Corona günlerinde aşk: Karantina ilişkiyi nasıl tüketmez?
Corona günlerinde aşk: Karantina ilişkiyi nasıl tüketmez?

Corona günlerinde aşk: Karantina ilişkiyi iyi mi tüketmez?

Duygu Bay / PembeNar Hususi

Karantina günlerinin ilişkiyi tüketme ihtimali var mı?

COVID-19’un patlak vermesi, birçoğumuzun tamamen hazırlıksız olduğu evlilikler üstünde birçok birlikteliğin testi olabilir.

Çin’in Xi’an şehrinde boşanma başvurularında karantinaya alınan çiftlerin bir sonucu olarak bir artış tespit edildi. Bazı çiftleri “ortak bir tehdide karşı”, yalnız geçici olsa bile, birbirine yakınlaştırabilir. Fakat ötekiler için, bu durum çiftleri birbirinden ayıracaktır yada iyi ihtimalle ilişkideki mevcut güvenlik açıklarını ya da değişik “başa çıkma stillerini” gün yüzüne çıkartacaktır.

Aniden birçok çift evden emek verme sistemine döndü, ortak alanlar paylaşılmaya başlandı. Çocuklu ailelerde evlatların bakımı büyük oranda ebeveynlere kaldı. Bazıları ise işsizlik ve finansal güvensizlikle karşı karşıya kaldılar. Tamamı çatışmaya niçin olabilir.

Birbirinizi cinsellik yaşamak için zorlamayın

Şu anda online olarak danışmanlık verdiğim çiftler cinsellik yaşamak istemiyorlar bundan dolayı stresli ve endişeliler. Mevcut virüs faktörü sebebiyle bazı insanoğlu kontaminasyon yada enfeksiyon korkusu sebebi ile şu anda eşleriyle yakın olmak istemiyorlar.

Kendinizi reddedilmiş hissetmeyin

Sıhhatli cinsellik, bir ilişkideki yakınlığa teşvik eder. Eğer bu gerçekleşmiyorsa ve partner tarafınca reddedilmişse, kopukluk yaratabilir, kaygı döngülerine girebilir.

Evde tek başımıza olmak ve devamlı aynı şeyleri yapmak bile bazen sinirlerimizi bozabiliyor. Partnerimizin oldukca rahat bir davranışı bile hastalık verebiliyor. Tartışmaları minimuma indirmek için neler yapalım?

Sınırları belirleyin: Çiftlerin ev içinde aynı ortamda çalışıyor olması daima birbirinizle dip dipe olmanız gerektiği anlamına gelmez. Sınır çizgileri çizmek için elinizden geleni yapın. Birbiriniz için bir emek verme alanı belirleyin. Daha da önemlisi, işinize dikkatinizi verirken de ailenizin zamanı vardığında bu sınırların da geçerli olduğundan güvenli olmalısınız. İşiniz bittiğinde telefonu bırakıp dizüstü bilgisayarı kapatarak eşinizin öncelik bulunduğunu gösterin.

Yalnız zamanlar yaratın: Hepimizin 20 dakika süresince yok olmak yada yalnız kişisel alana haiz olmak için zamana ihtiyacı var. Hatta bu gereksinim du dönemde birazcık daha artabilir. Bu sebeple spor zamanları, iş çıkışlarında etkinliklere katılma şeklinde bir durum yok. Basitçe söylemek gerekirse evlerimizde kısıtılı olarak kalmaya çoğumuz alışık değiliz. Bunu sağlayabilmek adına bir süreliğine başka bir odaya gidin ya da bir süre kapınızı kapatın .

Yalnız kalma alanlarınıza saygı gösterin: Çiftlerin yalnız vakit isteyen partnerlerine karşı eylemsiz ya da kızgın olmaması mühim. Bu süreçten ilkin her insanın kendince sosyalleşebildiği çeşitli alanlarınız ve uğraşlarınız bulunduğunu anımsayın.

Öz bakım için vakit ayırın: Evinizde sakinliği korumak için duygusal düzenleme yapmak da size bağlıdır. Bunlar çeşitli canlı yayınları takip ederek yoga ve meditasyon yapmak ya da saç ve cilt bakımınızı yapmak da olabilir. Kendi öz bakım etkinlikleriniz eşiniz ve çocuklarınız üstünde de pozitif yönde etkisinde bırakır yaratacaktır.

Öteki kişilere vakit kazanın: Başka kişilerle sosyalleşmek size ve eşinizin hava almasına destek olabilir, toplumsal mesafeyi sağlarken de tamamımız evin dışındaki insanlarla bağlantı kurmanın yollarını bulmalıyız. Etken olun. Bir gruba yada kulübe üyeyseniz bir video konuşma hizmeti üstünden konuşma düzenlemeyi deneyin. Aile üyeleri ya da arkadaşlarınızla birebir bağlantı oluşturmak istiyorsanız günlük görüntülü arama yapın. Evlilik dışındaki ilgi alanlarına ve bağlantılara vakit ayırmak, evliliğin içinde her şeyin akışta kalmasını sağlayabilir.

Online danışmanlık alın: Beklenmedik durumlarla baş etme becerilerimiz daima kuvvetli olmayabilir. Kendiniz için yada ilişkide olduğunuz partnerinizle destek almaktan çekinmeyin. Ortak çözüm yollarını sağlamak daima kendi imkanlarımızla mümkün olmayabilir. İnsanlar toplumsal varlıklardır ve fizyolojik olarak izole edildiğimiz için kendimizi duygusal tecritten korumamız önemlidir.

Birbirimizden sıkılma ihtimalimiz de söz mevzusu elbet. Bu süreçte ilişkideki heyecanı korumak için neler önerirsiniz?

Değişimin hızını kucaklamak ve evde sakin bir his yaratmak için de mühim. Yoğun programlar sebebi ile normalde yapmayacağınız şeyleri yaparak beraber geçirebileceğiniz extra zamandan en iyi şekilde yararlanmaya çalışın.

Birbirinizin Spotify listelerini dinleyebilir, geçmişteki güzel anılarınıza dair fotoğraflarınızı düzenleyebilir, bu süreç tamamlandıktan sonrası için gezi planları yapmayı planlayabilir/hayal edebilirsiniz. Kutu oyunlarını çift olan başka arkadaşlarınızı da online sistemden dahil ederek oynayabilirsiniz. Beraber oyunlar oynayabilir dizi seyredebilirsiniz.

Bilgili bir halde evden çıkmamayı sürdüren aralarına virüs giren çiftler var bir de. Aniden uzak mesafe ilişkisi yaşamaya başladılar. Gözden ırak olan hakkaten gönülden ırak olur mu? Uzak mesafe ilişkisinde birbirimizden soğuyabilir miyiz?

Bu durum çiftlerin kendi içlerindeki dinamiklerle ilişkili olarak değişecektir. Sadece deneyimlenmemiş olan bu durumu yaşarken bu sürecin devam etmesi adına bazı yöntemler uygulayabilir. Kim bilir asla deneyime haiz olmadığımız karantina vakit zarfında romantizm aklınızdaki son şey olabilir yada şu anda oldukca stresli olabilir. Fakat kolektif zihinsel sağlığımız için ilişkilerin bizleri tüketmesine izin vermememiz mühim. Bu salgını yenmek için ruhlarımızı ayakta tutmamız mühim.

Online bir akşam yemeği garip bir halde samimi olabilir. Gün içinde video mesajları ya da sesli notlar göndererek çiftlerin birbirlerini hatırladıklarını göstermenin bir yolu olabilir. Partneriniz ile görüntülü konuşmalar yapılarak vücut dillerindeki üzüntü yada mutlulukları gözlemleyebilirsiniz. Söyleşi ederken bunlara şahit olmak daha yakın hissedebilmenin bir yoludur.

Karantinadayken insanoğlu için çılgınca şeyler yapar, fakat yalnız olmadığınızı ihmal etmeyin. İster bekar, ister yeni tanışma aşamasında olun, ister uzun vadeli bir ilişkide bulunun, bu zamandan en iyi şekilde yararlanmanın çeşitli yolları bulunduğunu ihmal etmeyin.

 

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir