Domateslerde cildinizin sevdiği 'gizli' bir madde var
Domateslerde cildinizin sevdiği 'gizli' bir madde var

Domateslerde cildinizin sevilmiş olduğu ‘gizli saklı’ bir madde var

Latife benzer biçimde geliyor, sadece klasik zeytinyağı ve domates kombinasyonunun cildinize iltihabı yatıştırmak, güneş hasarını azaltmak ve ince çizgilere karşı savaşmak için antioksidan bir destek verebilecek güzelliklerle dolu olduğu ortaya çıktı.

Ne yazık ki, bu, parlayan cilt adına pizza yada makarna üstünde tıkışacağımız anlamına gelmez. Bu aşamada, bilim adamları hemen hemen mozzarella peyniri ve buğday unu için kanıtlanmış cilt yararları bulamadılar (evet, beni de üzüyor). Sadece birçok dermatolog, likopen adında olan bir maddenin cilt için birçok faydası olduüunu söylüyor ve domates yemeyi öneriyor…

Leziz domates ve süper cilt arasındaki bağlantı hakkında daha çok data edinmek için likopeni derinlemesine inceledik…

Likopen nedir

Likopen, karotenoidler ailesinde domates, karpuza kırmızı renklerini veren kırmızı bir besindir. Birkaç kırmızı ve pembe meyve ve sebzede naturel olarak olmasına karşın, en oldukca domateslerde bulunur. Domates olgunlaştıkça likopen içinde ne olduğu artar .

Peki bu olgun kırmızı domatesler niçin bizim için bu kadar iyi? Likopen, tüm cilt sağlığını kapsayan birçok cilt yararı ile büyük bir antioksidandır. Gıda maddesi bir tek özgür radikalleri uzaklaştırmakla kalmaz, bununla beraber vücudun oksidatif stres ve iltihaplanmaya karşı kendi koruma mekanizmasını destek sunar, cildin esnekliğini arttırır ve cilt hücrelerinin çevre ile daha iyi başa çıkmasını sağlar.

Daha kolay terimlerle: Oldukca fazla özgür radikaliniz olduğunda, bu durum vücudu strese sokar. Antioksidanlar, özgür radikalleri zararsız hale getirerek stres, iltihaplanma ve yaşlanma emarelerini azaltmaya destek sağlar.

Likopen bilhassa kuvvetli bir antioksidandır, bu yüzden cildinizin görünümü ile beraber genel sağlığınıza destek olabilir. Ek olarak, antioksidanlar yaşlanma emarelerini tersine çevirmeye destek sağlar, bu da dolgun cilt ve azaltılmış ince çizgiler anlamına gelir. Sonuçta, domatesler birazcık daha genç görünmenize ve birazcık daha iyi hissetmenize destek sağlar.

Likopen cilt için tam olarak ne yapar

Antioksidanlar ciltteki kollajene zarar gelmesini önlemeye ve geri kazandırılmasına destek sağlar. Likopen bilhassa deride renk değişikliği, doku değişimleri ve ince çizgiler ve kırışıklıkları önlemeye destek sağlar.

Likopen zamanı geri alamaz, sadece likopen alımınızı artırarak, cildinizdeki kollajenin sağlığını artırabilir ve başlamadan ilkin bazı ince çizgileri durdurabilirsiniz.

Likopen herhangi bir cilt tipine yarar sağlayabilir, sadece bilhassa duyarlı ve yaşlanan ciltler için iyi çalışır. Domates sıkılaştırıcı benzer biçimde davranır ve büyük gözeneklerin görünümünü azaltabilir. Ek olarak, antioksidanlar, vücudun enflamatuar sürecini yatıştırır, kızarıklığı ve tahrişi azaltır. Likopenin her türlü cilt için sunabileceği bir şey vardır.

Sadece likopeni öteki tüm antioksidanlardan ayıran şey, güneş hasarı üstündeki potansiyel etkisidir. İngiliz Dermatoloji Dergisi’nde meydana getirilen bir araştırma, likopen takviyelerinin cildi UV ışınlarından korumaya destek bulunduğunu buldu.

Minik emek verme, extra likopen alan iştirakçilerin plasebo grubuna bakılırsa mühim seviyede daha azca güneş hasarı bulunduğunu buldu. Güneş kremi ve domates karotenoidlerinin kullanımı cildin esnekliğini artırabilir ve güneş ile sıhhatli bir ilişkiyi destekleyebilir.

Daha çok likopen almanın en iyi yolları

Rejiminizden daha çok likopen alabilmeniz, hakkaten cildinize destek sağlar mu? Evet! En iyi sonuçlar için hem topikal hem de rejimden almalısınız. Bu, cilt bakım rutininize likopen açısından varlıklı bir serum yada maske eklemek anlamına gelebilir. Sadece bulmacanın rejim parçası hala en önemlisidir. Likopen topikal tedavisi zarar vermez, bu yüzden serumlarınızda yada toniklerinizde değişik bir bileşen tecrübe etmek istiyorsanız, domates bazlı bir ürün deneyin.

Likopenin domateste bulunan öteki besinlerle bir araya gelebildiği süre cilt için en iyi sonucu verdiğini belirtmek önemlidir. Domatesin tamamını yiyecek yada domates bazlı ürünlerle takviye yapmak, bir tek likopen takviyesine kıyasla bedenimize ve cildimize daha çok yarar elde edecektir. Likopen yağda çözünür olduğundan, optimum emilim için domatesleri zeytinyağında pişirebilirsiniz. Kısaca evet, güzel bir sos yapmış olup, hem damak tadınıza hem de cildinize hitap edebilirsiniz.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

[email protected]

hususi içeriğidir.

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir