Evde maya yerine kullanabileceğiniz alternatif yöntemler
Evde maya yerine kullanabileceğiniz alternatif yöntemler

Evde maya yerine kullanabileceğiniz alternatif yöntemler

Ekşi maya haricinde hamur harcı işlerinde, bilhassa ekmek yapımında kullanılan kuru yada yaş maya evinizde kalmamışsa üzülmeyin! Kuru ya da yaş mayayerine kullanabileceğiniz, süratli tesir tepki gösterenalternatif şekilleri sizinle paylaştık.

Kaçırılmayacak indirim fırsatlarından yararlanmak için tıklayın

Karbonat ve limon suyu

Karbonat ve limon suyu

Karbonat yardımıyla evinizde mükemmel ekmekler hazırlayabilirsiniz. Fazlaca kabaran ve içi düzgüsel bir ekmek şeklinde yumuşacık olmasa da size ergonomik kazandıracak,oldukça leziz ekmekler pişirmenize yarayacaktır. Klasik ekmek yapımında 1 çorba kaşığı kadar maya gerekiyorsa, bu tarifte de 1 tatlı kaşığı karbonat ve 1 tatlı kaşığı limon suyunu karıştırıp kullanabilirsiniz.

Bu karışım hamurun derhal kabarmasına niçin olacaktır. Bilhassa acil pişirmeniz ihtiyaç duyulan hamur harcı işlerinde bu yöntemi kolaylıkla deneyebilirsiniz. Ekmeğinizin daha yumuşak olmasını istiyorsanız içine, ekmeğin içine yoğurt yada ılık süt ekleyebilirsiniz.

Kabartma tozu ve maden suyu

Kabartma tozu ve maden suyu

Evinizde maya yoksa öteki alternatiflerden biri de kabartma tozu ve maden suyu karışımı. 1 çay kaşığı kabartma tozunun içine maden suyu ve birazcık da ılık süt ilave ederek muhteşem ekmekler hazırlayabilirsiniz.

Sirke veya limon ve süt: Ev yapımı buttermilk

Sirke yada limon ve süt: Ev yapımı buttermilk

Yurt haricinde oldukça tercih edilen buttermilk olarak bilinensirke yada limon ve süt karışımından oluşan bu lezzeti evinizde kolayca hazırlayarak ekmek yapımında maya yerine kullanabilirsiniz.

Ilk olarak 1 su bardağı sütün içine 1 yiyecek kaşığı limon suyu yada beyaz sirke ilave edin. Mümkünse tahta kaşık kullanın ve iyice karıştırın.10 dakika bekleyin. Süt kesilecek ve hafifçe kıvamı koyulaşacaktır.

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir