Corona virüs Türkiye'de boşanmalara yol açar mı?
Corona virüs Türkiye'de boşanmalara yol açar mı?

Corona virüs Türkiye’de boşanmalara neden olur mı?

GÜLŞAH KARAMAN – PEMBENAR ÖZEL

Corona virüs sebebiyle can kaybının son olarak 3 bin 213’e yükseldiği Çin’de on milyonlarca kişinin evlerinde karantina altında alınmasının sonucu hesaplara katılmayan bir niçin oluşturdu. Sokağa çıkma yasağının büyük oranda kalkmasıyla, resmi dairelere üstün dereceli düzeyde boşanma talebi yapılmış oldu. Bu sebeple karantina altındaki çiftlerde boşanma patlaması yaşanıyor. Uzmanlar boşanma talebinde görülen ani artışı, “Ortalama iki ay süresince karantina altında yaşayan çiftler içinde şiddetli geçimsizlik baş gösteriyor” ifadeleriyle yorumladı. Resmi sayılara gore corona virüsün merkez üssü Hubei eyaletinde Şubat 2020’de rapor edilen aile içi sertlik, geçen senenin aynı dönemine oranla yüzde 300 artış gösterdi. Öteki taraftan, salgın öncesi boşanmayı planlayan sadece karantinadan dolayı bunu gerçekleştiremeyen çiftlerin de karantina sonrası müracaat yaptığına dikkat çekiliyor.

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca yeni tip corona virüse (Kovid-19) ilişkin, şu ana kadar Türkiye’de toplam olay sayısının 18 bulunduğunu bildirdi. Peki, Türkiye’de bu şekilde bir durumun gündeme gelmesi söz mevzusu olabilir mi? Psikiyatrist-Psikoterapist Dr. Rıdvan Üney ve Avukat Yaşar Öksüz mevzuyla ilgili soruları yanıtladı. 

-Psikiyatrist – Psikoterapist Dr. Rıdvan ÜNEY 

Corona virüs, kadın-erkek ilişkilerini iyi mi etkiliyor?

31 Aralık 2019 tarihinde Çin’de 11 milyon sözü geçen Wuhan şehrinden bildirilen ilk hastadan bu yana; dünyada, bugün itibari ile dünyada 5372 insan yaşamını yitirdi. coronavirüs salgını; insanların yaşamlarını birçok yönden, altüst etti.  İnsanın ilk ve en mühim önceliği, hayatta kalmaktır. Bu şekilde düşünüldüğünde, insanların kendilerini korumaları doğaldır. Hastalık taşıma riski olan birisiyle etkileşimde olmak; bununla beraber ölüm riskiyle etkileşimde olmak anlamına gelir, organik olarak insanoğlu her türlü yakın ilişkiden kaçınacaklardır. Bununla beraber; sokağa, toplu bölgelere giden, maske takmayan şahıs, yakın ilişkilerde de dışlanacaktır. Bu kişiyle aynı evi paylaşmak bile, riskinden dolayı problem olacaktır. Hem de bir evde, dar bir alanda, sokağa çıkmadan uzun süre geçirmek de kişileri zorluyor.    

Bu virüs sebebiyle insanoğlu niçin boşanmak istiyor?

Aileden birisi hasta olduğunda diğerlerinin yaşamını da riske etmiş oluyor.. Dolayısıyla eş bile olsa onu hayatından çıkarmak, ölüm riskini de hayatından çıkarmak anlamına geliyor. Riskli davranan kişiden kurtulmanın bir yolu da boşanmaktır. Bunun haricinde uzun devam eden karantina yada evden çıkmama durumları da çiftin yaşamını negatif etkiliyor. En sevdiğiniz şahıs de olsa dar alanda uzun zaman geçirdiğinizde birbirinin hatalarını, noksan taraflarını daha çok görmeye başlarsınız. Ona tahammülünüz azalır. Bu da boşanma açısından mühim bir risk oluşturur.

Uzun süre karantina altında kaldığımız partnerimizle ilişkiyi canlı tutabilmek için neler yapabiliriz?

Eğer aynı evde uzun bir süre geçirmek durumunda kalırsanız evde değişik şeylerle uğraşmak ilişkiyi korur. Aslına bakarsanız uzun bir zaman birlikte olacaklardır. Mesela; birisi tv seyrederken diğeri evde bir tamiratla uğraşırsa birbirlerine alan açarlar. İlişkilerinde nefes alma fırsatı bulurlar. Bu şekilde dönemlerde aynı şeylerle uğraşmak; aynı anda tv seyretmek benzer biçimde durumlardan uzak durulmalıdır. Değişik ilgi alanları, konuşulacak mevzuları artırır. Çifti, birbirlerinin davranışlarına odaklanmaktan korur. Ortak bir şeyler yapılacaksa daha oldukça keyifli şeyler tercih edilmeli. Cinsellik dahil birbirlerini iyi hissettirecek her fiil, kişilerin ilişkilerini canlı tutmakta faydalıdır. Hatta bazı cinsellik ile ilgili web siteleri, karantina ülkelerindekilere parasız üyelik veriyorlar. Yaşam, bir şekliyle ne olursa olsun devam ediyor.      

Çiftlerden biri bu hastalığa yakalanırsa diğeri iyi mi davranmalı ve ilişkisini iyi mi yönlendirmeli?

Neredeyse tüm web sitelerinde coronadan korunmakla ilgili tedbirler anlatılıyor. Çiftin bir tanesi hastalığa yakalanması durumunda diğeri bu tedbirleri ne olursa olsun uygulamalı. Bunun haricinde derhal her hastalıkta olduğu benzer biçimde eşin ötekinin yanında bulunduğunu, sonuna kadar mücadeleye yardım edeceğini söylemesi ve o şekilde davranması önemlidir. Doğal ki bulaşıcı bir hastalık için bu kolay değil. Sadece fizyolojik destek kada sevgi ve ruhsal destek, hastalıkla mücadelede moral kazandırır. Ümit ederim bu karanlık günleri, ölümler yaşanmadan atlatırız.

Peki bu süreç hukuki açıdan iyi mi aşama kaydediyor? Mevzuyla ilgili Avukat Yaşar Öksüz tüm süreçle ilgili bilgiler verdi:

Eğer devletimizde corona virüs yüzünden boşanmak isteyenler olursa başvurma öne sürülen nedeni olarak nelerin sunmaları gerekir?

Vatanımızda boşanmaya karar verilebilmesi için kaide olarak karşı tarafın kusurlu olması gerekir. Bu sebeple eşlerden birisinin corona virüs hastalığına yakalanması, tek başına boşanmaya niçin olmaz. Zira bu durumda kaide olarak hastalığa yakalanan eşin kusurundan söz edilemez. Sadece corona virüs hastalığına yakalanan eşin, hastalığın tedavisi için üstüne düşen karantina ve benzeri tedavilerden kaçınması boşanma nedenidir. Bu durumda hasta olmayan eş, öteki tarafın tedavi için lüzumlu özeni göstermediğini ve bu durumun da kendi sağlığını tehlikeye attığını gerekçe göstererek boşanma davası açabilir. Corona virüs hastalığına yakalanan eş ise, hastalığı süresince eşinin yanında olmadığını ve tedavi için ihtiyaç duyulan özeni göstermediğini gerekçe göstererek boşanma davası açabilir.

Bu mevzuyla ilgili hukuki süreç iyi mi aşama kaydediyor?

Corona virüs sebebiyle boşanma davası, eşlerden birisinin ikamet etmiş olduğu yada ortak konutun bulunmuş olduğu aile mahkemesinde açılabilir. Hasta olmayan eş tarafınca açılacak boşanma davasında öteki eşin corona virüs hastalığına yakalandığı ve tedavi için sorumluluklarını yerine getirmediği kanıtlama edilmeli. Hastalığa yakalanan eş tarafınca açılacak boşanma davasında ise hastalık süresince eşinin tedavi için ihtiyaç duyulan özeni göstermediği kanıtlanmalı. Bu hususlar sıhhat raporları, şahit anlatımları, taraflar arasındaki mesajlaşmalar ve benzeri delillerle ispatlanabilir. Taraflarca sunulacak deliller ve dinlenecek tanıkların beyanlarıyla boşanmaya karar verilmesi mümkündür.

 

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir