Cildin Nefes Alması İçin Ne Yapılmalı?
Cildin Nefes Alması İçin Ne Yapılmalı?

Cildin Nefes Alması İçin Ne Yapılmalı?

DOĞRU BİR CİLT BAKIMI İÇİN İPUÇLARI

Sıhhatli bir cilt için alışkanlık haline getirilmesi ihtiyaç duyulan en temel bakım uygulamaları, günlük cilt temizliği ve tertipli peeling yapmaktır. Cildinizin yapısına nazaran satın alacağınız yada evinizde hazırlayacağınız ürünlerle bu uygulamaları rahatça yapabilirsiniz.

Cildin nefes alması için gündelik bakım ile, gün süresince cilt yüzeyine temas eden toz, kir, bakteri şeklinde zararı olan maddelerden cildinizi arındırmış olmuş olursunuz. Yalnız bu rutin işlem uygulandığında bile cilt yapınızın değiştiğini; daha temiz ve pürüzsüz bir hale kavuştuğunu hissedebilirsiniz. Belli aralıklarla yapacağınız peeling işlemleriyle ise daha derinlemesine bir arındırma gerçekleştirmiş olmuş olursunuz.

GÜNLÜK CİLT BAKIMI NASIL OLMALI?

– Her sabah güne başlarken yüzünüzü cilt temizleyici ile yıkamalı ve peşinden nemlendirici kreminiz ile beslemelisiniz. Bilhassa temizleyicinizi seçerken cildinizin kuru, yağlı yada karma yapısıyla uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.

– Gün sonunda ise ilk işiniz, makyajınızı temizlemek olmalıdır. Hemen sonra, sabah kullandığınız temizleme losyonu ile bakımınıza devam edebilirsiniz. Cilde oldukça zarar veren hataların başlangıcında, makyaj ile uyumak gelmektedir.

– Sonraki adım ise, tonik kullanmaktır. Tonik, cildin ölü derilerini soyar, cildi gün içinde maruz kalmış olduğu zararı olan etkenlerden arındırır ve derinlemesine temizler. Böylece cildiniz kirlerden tamamen kurtularak son adıma hazırlanmış olacaktır. Tonik olarak market ürünü kullanmak istemezseniz, gül suyu da mükemmel bir arındırıcıdır.

– Eğer hususi olarak cilt problemleriniz için bir ürün kullanıyorsanız (serum, sivilce yada akne karşıtı ürünler şeklinde) son adımdan ilkin, tonik sonrası bu ürünü uygulayabilirsiniz.

– Son olarak ise hepimiz tarafınca malum cilt nemlendirme işlemi yapılmalıdır. Her ne kadar bilinse de bir çok vakit atlanan yada özensiz meydana getirilen nemlendirme işlemi, aslen cildin nefes alması için en mühim adımlardandır. Muntazam nemlendirilmeyen bir cilt, gereksinim duyan yapısal maddeleri üretemez. Kuru bir cilt, dışarıdan gelecek zararlara da savunmasız kalacaktır. Cildi nemlendirmek, cilt yüzeyinde koruyucu bir katman işlevi görür. Ciltteki su, yağ ve asitlerin naturel dengesini korur.

PEELİNG NASIL YAPILMALI?

Peeling, mikro tanecikler yardımı ile cildi ölü hücrelerden arındırma ve cilt gözeneklerini açma işlemidir. Süre içinde gözeneklerin içine dolan ve tıkanmalarına sebep olan makyaj kalıntıları, kir ve bakteriler cildin yıpranmasına niçin olmaktadır. Bunu önlemek için en ideal yol, haftada minimum bir kere peeling yapmaktır. Bu işlem, cildinizin tüm yorgunluğunu alarak, nefes almasını sağlar.

Yüzünüzü temizleme jelinizle yıkayıp temizledikten sonrasında peeling karışımı yüzünüze uygulanmalıdır. 2-3 dakika kadar, yuvarlak hareketlerle masaj yapmış olup sonrasında cildinizi ılık su ile durulayabilirsiniz. 

Cilt gençleştirici, beyazlatıcı, nemlendirici şeklinde maskeler kullanıyorsanız, peeling sonrasında bu maskeleri uygulayabilirsiniz. Bu şekilde maskenin tesiri de artacaktır.

Cildin nefes alması için yukarıdaki pratikleri yaşamın bir parçası haline getirmek ve olabildiğince dikkatsizlik etmeden uygulamak gerekmektedir. Güzel görünen pırıl pırıl bir cilt, onu temiz tutmak ve korumakla mümkündür. 

İLİşKİLİ HABERLER Kahve Telvesi ile Cilt Bakımı

Kahve Telvesi ile Cilt Bakımı

Otuzlu Yaşlarda Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Otuzlu Yaşlarda Cilt Bakımı Iyi mi Olmalı?

Sirke İle Cilt Bakımı

Sirke İle Cilt Bakımı

 Menopozda Cilt Bakımı

Menopozda Cilt Bakımı

İLİşKİLİ GALERİLER Sabahları Cilt Bakım Rutininiz Olmalı

Sabahları Cilt Bakım Rutininiz Olmalı

Meyve Kabukları İle Yapabileceğiniz Cilt Bakımları

Meyve Kabukları İle Yapabileceğiniz Cilt Bakımları

Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı

Yağlı Cilt Bakımı Iyi mi Yapılmalı

Bitkisel Yağlar ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Bitkisel Yağlar ile Cilt Bakımı Iyi mi Yapılır?

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir