Cevizli Kıymalı Börek
Cevizli Kıymalı Börek

Cevizli Kıymalı Börek

Merhaba kıymetli, takipçilerimiz, kahvaltı sofralarınızı ve dostlarla toplandığınız günlerde zevke ikram edeceğiniz Cevizli Kıymalı Yufka Börek tarifi ile sizlerleyiz. Bu ergonomik böreği hazır yufka ile yapabileceğiniz benzer biçimde kendi hazırladığınız hamurdan hazırladığınız yufka ile de yapabilirsiniz. Kendi yaptığınız yufka ile yaptığınız börekler daha leziz olacaktır, fakat günümüz hanımının bir çok çalmış olduğu içim evde açma börekler için fazla zamanları kalmıyor, o yüzden bizde çalışan bayanları düşünerek bu gün hazır yufka ile meydana getirilen bir börek tarifi vereceğiz sizlere. Bu yapımı kolay böreği, hazırlamak için yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey iç malzemesini hazırlamak olacak, isterseniz iç malzemesini akşamdan hazırlayıp ertesi günde böreği hazırlayabilirsiniz. Hem size vakit kazandırmış olacak hem de kısa sürede nefis bir börek hazırlamış olacaksınız. Artık Cevizli Kıymalı Böreğin araç-gereç sıralaması ve tarifine geçelim isterseniz.

Kıymalı harç için Malzemeler

İç malzemesi için:

250-300 gram, kıyma
1 tane soğan, yemeklik doğranmış
3 diş ezilmiş, sarımsak
Kimyon, yenibahar, tarcın, karabiber, tuz, zeytinyağı
1 çorba, kaşığı ketçap
1 kase, iri kıyılmış ceviz
2 kase, rende çedar peynir
Börek için Malzemeler
1 tane, yufka
1 tane çırpılmış yumurta beyazı
Kızartmak için, sıvıyağ

Cevizli Kıymalı Börek Iyi mi Yapılır

Ilk olarak kıymalı iç malzemesini hazırlayalım, bunun için bir tavaya zeytinyağını alalım üstüne ince kıyılmış soğanı alalım ve kavurmaya başlamış olalım. Hemen sonra üstüne kıymayı ilave edin kavurmaya devam edin. Kıyma suyunu salıp çekince tüm baharatları ilave edin tuzunu ilave edin. Hemen sonra ketçabı, sarımsağı, ilave edin karıştırın ocaktan alın, içine cevizi ilave edin ve karıştırın bir kenara alın.

Yufkamızı düz bir zemine serin, sonrasında eşit şekilde sekiz bölüme üçgen şekilde kati. Sigara böreği sarıyor benzer biçimde geniş kısmına ilkin çedar peynirini sonrasında da hazırladığınız kıymalı harçtan koyalım ve saralım. Sardığımız yufkanın uçlarını çırptığınız yumurta beyazına batırıp yapıştırın, tüm kestiğiniz yufkaları bu şekilde sarın. Sardığımız yufkaları kızgın yağda pembe renk alana kadar kızartalım kağıt mutfak havlusunun üstüne alalım. Tüm sardığımız yufkaları kızartalım ve servise sunalım, afiyetle…

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir