekilmiş burun profil resimleri alınarak bilgisayar simülasyon programına aktarılarak, güzel duyu sonrası oluşacak nihai biçim hastaya gösterilir. Ihtimaller içinde değişik seçenekler de gösterilerek hastanın seçmesi sağlanabilir. Doktorun hastanın hangi sebeplerle ameliyat olmak istediği mevzusunda güvenilir  olması ihtimaller içinde hayal kırıklıklarını baştan önlemek için gereklidir.

Kimler Elverişli

Burun estetiği için en uygun burunlar ince derili, ince burun ucu, ince kıkırdağı olan burunlardır. Kalınca burun, kalınca burun derisi ve kıkırdağı ihtimaller içinde sonuçların tahmini zorlaştırdığı için dezavantajlı gruplardır.

Ameliyat Öncesi Yapılacaklar

Ameliyattan 1 ay öncesinde vitaminler, aspirin vb kan sulandırıcılar bırakılır; ameliyat sonrası enfeksiyon riskini arttırması sebebiyle 2 gün öncesinde sigara ve alkol bırakılmalıdır.

Ameliyat, Ameliyat Türleri ve Sonrası

Burun estetiği hakkında her şey bilinse bile operasyonu yaşamak ihtiva ettiği riskler ve neticeleri açısından operasyonu yaşayacak şahıs için hem stresli hem de coşku verici olmaktadır.

Her ameliyatta olduğu şeklinde burun estetiğinde de kanama, anesteziye bağlı problemler şeklinde riskler mevcuttur. Ameliyatı takip eden birkaç gün süresince baş dönmesi, bulanık görme, tam anlamıyla hayata adapte olamama şeklinde problemler yaşamak normaldir.

Burun estetiği açık yada kapalı ameliyat şeklinde olabilir. Her ikisinin de değişik avantaj ve dezavantajları vardır.

Kapalı ameliyat meydana getirecek doktorun bu mevzuda uzman olması ve burun anatomisine oldukca iyi hakim olması gerekir. 

Kapalı ameliyat burun derisini delmeden burun deliğinden yapılır; daha oldukca burun ucu operasyonları için kullanılır. Daha süratli iyileşme süreci olur. Daha azca asimetrik problem yaşanmasını sağlar. Sadece daha zor bir operasyondur.

Açık ameliyat burun şeklinin, kıkırdağının ve burun içindeki deviasyon ve nefes almaya sebep olan sorunların daha net görülebilmesi, daha kolay düzeltilmesi için avantajlıdır ve daha oldukca tercih edilir. İkinci ameliyat ile düzeltme imkanı vardır.

Burun estetiğinin erken yapılması ve kişinin bu ameliyatın yararlarından maksimum yarar sağlaması için önemlidir. Operasyon kemik gelişimi tamamlandığında yapılır, herhangi bir kemik gelişme problemi olup olmadığı evvelinde tespit edilir. Bu operasyon için minimum yaş kemik gelişiminin tamamlandığı 18’dir.

Hasta operasyondan 1 gün sonrasında taburcu edilir. Tamponlar bir-iki gün içinde çıkarılır, burun alçısı ise 2 hafta içinde çıkarılır. Göz altı morlukları 2 hafta içinde geçer. Tabip duruma gore bir süre daha gece takılmaya devam edilmesini isteyebilir.

Burunun tamamen iyileşmesi, ödem ve şişliklerin inip ve son şeklin iyi mi bulunduğunun görülmesi 6-12 ay içinde değişmiş olur. Bu süre sonunda yeniden operasyon lüzumlu olup olmadığına karar verilir.

Burun estetiği hakkında her şey günümüz teknolojileri dahilinde özetlemek gerekirse bu yazıda belirtilmiştir. Teknoloji’nin gelişimi ile ihtimaller içinde sıkıntılar en aza indirilerek, oldukca daha kolay ve risksiz güzelleşmenin mümkün olacağı açıktır.

 

İLİşKİLİ HABERLER Burun Dolgusu ( Ameliyatsız Burun Estetiği)

Burun Dolgusu ( Ameliyatsız Burun Estetiği)

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir