Dt. Güzide Öztürk ile diş sağlığımız hakkında merak edilenleri konuştuk
Dt. Güzide Öztürk ile diş sağlığımız hakkında merak edilenleri konuştuk

Dt. Güzide Öztürk ile diş sağlığımız hakkında merak edilenleri konuştuk

Diş sağlığımızın yanı sıra görsel estetiğin önemi ve popülerliğinde de artış gözleniyor. Diş estetiğinin hem ruhsal hem de fizyolojik boyutta birçok pozitif yönde yanlarının bulunduğunu söyleyen DentGroup Nişantaşı Kliniği doktorlarından Dt. Güzide Öztürk, bu tedavi yöntemini bayanların daha fazlaca tercih ettiğini söylemiş oldu. İşte, diş sağlığı ve bakımına dair aklınıza takılan sorular…

Diş problemlerinizi ertelemeyin

– Dişimizde bir sorun bulunduğunu iyi mi anlarız?

Ağız ve diş bakımı, sıhhatli hayata devam etmenin hastalıklardan korunmanın eğer olmazsa olmazlarından. Diş problemleri fizyolojik pek fazlaca durumdan anlaşılabilir. Sıcak ve soğuk sıvı tüketiminde bir duyarlılık gelişiyorsa, yiyecek yedikten sonrasında yada yerken dişlerimizde acı ve ağrı yaşıyor isek dişlerimiz alarm veriyor anlama gelir. Bunun yanı sıra dişlerimizi fırçalarken diş eti kanamaları yaşıyorsak diş etlerimizden kaynaklı mesele yaşıyoruz anlama gelir. Ağız ve diş sağlığımıza dair herhangi bir sorun hissettiğimizde derhal diş hekiminize başvurularak problemlerin tespit edilip, tedavileri gerçekleştirilmelidir.

– Ağız kokusunun sebepleri ve alınabilecek önlemler nedir?

Ağız kokusu pek fazlaca sebepten meydana gelebilir. Yediğimiz gıdaların dişlerin içinde yada çevresinde birikmesi ile bu bölgelerdeki bakteriler artar ve fena kokuya niçin olabilir. Ağız ve diş bakımına itina göstermeyen, tertipli diş fırçalamayan ve diş ipi kullanmayan bireylerde, yiyecek parçacıkları ağızda kalıp ağız kokusunu tetikleyen başlıca sebeplerdir.

Tükürük, fena kokulara yol açan partikülleri temizleyerek, ağzı temizlemeye destek olan bir etkendir. Eğer kişiler ağız kuruluğu yaşıyorsa, tükürük üretimi azaldığı için ağız kokusu artabilir. Ek olarak bazı ilaç kullanımları da ağız kokusuna niçin olabilir. Diş eti çekilmesi benzer biçimde durumlarda ya da ağız ve çene cerrahisi işlemleri sonrasında ağızda oluşan yaralar, fena kokuya sebebiyet verir. Sinüs enfeksiyonları, geniz akıntıları, boğaz enfeksiyonları ve reflü hastalığı benzer biçimde mide ile ilgili problemler de ağız kokusuna niçin olur.

Mekanik temizlik büyük ehemmiyet taşımaktadır, diş fırçalama işlemi yiyeceklerden otuz dakika sonrasında yapılır ise etkili bir temizlik elde edecektir. 6 ayda 1 diş temizliği de ağız kokusunu önlemede en etkin yöntemlerden biridir.

– Daha güzel bir gülüş için uygulanan işlemler nedir?

Güzel duyu diş hekimliği başlığı altında DentGroup Kliniklerinde uygulanan başlıca tedaviler; dijital gülüş tasarımı, zironyum, inley-onley diş restorasyonları, porselen lamina, diş beyazlatma ve kullanımı açısından telsiz ortodonti tedavisidir.

– Meydana getirilen diş estetiğinin, diş sağlığına da yararları var mı?

DentGroup diş hekimleri olarak diş estetiği tedavilerine konservatif doğrusu koruyucu yaklaşım sergileriz. Yalnız güzel duyu için diş sağlığı yerinde olan hastaya yaklaşımımız koruyucu yöntemlerle tedavi sağlamaktır. Diş beyazlatma, kompozit lamina, telsiz ortodonti uygulamaları bunlara örnek gösterilebilir.

Diş yapısının bozukluğu özgüven eksikiğine sebep olabilir

– Şekli bozuk diş ya da çene yapısının toplumsal yaşamımız üstündeki tesirleri nedir?

Şekli bozuk diş ve çene yapısının toplumsal yaşamımız üstünde kişiden kişiye değişmek ile beraber negatif tesirleri mevcuttur. Çarpık diş yapısına haiz bireyler toplumsal hayatlarında da özgüven kırılmaları yaşayabilirler. Kendine güvenli bir gülüş için sorunsuz ağız ve diş sağlığı önerilmektedir.

– Dişe meydana getirilen işlemlerle ilgili internette birçok informasyon var. Bu işlemlerden hangisinin bizim için doğru bulunduğunu iyi mi anlayabiliriz?

Her insanın ağız ve diş yapısı birbirinden fazlaca değişik. Bir kişiye iyi gelen bir işlem öteki kişiye zarar verebilir. Bu aşamada yapılması en doğru hareket bir diş hekimine gidilip tedavi ile beraber diş hekimin yönlendirmesi ile işlem yapmaktır.

– Diş sağlığı teknolojisiyle ilgili hangi aşamadayız?

Diş hekimliği 2000 ‘li yıllarda en fazlaca gelişme gösteren tıp branşlarındandır. Diş klinikleri dijital çağa hızla ayak uydurmakta. Dijital anestezi, dijital tarayıcılar, Cad-Cam teknolojisi artık günümüzde tamamımız kullandığı diş sağlığı teknolojileridir.

Diş estetiğine bayanlar daha ilgili

– Hanımefendilerin diş estetiği yaptırdığını biliyoruz. Peki, erkekler bu mevzuya ne kadar meraklı? Hanımefendiler kadar ilgi gösteriyor mu?

Evet, günümüzde erkekler de ağız ve diş bakımına itina gösteriyor. Fakat halen bayanların oranı birazcık daha yüksek.

– Mevsimsel olarak dişlerimize yapacağımız bakımda bir farklılık oluyor mu? Mevsim geçişlerinin dişlerimiz üstündeki tesirleri nedir?

Mevsimsel olarak diş bakımımızda farklılıklar normal olarak yaşanmaktadır. Mesela yaz mevsiminin gelmesiyle beraber soğuk yiyecek ve içecek tüketimini arttırıyoruz. Bu da bilhassa diş hassasiyeti problemi yaşayan kişilerde oldukça zorlayıcı olabiliyor. Mevsim geçişlerinde bazı bireylerde de diş sıkma eylemleri gözlemlenebiliyor.

– Piyasadaki diş macunları ne kadar sıhhatli? Alternatif olarak evde yaptığımız temizleme ürünleri kafi mi?

Tüm diş macunları temel olarak aynı görevi yaparlar, daha iyi bir diş temizliği. Piyasada ki değişik renk ve çeşitteki diş macunları da ağız ve diş sağlığınız açısında belirli teknik özellikler çerçevesinde sağlıklıdır. Kararsız kaldığınız durumda size en doğru yönlendirmeyi, diş hekiminiz yapabilir. Diş hekiminizin önerisi haricinde uygulamalardan kaçınınız.

Gizem Bozdağ

[email protected]

hususi içeriğidir.

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir