Çiftlerin karantina sınavı: Sağlığınız kadar ilişkilere de dikkat!
Çiftlerin karantina sınavı: Sağlığınız kadar ilişkilere de dikkat!

Çiftlerin karantina sınavı: Sağlığınız kadar ilişkilere de dikkat!

Aralık ayından itibaren yayılım hızıyla tüm dünyayı tesiri alan ve küresel ekonomiyi oldukça etkileyen yeni tip corona virüs (Kovid-19) bireysel alışkanlıkları ve toplumsal yaşantıyı da büyük seviyede değiştirdi. Virüsün yaşamımıza girmesiyle beraber toplumsal mesafe ve karantina süreci şeklinde değişik kavramları da bununla beraber getirdi. Alınan tedbirler doğrultusunda evde kendimize, ailemize yada eşimize ayırdığımız zaman büyük oranda arttı. İç yolculuğumuza daha çok yöneldiğimiz, ilişkilerimizi gözden geçirdiğimiz ve birçok yeniliği keşfettiğimiz bu zamanda kimi ilişkiler pozitif kimi ise negatif etkilendi. “Evde geçirdiğimiz bu dönem bir tek sağlığımız için değil ilişkilerimiz ve kendimiz için de önemli bir süreç. Alışık olmadığımız bir zamandan geçiyoruz ve haliyle kimi ilişkilerde gerginlikler artarken alınan yeni kararlar yanlış olabiliyor” diyen İlişki ve Aile Terapisti Klinik Psikolog Büşra Taşpınar bireylere ve çiftlere mühim ipuçları verdi.

Birlikte güçlenerek bu dönemi atlatın

Beraber güçlenerek bu süreci atlatın

Hızla gelişen teknolojinin ulaşılabilirliği ile danışanlarına online terapiler veren Klinik Psikolog Büşra Taşpınar, danışanlarının çoğunlukla bu zamanda onları zorlayan durumun belirsizlik bulunduğunu söylemiş oldu. Evden emek harcama sisteminin artmasıyla beraber iş stresinin de bununla beraber eve taşındığını aktaran Taşpınar şunları kaydetti: “Hem hastalıkla ilgili kaygılı bir süreç, ürkü hali hem de düzgüsel rutinin haricinde dört duvar içinde yaşamın çiftler içinde ki ilişkileri de zorlaması kaçınılmaz bir netice. Ne kadar süreceğini bilmediğimiz evlerimizde kaldığımız bu süreçte duygu durumu değişikliklerini ortaya dökmenin ve ilişki sorunlarımızı münakaşanın zamanı olmadığını bilmek son aşama önemlidir.”

Taşpınar, değişimin hızını kucaklayarak bu durumunun geçici bulunduğunun bilinmesi icap ettiğinin altını çizdi ve şunları ekledi: “Kaygı yükseldiğinde yaşanmış olan tüm semptomları çiftler şu dönemde ilişkileri içinde yaşayabiliyorlar. Stres, tahammülsüzlük, daha şüpheci ve suçlayıcı eğilimde olmak, kalp çarpıntıları, nefes alamıyormuş şeklinde sezmek şeklinde bedensel reaksiyonlar ve somatik emareler yaşayabilirler. uykusuzluk problemleri, içe kapanma, motivasyon düşüklüğü, keyifsizlik, iştahsızlık yada daha çok yiyecek yeme ihtiyacında bulunabilirler, cinsel isteksizlik bununla beraber bedensel hoşnutsuzluk problemleri yaşayabilirler. Endişelerimiz arttığı için bağışıklık sistemimizi hem zihinsel kapasitemizi hem de ruh sağlığımızın düzgüsel dengesini bozmaya başlayabiliyor. Bazı durumlarda tartışmalar can sıkıntısından doğabilir çiftler içinde sesin yükselmesi tartışmalara yol açabilecek kırılgan mevzuları konuşmak şeklinde yaygın yazışma tuzaklarından kaçınmalılar.”

Uzak mesafe ilişkileri de bu süreçten fazlasıyla etkileniyor

Uzak mesafe ilişkileri de bu süreçten fazlasıyla etkileniyor

Klinik Psikolog Büşra Taşpınar, virüs tehlikesi sebebiyle dışarı çıkılamadığı bu zamanda birbirinden ayrı yaşayan çiftlerin yada evlilik hazırlığında olanların da bu süreçte almış olduğu kararlara oldukça dikkat etmesi icap ettiğini altını çizdi. İletişimin gücünden ve değişen teknolojinin imkanlarından faydalanmanın gerektiğine dikkat çeken Taşpınar, “Kaygılarınızla ilgili duygularınızı düşüncelerinizi bir kağıda yazın. Bunu her gün, aynı saatte yapın. Gündelik yaşamımızı ev içinde olabildiğince rutinlerimizi bozmadan sürdürün. Sevdiklerinizle telefonla yada görüntülü görüşüp toplumsal çevrenizle iletişimde kalınca. Spor ve egzersiz yapın. Bilhassa yoga ve meditasyon şeklinde gevşeme tekniklerini kullanın. Uyku, stres ve kaygıyı yönetmemize destek verir. Tertipli ve kafi bir uyku düzeninizin olmasına dikkat edin. Sıhhatli bir beslenme planı oluşturun, abur cubur yemekten kaçının. Son olarak; kendinize dikkat edin. Geçecek bu günler, güzel günler gelecek, buna emin olun. Oldukça okuyun, oldukça sevin, iyi insan olmaya çaba edin. Sevgi oldukça büyük bir enerjidir, ihmal etmeyin “dedi.

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir