Corona, maskelerde ne kadar yaşıyor
Corona, maskelerde ne kadar yaşıyor

Corona, maskelerde ne kadar yaşıyor

Yeni bir araştırma, Coronavirüs’ün cerrahi maskeler üstünde yedi güne kadar yaşayabildiğini gösteriyor. COVID-19 salgınının deposu olan Coronavirüs, bununla birlikte yüksek sıcaklıklardan da etkileniyor şeklinde gözüküyor.

Araştırmacılar, virüsün stabilitesini – yada bir yüzey üstünde ne kadar hayatta kaldığını – kontrol etmeden ilkin iki hafta süresince “yetiştirdiler.” Bu yetiştirmenin amacı da değişik yüzeyler ve sıcaklıklara karşı dayanıklılığını ölçmekti. Virüsün 4°C sıcaklıkta oldukça stabil olduğu sadece yüksek sıcaklığa karşı kırılgan olduğu ve 70°C sıcaklığa beş dakika maruz kaldıktan sonrasında inaktif olduğu bulunmuş oldu.

Değişik yüzeylerdeki stabilitesinin ölçülmesi için de araştırmacılar, virüs örneklerini karton, kağıt, plastik ve öteki malzemeler üstüne koyarak 22°C oda sıcaklığında ortalama %65 nemli ortamda beklettiler.

Üç saat sonrasında baskılar yada kağıt mendil üstünde örnek bulunmazken, ahşap ve kumaş üstünde virüsün bulunmaması için iki gün geçmesi gerekti. Öte taraftan SARS-CoV-2’nin muntazam yüzeylerde daha dayanıklı olduğu bulunmuş oldu. Virüsün cam ve para üstündeki varlığını kaybetmesi için dört gün geçmesi gerekirken, paslanmaz çelik ve plastik üstünde yedi gün dayanabildi.

Çalışmanın yazarlarının The Lancet üstünde yazdığına bakılırsa virüs, cerrahi maskelerin dış katmanında yedinci güne kadar dayandı.

Araştırmacılar, virüsün uygun alanlarda oldukça dayanıklı olmasına karşın standart dezenfekte yöntemlerine karşı dayanıklı olmadığını söylüyor. Meydana getirilen tavsiyeler, sık kullanılan yüzeylerin onaylı dezenfektanlar ile temizlenmesi yönünde.

SARS-CoV-2 hakkında halen keşfedilecek pek oldukça şey bulunuyor ve bilinenler de süratli bir halde değişiyor. Daha önceki araştırmalar, virüsün bakır üstünde dört saate ve karton üstünde 24 saate kadar varlığını koruduğunu bulmuştu sadece virüsün bir çok yüzeyde süratli bir halde kaybolduğu düşünülüyor. SARS-CoV-2 virüsünün havada da aerosol formunda üç saate kadar durduğu gözlemlendi sadece araştırmacılar bunun, hastalığın solunum yolu ile bulaştığı anlamına gelmediğini belirtiyorlar.

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir