Cilt Bakımında İhmal Edilmemesi Gerekenler
Cilt Bakımında İhmal Edilmemesi Gerekenler

Cilt Bakımında İhmal Edilmemesi Gerekenler

Cilt Bakımında İhmal Edilmemesi Gerekenler noktasında, cildimiz bizlerden adeta bir bebek şefkati bekler. Günlük, haftalık, aylık, senelik periyotlarla ona ayıracağımız süre, ruhumuzu dinlememiz açısından da bizlere fırsat yaratacaktır. Öyleki ki, dış görünüşün giderek ehemmiyet kazanılmış olduğu, görsel bir son zamanların içinden geçerken, ruh sağlığımızı korumanın yolu da gövde sağlığımızı ve cildimizi korumaktan geçer. Cildimiz titreşimin üst boyutlarında, bizimle her türlü macerayı yaşayan, bitkin bir savaşçı gibidir. Ara ara ilgiyi fazlasıyla hak etmektedir.

NEDEN CİLT BAKIMINA İHTİYAÇ DUYARIZ?

Başta bayanlar olmak suretiyle, 21. yüzyılda erkekler de cilt bakımına ehemmiyet vermeye başlamışlardır. Berberlerin, kuaförlerin, güzellik salonların açılması, buralarda sunulan hizmetler, kozmetik sanayinin gelişmesi, cilde gösterilen ilgiyle orantılı olarak da genişlemektedir. Her türlü imkân doğrultusunda, cildinize itina göstereceğiniz malzemeler edinmeniz mümkündür.

Parlak ve pürüzsüz bir cilde haiz olmak, kişinin de kendisini zinde ve motive olmuş hissetmesini sağlar. Cildimize itina gösterdiğimizde, çevremize de itina göstermiş oluruz. Böylece, insanlarla daha sıhhatli ilişkiler içine girmek adına, büyük bir özgüven de elde ederiz.

Cilt Bakımında İhmal Edilmemesi Gerekenler, güzelliğimizin korunması bağlamında, bizlere katkı elde edecektir; keza, yalnız bir tane yaşantımız ve bir tane cildimiz vardır. O yüzden, cilt bakımı insanoğlunun kendisine gösterdiği özenin ve saygının da emaresi şeklinde tezahür etmektedir. 

CİLT BAKIMI YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Cilt bakımı yaparken, ilk dikkat edilecek şey, cildimizin tipidir. Dört çeşit cilt tipinden hangisine haiz olduğumuzu öğrendikten sonrasında, bu yönde bir bakım uygulaması yapmamamız gerekecektir.

Kendimiz evde bakımlar yapabileceğimiz şeklinde, kuaförler ve güzellik uzmanları da bizlere bu mevzuda destek olacaklardır. Hastanelerin dermatoloji servislerine başvurmak, vücudumuzdaki hormon değerlerini de ölçtürmek gereklidir. Buna bakılırsa, alınacak önlemler daha kolay olacaktır.

Cilt Bakımında İhmal Edilmemesi Gerekenler, kişisel malzemelerimize ve hijyene vereceğimiz önemle de alakalıdır. Banyo ya da yüz havlularının temizliğinin, manikür-pedikür setlerinin steril hale getirilmesinin, nemlendiricilerin gizleme koşullarının belirlenmesinin ve son kullanma tarihlerinin takip edilmesinin de gerekliliği vardır.

Eğer, sık sık makyaj yapılıyorsa, bilhassa fondöten, kapatıcı, allık şeklinde malzemeler kullanılıyorsa, bunların su bazlı yada organik olmalarına dikkat edilmelidir. Yüz temizlenmeden ve yıkanmadan asla uyunmamalıdır.

Makyaj temizlendikten sonrasında, temizleme suyu, tonik, gülsuyu, hindistan cevizi yağı, kayısı yağı, bal maskesi şeklinde takviyelerle cilt iyice havalandırılmalıdır.

Cilt denilince, genel olarak yüz ve boyun bölgesi anlaşılsa da vücudumuzun öteki bölgeleri de kastedilmektedir. Bu yönde, ayaklarımızın altına topuk taşı uygulamaları yapmamız, onları tuzlu suda bekletmemiz ve nemlendiricilerle ovmamız da isabetlidir. Bacaklarımızı ve baldırlarımızı ferahlatıcı yağlarla ovmamız da cildimize katkı elde edecektir. Bu yönde, argan yağı, aloe vera şeklinde malzemeler de tavsiye edilmektedir.

Saç derilerimizin nefes almasını sağlamak için de ellerimizle daireler çizerek masaj yapmamız uygundur.

Güneşte bulunan D vitaminini almak da fazlaca önemlidir. Lakin, onun da bir dozu vardır. Yazın güneşlenirken, güneşin altında gezerken, ultraviyole ışınlara maruz kalmamız, cildimizi fena etkileyecek; yaşlanmadan kansere değin, birçok duruma da davetiye çıkaracaktır. Kararınca dışarı çıkmak en dengeli olanıdır.

Cilt Bakımında İhmal Edilmemesi Gerekenler, denilince en mühim başlıklardan biri de tertipli şekilde spora yönelmektir. Tempolu yürüyüşlerin, evde ve spor salonunda meydana getirilen aletli-aletsiz jimnastiklerin, zumba şeklinde etkinliklerin de yararları tartışılmazdır. 

İLİşKİLİ HABERLER Gece Cilt Bakımı

Gece Cilt Bakımı

Kahve Telvesi ile Cilt Bakımı

Kahve Telvesi ile Cilt Bakımı

Sirke İle Cilt Bakımı

Sirke İle Cilt Bakımı

Cilt Bakım Hataları

Cilt Bakım Hataları

İLİşKİLİ GALERİLER Limon Tuzu İle Saç ve Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Limon Tuzu İle Saç ve Cilt Bakımı Iyi mi Yapılır?

Dermatologlardan 5 Kolay Cilt Bakım Tüyosu

Dermatologlardan 5 Kolay Cilt Bakım Tüyosu

Meyve Kabukları İle Yapabileceğiniz Cilt Bakımları

Meyve Kabukları İle Yapabileceğiniz Cilt Bakımları

Bitkisel Yağlar ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Bitkisel Yağlar ile Cilt Bakımı Iyi mi Yapılır?

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir