Doğumu Kolaylaştıran Yöntemler
Doğumu Kolaylaştıran Yöntemler

Doğumu Kolaylaştıran Yöntemler

Doğum yapmanın hepimiz zor bulunduğunun farkındadır. Fakat doğum anını kolay hale getirmenin değişik yolları vardır. Bu yollar doğum sancısını tamamen ortadan kaldırmıyor fakat doğum sancısının daha azca ve daha iyi yönetebilmenize destek verir.

HAMİLELERİN YAPABİLECEĞİ EGZERSİZLER

Hamileliğin son 3 ayı oldukça zor geçer. Yavrunuz geliştikçe sırtlarınızda bacaklarınızda istenmeyecek ağrılar yaşarsınız. Fakat yapacağınız rahatlama egzersizleri, nefes teknikleri, adım atma, destek alma, masaj yardımıyla hem ağrılarınızı azaltabilir hem de doğum anınızda oluşacak ağrıların doğru bir halde gerçekleşmesine destek olacaktır.

Hanım Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Taner Usta, “Gebelikte bilhassa gebenin yapmasına engel bir tıbbi durum yoksa “Gebelik Pilatesi” ve “Gebelik Yogası” şiddetle tavsiye edilir. Bu iki aktivite de nefes kontrolüne mühim katkı sağlar. Doğum esnasında doğum eylemi gebenin sadece uzun soluklu ıkınabilmesi, kısaca nefesini iyi kullanabilmesi ile oldukça başarı göstermiş bir halde gerçekleşirken, asla hazırlamayan gebelerde doğum işlemi maalesef daha zor olabilmektedir. Bilhassa rahatlama egzersizleri ve nefes tekniklerini uygulamak doğumun mühim seviyede kolaylaşmasını sağlar. Hamileliğin ilerlemesi ve sona yaklaşması ile birlikte rahatsızlıklar şiddetlenir. Bilhassa yerin daralması ile beraber bası şikayetleri artar. Anne adayının boyu kısa yada bebek şişman yada çoğul gebelikse rahatsızlıklar daha da artar.” dedi.

SİZE NE İYİ GELİYORSA ONU YAPIN

Meydana getirilen egzersizlerin her insana yararlı geleceği benzer biçimde bir fikir olmasın. Bedenin bir kısmına iyi gelen bir hareket başka bir kısmına iyi gelmeyebilir. Bu yüzden meydana getirilen hareketleri deneyerek kendiniz ne iyi geliyorsa bunu bulmalı yapmalısınız.

Meydana getirilen egzersizlerin önemine değinen Usta, “Her ağrı yönetimi seçeneğini kendine özgü artıları ve eksileri bulunmaktadır. Rahatlama ve nefes alma teknikleri kişiyi daha denetim sahibi yapar sadece ağrı yönetimi mevzusunda yetersiz kalır. İlaçlar ise yaşanmış olan krampları ve ağrıları mühim seviyede azaltır. Bazı ilaçların kullanımı sonrasında idrara çıkma daha zor hale gelebilir ve bunun için sonda takılabilir. Hamilelik ve doğumun tamamı öngörülemez olan bir süreçtir. Doğum sancısı beklenenden daha yoğun olabilir. Doğum bir dayanıklılık testi değildir ve bu yüzden anne adaylarının bu süreci yönetme mevzusunda hem çevresinden hem de uzmanlardan yardım alması son aşama doğaldır. Bu yardım ve farkındalık ise bu sürecin oldukça daha kolay gerçekleşmesini sağlar.” açıklamasında bulunmuş oldu.

İLİşKİLİ HABERLER Omurganızı Korumak İçin Evde Yapabileceğiniz 4 Egzersiz

Omurganızı Korumak İçin Evde Yapabileceğiniz 4 Egzersiz

Hamilelikte İdeal Kilo Alımı Ne Olmalıdır?

Hamilelikte İdeal Kilo Alımı Ne Olmalıdır?

Hamilelikte Yaşanan Problem: Bulanık Görme

Hamilelikte Yaşanmış olan Sorun: Bulanık Görme

Yaz Egzersizleri

Yaz Egzersizleri

İLİşKİLİ GALERİLER Yoğun Egzersiz Sağlığınızı Sizden Alabilir!

Yoğun Egzersiz Sağlığınızı Sizden Alabilir!

Ezgi Sertel Hamilelik Sürecini Anlattı

Ezgi Sertel Hamilelik Sürecini Söyledi

Ashley Graham Hamilelik Sürecini Anlattı

Ashley Graham Hamilelik Sürecini Söyledi

İdil Fırat Hamilelik Sürecini Anlattı

İdil Fırat Hamilelik Sürecini Söyledi

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir