Fermuar Nasıl Bulundu Hiç Merak Ettiniz mi?
Fermuar Nasıl Bulundu Hiç Merak Ettiniz mi?

Fermuar Nasıl Bulundu Hiç Merak Ettiniz mi?

Hayatımızın birçok alanında kullandığımız fermuarların olmadığını bir düşünün? Sert bir rüzgârlı havada açık kalan mont, sıcak bir yaz gününde açık kalan çadır sizi ne kadar memnun edebilir? İcatların ortaya çıkması günlük hayatımızın gereksinimlerinden doğmaktadır. Fermuarda bu şekilde gereksinimlerimizden dolayı ortaya çıkmıştır.

Günlük yaşantımızda mühim bir yere haiz olan fermuarları ilk olarak Whitcomb ilkel yöntemler kullanarak belirli bir forma getirmiş ve ‘Claps Loker’ ismiyle patentini almıştır. Sadece bu yalnız bir ayakkabı fermuarı olarak kullanılıyordu. Fermuarların rahat bir halde kullanılması için tasarım yönünden geliştirilmesi gerekmektedir. Bundan dolayı bu fermuarlar hem kullanımı bakımından zor, hem de maliyet bakımından yüksek fiyatlar çıkarmaktaydı. Mesela pantolona takılan fermuarın fiyatı pantolondan daha pahalıya satın alınıyordu. Bu yüzden geliştirilmesi gerekiyordu. Sadece uzun seneler ilkel yöntemler ile tasarlanan fermuar kullanılmaya devam etmiştir.

Çağıl Fermuarlar

Gideon Sundback fermuar ile ilgili emek harcamalar yaparak yeni bir tasarım ortaya koymuştur. Çağıl fermuarın geliştiricisi olan Gideon Sundback İsveçli bir elektrik mühendisidir. ‘Ayrılabilir tutucu’ adıyla günümüzde kullanılan fermuar kelimesinin patentini de alan Gideon Sundback, fermuarın bugün ki halini almasında büyük katkılar elde etmiştir.

Zaman içinde yenilenen tasarımlar ve üretiminde kullanılan ham maddesine gore fermuar modelleri ortaya çıkmıştır. Naylon fermuar, kemik fermuar ve metal fermuar olarak ayrılan fermuar çeşitleri kullanım alanına gore farklılık göstermektedir.

 

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir