Doğal Malzemeler ile Nasıl Maske Yapılır?
Doğal Malzemeler ile Nasıl Maske Yapılır?

Doğal Malzemeler ile Nasıl Maske Yapılır?

Organik maske önerilerini çevrenizden, internetten, kitaplardan bulabilirsiniz. Sadece tüm maskeler cildinize iyi gelmeyeceği şeklinde yanlış malzemeler kullanmanız cilt problemlerine sebep olabilir. Ezberlenmiş maske tarifleri yerine naturel malzemelerin nelere iyi geldiğini bilmeniz ve birleştirirken iyi mi seçimler yapmanız icap ettiğini öğrenerek kendi maskenizi yapabilirsiniz. Organik malzemeler ile iyi mi maske yapılır? Malzemeleri seçerken neleri bilmeliyiz? Kendi maskenizi yapmak için bilmeniz gerekenleri anlattık.
Cilde Yararlı Olan Organik Malzemeler Neler?
Organik maske yapmak için ilk olarak hangi malzemeler neye yararlı bilmeniz gerekiyor. Cilt tipine uygun seçimler yapmadan ilkin bu naturel malzemelerin hangi ciltte iyi mi etkisinde bırakır yarattığı iyi bilinmeli.
• Organik maske denilince akla gelen limondan başlayabiliriz. Limon, cildi kurutma özelliğine haizdir. Sivilceye iyi gelmesi yağlı ciltlerde fazla yağı almasından doğar. Kuru ciltler için limon kullanılan maskeler yararlı değildir.
• Portakal kabuğu da yüz maskeleri için tercih edilen turunçgillerden biri. Yüzü kurutma tesiri olan turunçgiller yağlı ciltlerin kullanabileceği malzemelerdir. Portakal kabuğu ve portakal yağı fazla yağları emme özelliğine haizdir.
• Karbonat, derhal her maske tarifinde karşımıza çıkan ve bayanların en fazlaca kullandığı malzemelerden biridir. Karbonat, renk açıcı özelliğe haizdir. Tek başına sivilce ve siyah noktalara iyi gelmez. Yalnız lekelerin renklerini açmak için kullanabilirsiniz. Eğer yüzünüzde yara, açık sivilce var ise karbonat maskesi yapmamanız gerekiyor.
• Organik maskelerde kullanılan malzemeler içinde salatalık da başta geliyor. Salatalık, yüzün rutubet ihtiyacını karşılar. Bunun haricinde sivilce, siyah nokta, renk açma şeklinde özellikleri yoktur. Organik nemlendirici olarak tüm hanımefendiler salatalık kullanabilir.
• Muz, maske yaparken fazlaca kullanılmasa da cilde en yararlı malzemelerden biridir. Yumuşaklık kazandırır, ten rengini eşitler, cilt lekelerini açar. Muz da her kadının kullanabileceği malzemeler içinde içeriyor.
Organik Malzemeleri Iyi mi Birleştirmek Gerekir?
Organik malzemeler ile iyi mi maske yapılır; naturel malzemeleri tanıdıktan sonrasında cildinizin gereksinim duyan malzemeleri seçerek birleştirebilirsiniz. Birleştirme aşamasında çoğu zaman yüze sürülmesi kolay olsun diye yoğurt kullanılır. Yoğurt, yüzün rutubet ihtiyacını da karşılamasından dolayı bilhassa limon maskeleri ile bütünleşmiştir. Cilde ziyanı olmayacağı için maske yaparken yoğurtla karıştırabilirsiniz.
Sivilce ve siyah nokta sorunlarının önüne geçmek ve Peeling tesiri yaratmak istiyorsanız yüzünüze uygun bir araç-gereç ile şeker karıştırmanız kafi. Yağlı ciltler limon ve şeker karışımı yapabilir. Kuru ciltler için çilek yada muz ile şeker karışmak daha doğru olacaktır.
Organik Yağlar Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Organik malzemelerle iyi mi maske yapılır; naturel malzemeler arasına ne olursa olsun cildinize iyi gelecek naturel yağları eklemeniz gerekiyor. Organik yağların cilde ziyanı yok denecek kadar azca olduğundan cilde yararlı tüm malzemelerden yararlanabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı ve badem yağı her maskede kullanabileceğiniz naturel ve yararlı yağlardır. Cildin neme ihtiyacı var ise yağlarla salatalık karışmasını sağlayarak naturel maske yapabilirsiniz. Yüzünüzde açık yara yoksa ve alerjiniz yoksa domates ve Hindistan cevizi yağı cilt problemlerine iyi gelecektir.

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir