Gabardin Kumaş Nedir? Gabardin Kumaş Özellikleri Nelerdir?
Gabardin Kumaş Nedir? Gabardin Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Gabardin Kumaş Nedir? Gabardin Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Gabardin kumaş, 1888 senesinde meşhur bir modaevi sahibi olan Thomas Burberry tarafınca patentlenmiştir. O zamandan beri de spor giyim kategorisi başta olmak suretiyle, tekstilin neredeyse tüm alanlarında kullanılmaktadır.

Gabardin Kumaş Nedir?

Gabardin, sık dokunan ince yün ve pamuktan üretilen bir kumaş türüdür. Çoğu zaman üretilecek malzemenin sağlam ve dayanıklı olması gerektiğinde kullanılmaktadır. Dimi örgü ile dokunan gabardin kumaşların, çözgüsü ve atkısı da normalden daha sıktır. Dokuma esnasında rigalar, kumaş yüzüne ve tersine eğik açılarla atılmaktadır. Bu sebeple de kumaşa su geçirmeme özelliği kazandırılmaktadır.

Gabardin Kumaş Özellikleri Nedir?

Gabardin kumaş, oldukça karakteristik özelliklere haizdir. Bu kapsamda gabardin; dayanıklı ve esnek olmamasıyla bilinmektedir. Çözgü hakim dimi örgüyle dokunan gabardin kumaşlarda top boyama yapılmaktadır. Kumaş; pamuk, yün, polyester, parlak ve tencel gabardin benzer biçimde değişik çeşitlerde üretilmektedir.

Gabardin kumaş, kullanılacağı ürün özelliğine bakılırsa değişik iplik ve atkılar kullanılarak yapım edilmektedir. Kalınca bir gabardin kumaş için 30/2 iplikler kullanılmaktadır. Gabardin kumaştan üretilen ürünlere genel anlamda kuru temizleme yapılması önerilmektedir. Sadece bazı durumlarda yıkama talimatına uyularak evde de yıkama işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

 

 

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir