Fırında Çıtır Tavuk Tarifi
Fırında Çıtır Tavuk Tarifi

Doğru Gözlük Seçimi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenle…

Göz sağlığını korumak için, doğru gözlük seçimi oldukça mühim bir mevzudur. Kullanımınıza uygun olarak gözlük seçimi ile ilgili hangi gözlükleri tercih etmelisiniz bu yazımızda sizler için ele aldık.

Görme bozukluğu olan bir kişinin gözlerinin daha iyi görmesini sağlayan ve gözü korumuş olan bir çerçeveye yerleştirilmiş iki mercek ve camdan oluşan araçtır. Doğru gözlük seçimi oldukça mühim bir mevzudur. Göz sağlığı için doğru gözlük seçimi nedir?

Ilk olarak doğru gözlük seçimleri kişinin ihtiyacına gore belirlenmelidir. Çocuklarda gözlük camının kolay kırılmaması için özellik organik camlar tercih edilmelidir. Sporcularda ise seçilen cam polikarbon, trivex şeklinde darbeye ve bir çok koşula dayanıklı olmalıdır.

Çerçeve seçerken ise iki mühim maddeye dikkat etmek gerekir. Ilk olarak kişinin yüzüne uygunluğu ve numarasının ebatlarına dikkat edilmelidir.

KULLANIM AMACI

Miyopi, hipermetropi astigmatizma ve presbiyopi şeklinde kırma kusurlarını negatif etkilerini ortadan kaldırmak, gözü fazla ışıktan , UV ve mavi ışığın yan etkilerinden korumaktır. Bu kullanım amacına ek olarak aksesuar olarak kullanılmaktadır.

GÖZLÜK CAMI HAKKINDA

Mercekler üzerine düşen ışınları yönünü, hızını değiştirir  kısaca ışığı  kırar böylece görüntünün doğru noktaya görme noktasına düşmesini ve bizim net görmemizi sağlar.

Gözlük camları kimyasal yapılarına göre:

▪️ Plastik(organik) ve  

▪️ Mineral camlar olarak ayrılır.

Gözlük camları odak sayısına göre:

▪️Tek odaklı

▪️ Çift odaklı (bifokal)

▪️ Üç odaklı (trifokal)

▪️ Çok odaklı (multifokal, progresif)

Günümüzde çoğunlukla progresif (kesintisiz geçişli) cam dizaynlari tercih edilmektedir. Progresif camlarda dışarıdan bakıldığında uzak ve yakın kısımları içinde geçiş görülmez.

GÖZLÜK CAMINA GÖRE YAPILAN KAPLAMALAR

▪️ Işık yansımasını engellemek için antirefle kaplamalar

▪️ Organik camların çizilmesini engellemek için kaplamalar

▪️ UV ile koyulaşan fotokromik kaplamalar

▪️ Özellikle ekran başında geçirilen süre arttığı için mavi ışık geçirgenliğini azaltan mavi ışık engelleyici kaplamalar kullanılmaktadır.

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ

▪ Güneş camları ise birer renklendirme yada boyama işlemlerinin sonucu elde edilmiş olup, görünen ışığın yaklaşık %20 sinden fazlasını absorbe eden (emen) gözlük camlarına güneş camı denilmektedir.

▪ Her çeşit renkte neredeyse güneş camları yapım edilmelerine karşın insan gözü için en ideal renkli güneş gözlük camları Gri, Kahve ve Yeşil renkli olan güneş gözlüğü camlarıdır.

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir