Cilt Sıkılaştırıcı Maskeler
Cilt Sıkılaştırıcı Maskeler

Cilt Sıkılaştırıcı Maskeler

Cildimizde cildi dış etkenlerden korumuş olan kıl köklerinin yada bezlerinin açıldığı noktalar vardır. Bu noktalara gözenek denir. Gözeneklerden serum adında olan koruyucu cilt yüzeyine çıkar.

Gözeneklerin genişlemesi sonucunda ciltte siyah nokta, kapalı komedon, akne ve esneklik kaybı şeklinde problemler ortaya çıkar. Bu yüzden bu cilt sorunlarımı sebebiyet vermemesi için gözeneklerimiz sıkılaştırmamız gerekir. Bu yazımızda da gözenekleri sıkılaştırma ve yarar sağlaması amacıyla cilt sıkılaştırıcı maskelerden bahsedeceğiz. İşte detaylar…
Şekerli ve Limonlu Peeling Maske
Malzemeler:
• 1 tatlı kaşığı şeker
• 1 yiyecek kaşığı zeytinyağı
• Bir kaç damla limon suyu
Tüm malzemeleri güzelce karıştırın. Kazanmış olduğunuz karışımı yüzünüze masaj yaparak Ne nazik hareketlerle ovalayarak uygulayın. Şekerin yüzünüzü çizmemesi için dikkatli olmanız ve sert davranmanız gerekiyor. Bu şekilde peeling yaptıktan sonrasında 1 dakika kadar bekleyip yüzünüzü bolca ve soğuk su ile paklayın. Şeker gözeneklerinizin için temizlerken bir taraftan limon da antioksidan tesiri yardımıyla cildinizi mikroplardan arındıracak ve gözeneklerinizi daha sıkı hale getirecektir. Haftada bir kere uygulayabilirsiniz.
Yumurta Akı Maskesi
Malzemeler:
• Bir yumurtanın akı
• Bir kaç damla limon suyu
Oldukça rahat malzemelerden ve rahat bir halde meydana getirilen yumurta akı maskesi gözenekler üstünde oldukça sıkılaştırıcı bir etkiye haizdir. İki malzemeyi köpük şekline gelene kadar iyice çıkmamız gerekiyor. Çırpıldıktan sonrasında bir maske fırçası ile maskeyi ince bir katman halinde yüzünüze uygulayın. 15 dakika cildinizde beklemeye alın. Maske kuruduktan sonrasında bolca soğuk su ile cildinizi paklayın. Yumurta akı zor arındığı için temizleme işlemini dikkat yapmanız gerekiyor. Cildinizi yıkadıktan sonrasında bolca nemlendirici ile nemlendirin. Bu maske hem gözeneklerinizin sıkılaşmasına hem de akne sorununuz var ise aknelerinizin geçmesine destek olacaktır.
Domates Suyu Maskesi
Malzemeler:
• 1 tane domates
Bu maske tek bir malzemeden oluşsa bile cilt sıkılaştırıcı maskeler içinde en etkili olanlarından biridir.
Domatesin kabuklarını soyup blenderdan geçirin. Kazanmış olduğunuz domates suyu mu bir pamuk yardımıyla cildinize yedirin. 10 dakika bekledikten sonrasında cildinizi bolca su ile paklayın. Domates hem cildinizi mikroplardan temizleyerek sivilce oluşumuna engel olur pembe hücreleri etken hale getirerek gözeneklerin sıkılaşmasına yardım eder. Haftada bir kaç kez kullanıma uygundur.
Gül Suyu Maskesi
Malzemeler:
• 2 kaşık yoğurt
• 2 kaşık un
• Kafi oranda gül suyu
• İsteğe bağlı gül yağı
Cilt sıkılaştırıcı maskeler içinde bu sefer sizi çiçek şeklinde kokutacak bir maskeden bahsedeceğiz. 2 kaşık yoğurt ve 2 kaşık unu karıştırdıktan sonrasında krem kıvamı elde edene kadar gül suyu ilave edin. Benzeşik bir karışım elde ettikten sonrasında maskeyi cildinize uygulayın ve 20 dakika kadar bekleyin. Kuruduktan sonrasında yüzünüzü bolca su ile durulayın.
Elma Sirkesi Maskesi
Malzemeler
• Yarım çay bardağı elma sirkesi
• Yarım çay bardağı içme suyu
Malzemeleri karıştırdıktan sonrasında bir sprey şişe yada pamuk yardımı ile cildinize uygulayın. Birkaç dakika beklettikten sonrasında bolca su ile durulayın. Elma sirkesi hem yüzünüzdeki bakterileri öldürecek hem de gözeneklerinizi sıkılaştıracaktır.

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir