Evinizde yetiştirebileceğiniz yenilebilen küçük bitkiler: Mikro filizler
Evinizde yetiştirebileceğiniz yenilebilen küçük bitkiler: Mikro filizler

Evinizde yetiştirebileceğiniz yenilebilen küçük bitkiler: Mikro filizler

Duygu Bay / PembeNar Özel

Duygu Bay / PembeNar Hususi

Evli çiftlerin buluşmuş olduğu arkadaşlık sitesinin araştırmasına gore, son birkaç haftada karantinayla beraber online aldatmalara da talep arttı. Geçtiğimiz ay adam üyelerin talebinde %18, hanım üyelerinkinde ise %12 artış oldu.

Ankete katılan adamların %74’ü, aldatma sebebi olarak evin içinde yeni kurallarla yaşamaktan “sıkılmalarını” gösterdi. Bayanların ise %64’ü beraber geçirilen süre arttıkça evliliklerindeki zayıflıkların açığa çıkmasını sebep olarak gösterdi.

Bu online aldatmalarda çiftler evlilik dışı partnerlerine fotoğraflarını gönderiyor yada görüntülü konuşma yöntemiyle online buluşmalarını gerçekleştiriyorlar.

Peki bu durumun başımıza gelmemesi için ne yapmalıyız? Eşimizde evde geçirdiğimiz süre zarfında nelere dikkat etmeliyiz? Uzman Klinik Psikolog Nigar Çiçek yanıtladı: “Evde kalan çiftler kendi hususi alanlarını koruyamadıkları için her şey iç içe geçmiş durumda. Dolayısıyla çatışmalar ve sıkılmalar artmakta. Bu duruma çözüm yolu olarak;

“Çiftler mesai saatleri esnasında, çalışmış oldukları anda sanki iş yerinde çalışıyormuş şeklinde rahat bırakılmalı. Günün bazı saatleri haricinde hususi ilgi alanlarına yönelmeliler. Kendi hususi zamanlarında kendilerine yönelmeleri koşul. Her şeyi birlikte yapmayı zorlamaktansa ortak paydalarda buluşmayı denesinler. Ortak paydaları beraber geçirecekleri süre dilimine yaymaları gerekiyor. Evlilikte en temel olan “saygı, sevgi ve cinsellik” temellerini tekrardan bu zamanda inşa etmek ya da korumak gerekiyor. Korunamazsa çatışmalar, kavgalar ve uzaklaşmalar başlıyor.

“Unutmayalım ki çiftler her dakika her an her saniye yan yana her şeyi beraber yaptıklarında bu çatışmalar kaçınılmaz olacaktır. Biz biliyoruz ki insan kendi hususi alanında ne kadar özgürleşir ve kendini meydana getirirse o denli ilişkisinde de mutlu olur. Özgür zamanlarda karşıklı doyum yakalanmalı; özgür zamanlar ikisi için de destekleyici bir süreç olmalı, aksi halde coronadan sonrasında maalesef boşanmalar artacaktır.”

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir