Döküm demir tavada pişirmemeniz gereken yiyecekler
Döküm demir tavada pişirmemeniz gereken yiyecekler

Döküm demir tavada pişirmemeniz gereken yiyecekler

Asidik gıdalardan uzak tutun

Asidik gıdalardan uzak tutun

Yiyecekleri her anlamda lezzete kavuşturan, ısıya dayanıklı döküm demir tavaları kullanırken bazı gıdaları pişirmekten kaçınmanız gerekiyor. Bunun nedenibesinlerin demirle reaksiyona girmesi ve metalik bir lezzete yol açmasıdır.

Kaçırılmayacak indirim fırsatlarından yararlanmak için tıklayın

Bilhassa baharatlı pişirdiğiniz gıdalar döküm tavalara çoğunlukla yapışır. Eğer bununla karşı karşıya kalmak istemiyorsanız asidik, lapa olan yada yapışkan gıdalardan tavayı uzak tutmanız gerekir.

Domates ve şarapla pişirilmiş etler

Domates ve şarapla pişirilmiş etler

Asidik oldukları ve döküm tavayla iyi tepki sağlayamadıkları için domates ve şarapla pişirilmiş etlerden kaçınılmalıdır. Bu iki gıda tavadaki metalik lezzeti emebilen yiyecekler arasındadır ve üstündeki baharatların yapışmasına niçin olur.

Yumurta ve hassas balıklar

Yumurta ve duyarlı balıklar

Bir öteki besinler içinde omletler ve duyarlı balıklarbulunur. Bu gıdaları de baharatlayıp pişirdiğiniz zamantavanıza yapışması büyük olasılık. Omlet yaparken yada balık pişirirken dikkatli olmanızda yarar var.

Tatlılar

Tatlılar

Dökme demir tencerede tatlı pişirmekten uzak durmanızınnedeni, fırında pişirdiğiniz lezzeti size vermeyecektir.Bunun sebebi tencerede pişen tatlıların yavaş yavaş lezzetoluşturmasıdır. Bilhassa daha ilkin tuzlu bir besinpişirmişseniz, üstüne yaptığınız kekin yada turtanın acayip bir tadı bulunduğunu farkına varacaksınız. acayip bir tadı bulunduğunu farkına varacaksınız.

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir