Diş hekimi korkusuna genel anestezili çözüm
Diş hekimi korkusuna genel anestezili çözüm

Diş hekimi korkusuna genel anestezili çözüm

Erken teşhis, tüm hastalıklarda olduğu benzer biçimde ağız ve diş sağlığında da büyük ehemmiyet taşıyor. Diş tedavilerine ne kadar erken başlanılırsa, işlemler de hasta için o denli kolay ve başarı göstermiş oluyor. Ağız ve Diş Sağlığı Uzman Dt. Hakkı Emre Harbalıoğlu, bilhassa diş hekimi korkusuyla ertelenen, kısa sürede bitirilecek tedavilerin hekime başvuruda yaşanmış olan zaman kaybı sebebiyle diş kaybı ile sonlanabildiğine dikkat çekti. Dt. Hakkı Harbalıoğlu, “Kolay bir dolgu ile kurtulabilecek bir diş, çürük ilerlerse kanal tedavisi gerektirmekte yada çekim ile sonlanmaktadır” uyarısında bulunmuş oldu.

Çürük dişin vücuda zararları

Diş çürüklerinin yalnız ağız ve diş sağlığının yanı sıra genel sağlığı, uyku düzenini ve psikolojiyi de negatif etkilediğinin altını çizen Dt. Emre Harbalıoğlu, genel anestezi altındaki diş tedavilerinin tıbbi zorunluluk durumlarının yanı sıra, diş hekimi korkusu olan yada diş hekimi koltuğunda rahat edemeyen tüm kişilerde uygulanabileceğini söylemiş oldu.

Dt. Harbalıoğlu, genel anestezi altında diş tedavisi sürecini şu şekilde söyledi: “Ameliyat öncesi hastamızdan bazı tetkikler istenir. Sistemik hastalık, alerji benzer biçimde durumlar anestezi uzmanımızın da görüşüne sunulur. Anestezi hekimi de uygunluk verdikten sonrasında işlem uygulanır. Tedavi sorasında ise hasta gün içinde taburcu edilir. Bazı durumlarda yatış da gerekebilir. Sadece çoğu zaman şahıs tedavisinin arkasından oldukça süratli bir halde düzgüsel hayatına dönüş yapar.”

Acı hissetmeden konforlu tedavi

Genel anestezi ile tüm diş tedavilerinin yapılabileceğini aktaran Dt. Harbalıoğlu, “Güzel duyu dolgular, protezler hatta implant dâhil olmak suretiyle tüm işlemleri yapmak mümkün. Hastalarımız hiçbir acı hissetmeden konforlu bir halde tedavi edilir. Ek olarak tek seansta birçok işlem yapılabildiği için hastalar açısından hem süre kazandıran hem de stresi azaltan bir uygulamadır. İşlem süresi yapılacak işlemlere bakılırsa 1-3 saat içinde değişmektedir” diye konuştu.

Çocuklarda genel anestezi ile tek seansta tüm işlemler yapılabiliyor

Genel anestezi ile diş tedavisinin çocuklar için de uygulanabileceğine işaret eden Dt. Emre Harbalıoğlu, “Çocuklarda da diş tedavileri poliklinik ortamında yapılamadığında genel anestezi altında gerçekleştirilebilir. Bu alternatif, hem çocuğun psikolojisi açısından hem de dişlerindeki problemlerin ilerlememesi açısından avantajlıdır. Genel anestezi altında işlem yapıldığında tek seansta tüm işlemler bitirilip süratli bir halde netice alınır. Diş tedavilerinde erken dönemde müdahale sorunlarının ilerlemeden çözülmesini ve bu süreçte evlatların sıkıntılı dönem yaşamadan diş gelişimini tamamlaması sağlanır” şeklinde konuştu.

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir