Coronavirüsü Anne Sütünden Bebeğe Geçer mi?
Coronavirüsü Anne Sütünden Bebeğe Geçer mi?

Coronavirüsü Anne Sütünden Bebeğe Geçer mi?

Coronavirüsün anne sütünden bebeğe geçebileceğine dair hemen hemen bir kanıt bulunmadığını belirten Prof. Dr. Arzu Şahin, şöyleki konuştu:

“Emzirmenin iyi malum faydalarının, Covid-19’un anne sütü ile bulaşabilme potansiyel riskine bakılırsa daha ağır basmış olduğu düşünülmektedir. Anne ve bebeğin yakın temasının riskleri ilgili uzman doktorlar tarafınca yarar ve zarar dengesine bakılırsa karar verilmelidir. Emzirme durumunda maske takılması ve bebeğe dokunmadan ilkin ellerin yıkanması önemlidir. Virüs tespit edilen gebelerde erken doğum bildirilmiş olmasına rağmen, bu durumun viral enfeksiyon sebebiyle yaşandığını söylemek zor olsa gerek. Virüsün, bebeğe anne karnında ya da doğum esnasında geçtiğine dair hemen hemen bir kanıt bulunmuyor,”

HAMİLELİK SÜRECİNDE C VİTAMİNİNDEN ZENGİN, SAĞLIKLI VE DENGELİ BESLENİN

Covid-19 tespit edilen gebelerde erken doğum bildirilmesine rağmen bu durumun viral enfeksiyon sebebiyle yaşandığını söylemenin güç bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Şahin, “Virüsün, bebeğe anne karnında ya da doğum esnasında geçtiğine dair hemen hemen bir kanıt bulunmuyor. Genel görüş, gebelikte fetal maruziyet beklenmediği yönündedir. Fakat erken gebelik haftalarında ateşin olması, doğumsal bir hastalık olan spina bifida (omurgada açıklık) rahatsızlığına niçin olabileceği için ateşin düşürülmesi önemlidir,” dedi.

EMZİRİRKEN MASKE TAKILMALI

Coronavirüsün anne sütü ile bebeğe geçebileceğine dair hemen hemen kanıt olmadığının altını çizen Şahin, “Bu yüzden emzirmenin iyi malum faydalarının, Kovid-19’un anne sütü ile bulaşabilme potansiyel riskine bakılırsa daha ağır basmış olduğu düşünülmektedir. Anne ve bebeğin yakın temasının riskleri ilgili uzman doktorlar tarafınca yarar ve zarar dengesine bakılırsa karar verilmelidir. Emzirme durumunda maske takılması ve bebeğe dokunmadan ilkin ellerin yıkanması önemlidir,” diye konuştu.

İLİşKİLİ HABERLER Madeni ve Kağıt Para’dan Coronavirüs Bulaşır mı?

Madeni ve Kağıt Para’dan Coronavirüs Bulaşır mı?

Coronavirüs Besinlerden Bulaşır mı?

Coronavirüs Gıdalardan Bulaşır mı?

Güney Kore'de Coronavirüs Araştırması: Coronavirüs İkinci Kez Bulaşır Mı?

Cenup Kore’de Coronavirüs Araştırması: Coronavirüs İkinci Kez Bulaşır Mı?

Coronavirüsü Deniz ve Havuzdan Bulaşır mı?

Coronavirüsü Deniz ve Havuzdan Bulaşır mı?

İLİşKİLİ GALERİLER Türkiye'de Coronavirüs Son Durum

Türkiye’de Coronavirüs Son Durum

İran'dan Coronavirüs Manzaraları! Ülkede Son Durum

İran’dan Coronavirüs Manzaraları! Ülkede Son Durum

Naomi Campbell’den Coronavirüs Paylaşımı

Naomi Campbell’den Coronavirüs Paylaşımı

Gülben Ergen Coronavirüs Sürecini Değerlendirdi

Gülben Ergen Coronavirüs Sürecini Değerlendirdi

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir