Çocuklarda İdrar Kaçırma Önlenebilir Mi?
Çocuklarda İdrar Kaçırma Önlenebilir Mi?

Çocuklarda İdrar Kaçırma Önlenebilir Mi?

Motor gelişimini tamamlamış ve nörojenik bir hastalığı bulunmayan her çocuğun 5 yaşından sonrasında gündüz yada gece idrar kaçırması düzgüsel değildir.  Bu mesele gece yada gündüz idrar kaçırma olarak ikiye ayrılır. Uzmanlar evlatların altlarına kaçırmasının düzgüsel olmadığını söylüyor.

İDRAR KAÇIRMANIN NEDENİ NEDİR?

Çoğu zaman aileler “Çocuktur altına kaçırması normaldir! Büyüyünce geçer.” düşüncesiyle hareket ediyor. Birçok aile çocuğunun bilhassa gece yatak ıslatmasının wcye gitmeye üşenildiğinden yada tembellikten kaynaklandığını düşünüyor. Ailelerin bu düşüncesinin aksine uyku esnasında hiçbir çocuk bu problemi bilgili olarak yapmaz.

Uyku eyleminde meydana getirilen birçok hareketin şuur dışı olduğu belirtiliyor. Bu mevzuda ailelerin yanlış tutumlarından önde gelen idrar kaçırma ruhsal nedenlerden kaynaklandığının düşünülmesi olduğuna dikkat çekmek gerekir. Meydana getirilen bilimsel araştırmalar idrar kaçırmanın yalnız yüzde 10’unun ruhsal nedenlerden kaynaklandığını, geriye kalan yüzde 90’lık kısmın altında başka problemlerin bulunduğunu ortaya koyuyor. Hepsinin temelinde yatan sorun işeme ve dışkılamanın sıhhatli bir halde yapılmasından görevli leğen kemiğinin (pelvis) tabanında yer edinen pelvik taban kaslarının işlevinin bozulması olarak görülüyor.

İDRAR KAÇIRMA NASIL ÖNLENEBİLİR?

İdrar kaçırma problemlerinin tam olarak niçin kaynaklandığını öğrenmek için evlatların fizyolojik kontrollerinin yapılması icap ettiğini ifade eden Prof. Dr. Halil Tuğtepe, “Bu aşamada ilk olarak, evlatların mesane ve bağırsak alışkanlıklarını daha detaylı görebilmek ve tedavi programının en doğru şekilde çizilebilmesi adına ailelerin 2 gün süresince mesane- bağırsak günlüklerini evlerinde doldurmalarını istiyoruz. Bu günlüklerin doğru şekilde doldurulması evlatların mesane- bağırsak problemlerinin doğru şekilde teşhis edilmesinde oldukça mühim görülüyor.” diyor ve devam ediyor; “Peşinden pelvik taban fizyoterapistlerince pelvik taban kaslarının fonksiyonları detaylı şekilde değerlendirilip yüzeyel yapışkanlı elektrotlarla meydana getirilen EMG ölçümleri yorumlanıyor. Detaylı değerlendirme sonrasında kişiye hususi tedavi programı çizilerek pelvik taban rehabilitasyon seansları başlatılıyor. Rehabilitasyon seansları içinde manuel terapi, solunum egzersizleri, beden bölgesi derin kasların çalışılmasına yönelik klinik egzersizler, pelvik taban egzersizleri ve biofeedback benzer biçimde birçok değişik modalite içeriyor. Bununla birlikte tedavi seanslarına ek olarak doğru işeme-dışkılama pozisyonları, mesane ve bağırsak sağlığı için mühim olan gıda düzenlemeleri, günlük yaşam alışkanlıklarının değiştirilme becerisi çocuklarla ailelerine kazandırılıyor. Multidisipliner ekip anlayışı ile meydana getirilen kombine tedaviler sonucunda evlatların pelvik taban kasları fonksiyonel emek verme seviyesine getirilerek sıhhatli işeme ve dışkılama alışkanlığı kazanmaları mevzusunda yüz güldüren sonuçlar alınıyor.” dedi.

İLİşKİLİ HABERLER Çocuklar İçin Sağlıklı Medya

Çocuklar İçin Sıhhatli Medya

Çocukların Uyku Düzeni İçim Faydalı Yöntemler

Evlatların Uyku Düzeni İçim Yararlı Yöntemler

Sivilce Yapan Besinler

Sivilce Meydana getiren Besinler

Bu Besinler Ödem Atmanıza Yardımcı Oluyor

Bu Besinler Ödem Atmanıza Destek Oluyor

İLİşKİLİ GALERİLER Ünlülerin Merak Edilen Çocukları

Ünlülerin Merak Edilen Evlatları

Gülben Ergen Çocukları İçin Alışverişe Çıktı

Gülben Ergen Evlatları İçin Alışverişe Çıktı

Çocuklarını Okula Göndermek İçin Fazla Hevesli 10 Anne - Baba

Çocuklarını Okula Göndermek İçin Fazla Istekli 10 Anne – Baba

İbrahim Kutluay: Çocuklarım Bana Sürekli Sürpriz Yapar

İbrahim Kutluay: Çocuklarım Bana Devamlı Sürpriz Yapar

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir