Eksikliği Bebeğinizin Zeka Gelişimini Engelliyor!
Eksikliği Bebeğinizin Zeka Gelişimini Engelliyor!

Eksikliği Bebeğinizin Zeka Gelişimini Engelliyor!

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Feyzi Gökosmanoğlu, “Tiroid bezinin her türlü büyümesine guatr denilir. Gebelikte tiroid bezi bir miktar fizyolojik olarak büyüyebilmektedir. Gebelikte antikorların pozitifliği tiroid fonksiyonları düzgüsel olsa bile düşüğe niçin olabilir. Tiroid antikorları pozitifliği tüp bebek tedavisi başarısızlığı için risk faktörlerindendir” dedi.

Tiroid hastalığını emareleri gebelik emareleriyle karışabildiğinin altını çizen Dr. Gökosmanoğlu, “Guatr, gebelik öncesinde tanı konmuş olabileceği şeklinde gebelik esnasında da gelişebilir. Tiroid hastalığı belirtilerinin gebelikte gözlenen emarelerle çarpıntı, halsizlik, iştahsızlık, bulantı, kusma, halsizlik ile benzer olması tanı ve tedaviyi geciktirebilir, bundan dolayı hastaların endokrin muayenesi olması önemlidir” ifadelerini kullandı.

İYOT EKSİKLİĞİ ZEKA GERİLİĞİNE NEDEN OLUYOR!

Gebelik sürecinde yaşanmış olan iyot eksikliği bebekte zeka geriliğine niçin oluyor diyen Dr. Gökosmanoğlu, “Gebelikte iyot eksikliğini önlemek için iyotlu tuz, deniz ürünleri ve iyottan varlıklı gıdalar ve besin ekleri ile günlük 150 – 200 mikrogram iyot alınması sağlanmalıdır. İyot eksikliği düzeltilmezse, ağırlık derecesiyle bağlantılı olarak bebeğin zeka düşüklüğünden, ağır gelişme ve sinir sistemi bozukluklarına varan tablolar ortaya çıkabilmektedir” şeklinde konuştu.

Tiroid hormon yetmezliğinin anne ve bebek üstünde negatif sonuçlara yol açtığını özetleyen Uzman Dr. Feyzi Gökosmanoğlu, hamile olan hanımefendilerin %2’sinde hipotiroidi geliştiğini, bunun da haşhimato tiroiditine bağlı bulunduğunu belirterek şu şekilde konuştu:

“Hem annede hem de bebek üstünde tiroid hormon yetmezliğinin negatif tesirleri vardır. Annede düşükler, gebelik zehirlenmeleri, doğum sonrası kanama riski, halsizlik, kansızlık, bebekte ise doğumsal hipotiroidi, çocukta zeka ve bilişsel fonksiyon bozuklukları bulunur. Bu nedenlerle annede saptanan hipotiroidi fazlaca önemlidir.

DÜŞÜĞE NEDEN OLUYOR…

Gebelerde hipertiroidi (zehirli guatr) yüzde 0,2 – 1 çoğunlukla rastlanmaktadır. Vakaların bir çok graves hastasıdır. Zehirli guatr, annede düşük, gebelik ile ilişkili hipertansiyon, erken doğum eylemi, anemi, enfeksiyon, kalp ritim bozuklukları ve daha ilerlemiş olgularda kalp yetmezliği ve tiroid krizine yol açabilir. Bebek açısından anne karnında gelişme geriliği, ölü doğum ve erken doğuma niçin olabilir. Bu nedenlerden dolayı gebelerin endokrinoloji kliniklerinde takip edeni ve tedavisi hem anne hem de bebek sağlığı açısından fazlaca önemlidir.”

İLİşKİLİ HABERLER Gebelikte Bulantı Ne Zaman Geçer?

Gebelikte Bulantı Ne Süre Geçer?

Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonun Belirtileri Nelerdir? Nasıl Geçer?

Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonun Emareleri Nedir? Iyi mi Geçer?

Gebelik Takibi

Gebelik Takip edeni

Taşıyıcı Anne Nedir? Taşıyıcı Anne Nasıl Olunur?

Taşıyıcı Anne Nedir? Taşıyıcı Anne Iyi mi Olunur?

İLİşKİLİ GALERİLER Gebelikte Bu Besinler Olmazsa Olmaz!

Gebelikte Bu Besinler Eğer olmazsa Olmaz!

Gebelikte Herkesin Yaşadığı Sorunlar

Gebelikte Her insanın Yaşamış olduğu Problemler

Gebelikten Önce Yapılırsa Bebeği Etkileyecek Şeyler

Gebelikten Ilkin Yapılırsa Bebeği Etkileyecek Şeyler

İleri Yaş Gebelikte Alınması Gereken 6 Önlem!

İleri Yaş Gebelikte Alınması Ihtiyaç duyulan 6 Tedbir!

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir