Cildimizi Gerçekten Tanıyor muyuz?
Cildimizi Gerçekten Tanıyor muyuz?

Cildimizi Gerçekten Tanıyor muyuz?

Cildimiz asla yanımızdan ayırmadığımız, kimi süre da mecburi bir aksesuar olarak onunla yaşamak zorunda kaldığımız, en mühim varlık sebeplerimizden biridir. Bedenimize bir şey olduğunda, bir tarafımız morardığında, yara-bere içinde kaldığında derhal telaşa kapılırız; keza, cildimiz de ruhumuz denli hassastır.

Bunun ruhsal yaşantımızla da bire bir ilgisi vardır. Kendimizi iyi hissettiğimizde, cildimize, görüntümüzü, sağlığımıza ehemmiyet verirken; kendimizi fena hissettiğimizde ilk gözden çıkaracaklarımızdan biri gene cildimiz olur.

Cildimizi tanımak bizlere, yapacaklarımızı ve uzak duracaklarımızı da göstermek açısından, mühim göstergeler sunacaktır. Yaş faktörü, genetik etkisinde bırakır, gündelik yaşam rutinlerimiz, yaptığımız seçimler onun da üstünde çeşitli etkisinde bırakır bırakmayı sürdürür. Bu yönde, ara ara kabuğumuza çekilerek, kendimizi aynada seyretmek, derimizin sınırlarını keşfetmek, içimize dönerek bu mevzu hakkında düşünmek de, sağlığımız hakkında araştırmalar yapmak da cildimizi tanımamıza yol açacaktır. Cildimizi tanımak, kendimizi de tanımak adına, edindiğimiz yegâne anahtardır.

Cildimiz: Yağla Balla Mı Beslemeliyiz, Suyla Sabunla Mı Ovalamalıyız?
Mitolojiden atasözlerine, deyimlerden günlük yaşam pratiklerine kadar birçok alanda cildimizi de etkileyecek bazı söylemlere maruz kalırız. Mesela; birini oldukca sevdiğimizde, onu yağla balla, kaymakla beslemek istediğimizi söylemek bir sevgi emaresi midir, yoksa metabolizma anlamında o kişiye aslına bakarsak zarar mı vermektedir?

Hangi Besinler Cilde İyi Gelir, sorusu hangi besinler cilde iyi gelmez sorusunu da bununla beraber getirir. Kimi zaman, bir şeyin iyi geldiğini netlikle görebilmek adına, iyi gelmeyenleri de ortaya koymak durumu geliştirebilir. Nitekim, hızla değişen yaşamın içinde, daha oldukca tüketim odaklı yaşadığımız için, bir çok şeyin bizlere hangi katkıları sağladığını da pek fark edemeyiz.

Cildimize Meydana getirilen En Büyük İyilik: Dikkat Etmek

Cildimize iyi gelen birçok şey varken, cildimize iyi gelmeyen birçok şey de onunla beraber tüketilmektedir. Hangi, mineraller, vitaminler, antioksidanlar cilde iyi gelir ve bunların karşısında hangileri iyi gelmez? Dikkat etmek adına, gelin, mevzuya daha yakından bakalım;

*Cildimize iyi gelen besinlerin başlangıcında su gelmektedir. Temel gıdalardan kabul edilen suyu günde 1-2 lt. tüketmemiz, yüzümüzün parıldaması, cildimizin sıkılaşması, yorgunluğumuzun giderilmesi ve dinç görünmemiz açısından önemlidir.
Su tüketilirken çay, kahve, gazlı içecek, alkol şeklinde içecekler de daha azca tüketilmelidir.

*Cilde iyi gelen besinlerin bir diğeri de kabak çekirdeğidir. Kabak çekirdeği birçok sıhhat meselesi için kullanılmak suretiyle tavsiye edilmektedir. Sigarayı yeni bırakanların da başvurabilecekleri ana gıdalardan biridir. Kabak çekirdeğinde yüksek oranda magnezyum ve çinko bulunur. Bu da cildin sıkılaşması, bağışıklık sisteminin güçlenmesi açısından önemlidir.

*Hangi Besinler Cilde İyi Gelir denildiğinde, ilk akla gelecek öteki bir gıda de ceviz olacaktır. Omega 3 yönünden varlıklı bir içeriğe haiz ceviz, cildin esnekliğini koruması adına da önemlidir. Bu anlamda, somon balığı tüketmek de omega 3 desteği elde edecektir.

*Hem ağız ve diş sağlığı hem C vitamini açısından sıkça tüketilmesi tavsiye edilen maydanoz da kuvvetli bir besindir. Kolayca yanınızda taşıyıp yiyebileceğiniz, her yerde bulabileceğiniz; yemeklerde ve salatalarda da sıkça kullanabileceğiniz için, sofralarınızın baş tacı olan bu gıda, cildinize de fazlaca iyi gelecektir.

*Yumurta da protein ve kalsiyum açısından cildinize lüzumlu olan etkiyi elde edecektir. Onu yiyerek tüketebileceğiniz şeklinde, akından yapacağınız maskeler de cildinizi pürüzsüz gösterecek, siyah noktaları da ondan uzak tutacaktır. Ek olarak, yumurtanın kabuklarının mikserden geçirilmesi, toz halinde her gün bir çay kaşığı yenmesi de dişlerinizi, diş etlerinizi güçlendirecek, cildinize gereksinim duyan sıkılığı verecektir.

* Portakal, mandalina, kavun, kivi şeklinde meyveler ve yeşil biber şeklinde sebzeler de C vitamini barındırdıkları için, bu yönde tüketilmeleri yarar elde edecektir.

*Antioksidan deposu olan, yaşlanmayı geciktiren, cildin kırışıklıklarına karşı koruyucu tesir elde eden kırmızı meyve-sebze kullanımı da göz ardı edilmemelidir. Bu yönde, bilhassa nar oldukca etkili bir meyvedir. Kiraz, mürdüm eriği, kızılcık, çilek şeklinde meyveler, kırmız lahana, domates şeklinde sebzeler de tüketilmelidir.

*Yeşil çay da cildin parlaklığına, yorgunluğa, strese iyi gelecek içeceklerden biridir.

*Ekmek seçerken de siyez buğdayını, kepek, çavdar şeklinde gıdaları tercih etmek; beyaz pirinç yerine bulgur tüketmek, vücuttaki selenyum oranını arttıracaktır. Böylelikle, tırnakların, saç tellerinin, derinin de güçlenmesi ihtimaller içinde olacaktır. Bu anlamda, bakliyat gıdalarına da -özellikle nohuta, fasulyeye, barbunyaya -özen gösterilmesi gerekir.

*Son olarak, en mühim gıda kaynaklarından biri paça ayak paça çorbası, diğeri de bamya tohumudur. Her gün içilen bir kâse ayak paça çorbası yada yutulan beş tane bamya tohumu, cildin parlak görünmesini sağlayarak, gözeneklerin açılmasına da destek olacaktır. Kollajen açısından varlıklı bu besinler, klem sıvılarının yitirilmesine engel olacakları için de ağrıların giderilmesinde etkilidirler. Yaşlanma karşısında bire bir kullanılacak takviye besinlerin başlangıcında gelmektedirler.

Hangi Besinler Cilde İyi Gelir diye düşünüldüğünde, yukarıda saydığımız besinlerle beraber, daha birçok besinin de iyi geldiği açıktır. Mühim olan, belirttiğimiz temel besinler ekseninde bir yaşam biçimi sürerken, bizi fena etkileyecek olan ‘fast food’ yaşam tarzından, içkiden, sigaradan, kimyasal içerikli gıdalardan ve abur cubur mantığından uzak durmaya çalışmaktır. Yaşamın zorunluluğu gereğince, dışarıda zaman geçirilecekse, cildin sağlığı açısından da mümkün olduğunca organik gıdalar satan mekânlara, ev yiyecekleri meydana getiren lokantalara gitmek isabetli olacaktır.

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir