Gebelikte Karın Ağrısı Neden Olur?
Gebelikte Karın Ağrısı Neden Olur?

Gebelikte Karın Ağrısı Neden Olur?

Karın ağrısı gebeliğin dönemlerine bakılırsa de değişik nedenlerden ileri gelebilmektedir. 1 ila 3 ay içinde yaşanmış olan ağrıların sebepleri; 

İDRAR YOLLARINDA ENFEKSİYON 

İdrar yollarında görülen enfeksiyonlar gebelikte karın ağrısının en sık görülen nedenlerindendir. Sadece bu durum gebeliğin ilk dönemlerinde daha sık şekilde yaşanmaktadır. Karnın alt bölümünde yaşanmış olan görünüm değişikliği, idrara çıkma esnasında yanma hissi, midenin bulanması, azca olmasına rağmen sık şekilde idrara çıkma istedi belirtilerden mühim olanlarıdır. Bu şekilde enfeksiyon geçirenler için antibiyotik kullanılması gerekmektedir. Kullanım için ise bir uzmana muayene olunmalıdır. Sıvı alım derecesinin artırılması ve dinlenmek de tedavi önerileri içerisindedir. 

DIŞ GEBELİK 

Hamilelikte karın ağrısı sebeplerinin ciddi olanlarından bir diğeri dış gebeliktir. Bu durum gebeliğin ilk on haftası içinde ortaya çıkabilmektedir. Dış gebelik yaşayanlar çoğu zaman karnın yalnız bir bölgesinde şiddetli ağrı hissetmektedir. Ağrı, meydana getirilen hareketlerle beraber daha da artmaktadır. Cinsel beraberlik esnasında ağrı, vajinal kanamalar, midenin bulanması ya da baş dönmesi de durumun belirtilerindendir. Hanımefendilerin dış gebelik şüphesi yaşamaları halinde bir uzmana görülmeleri fazlaca önemlidir. Zira bu durum çoğu zaman cerrahi operasyonlarla ve ilaçlarla tedavi edilmek zorundadır. 

DÜŞÜK YAPMAK 

Düşük yapmak ya da kürtaj gerçekleştirmek gebelikte karın ağrısına yol açmaktadır. Yaşanmış olan düşükler genel manada gebeliğin ilk yirmi haftası içinde gerçekleşmektedir. Karın bölgesinde meydana gelen ağrının yanı sıra vajina akıntılarının pıhtı ve dokularla beraber gelmesi düşük emareleri içinde gösterilmektedir. Durumdan kuşku edilmesi halinde bir uzmana gidilerek kalp atışının olup olmadığının denetim ettirilmesi lazımdır. Bebeğin cansız bulunduğunun teşhis edilmesi durumunda kürtajla alınması gerekmektedir. Bunun aynı sıra bebek hala hayatta ise onu kurtarmak için alternatif tedavi şekilleri denenmektedir. 

Gebelik esnasında karın ağrısı 2.trimester olarak malum 13 ve 24 hafta içinde de görülebilmektedir. Bu zamanda meydana gelen ağrıların sebepleri ise: 

PREEKLAMPSİ 

Preeklampsi, yalnız bebek için değil bayanlar için de risk oluşturan hastalıklardan biridir. Gebelik esnasında kan basıncının ani bir halde yükselmesi olarak tanımlanmaktadır. Durumun ana emarelerinden biri olarak karnın sağ ve üst kısmında ağrı yaşanması gösterilmektedir. Gebelikte karın ağrısının yanı sıra bu problemi yaşayan bayanların ellerinde ve bacaklarında şişlik de görülebilmektedir. Hanımefendilerin bu şekilde bir hastalık yaşadıklarından kuşku etmeleri halinde süre kaybetmeden hanım doğum uzmanına gitmeleri lazımdır. Hem anne hem de bebeğin yaşamı açısından uzmanlar kan basın değerlendirmelerine bakılırsa bir tedavi önerisinde bulunacaktır. 

DEKOLMAN PLASENTA 

Dekolman plasenta ise gebelik sorunları içinde 20.hafta sonrasında yaşananlardan biridir. erken doğumdan düşüğe kadar değişik sonuçlar getirebilmektedir. Karında şiddetli bir ağrı ile kendini gösterirken bazı bayanlar ağrıları sırt bölgelerinde de hissedebilmektedir. Bu şekilde durumlarda bebeğin kalp atışlarının olup olmadığı denetim edilmelidir. Uzmanlar teşhisten sonrasında tedaviye anında başlamaktadır. Hatta lüzumlu olan durumlarda doğum, planlanan zamandan daha erken gerçekleşebilmektedir. 

YALANCI DOĞUM SANCILARI 

Yalancı doğum sancıları ağrıya yol açan ve çoğu zaman 20.hafta sonrasında ortaya çıkan kasılmalardır. Bir dakika olmadan biten kasılmalar günde birden fazla kez görülebilmektedir. Kasılma esnasında karında ağrı da yaşanabilmektedir. Yalancı doğum sancısı esnasında göbek anlık olarak sertleşmektedir. Fakat kasılmaların her daim ağrıya yol açtığını söylemek mümkün değildir. Yalnız bazı durumlarda bir dakika kadar kendini gösterip sonrasında kaybolan ağrılar yaşanabilmektedir. Bu şekilde durumlarda bayanların sakinliklerini korumaları, dinlenmeleri, düz yatıyorlarsa yan yatmaları benzer biçimde değişik şeyler önerilmektedir. 

Gebeliğin 25 ve 41. Haftalarında da karın ağrısı görülebilmektedir. Bu süre dilimindeki ağrı sebepleri ise: 

KABIZLIK 

Gebeliğin ilerleyen dönemlerde rahim bağırsaklar üstünde daha fazlaca baskı hayata geçirmeye başlamaktadır. Hormonlar da işin içine girmiş olduğu için bağırsakların genel işleyişi bozulmaktadır. Bu da bayanların gaz ve kabızlık benzer biçimde iki mühim mesele yaşamaları anlamına gelir. Gebelikte karın ağrısına yol açan problemler karnın sol kısmında ağrı yapmaktadır. Üstelik bu sorun ağrının yanı sıra karında sertleşme görülmesine de yol açabilmektedir. Beslenmeye dikkat etmek bu probleminin en mühim çözüm önerisidir. Günde averaj olarak iki litre kadar su içilmelidir. Otuz dakikalık yürüyüşlere çıkmak da uzmanlarca önerilmektedir. Fakat önemlere karşı ağrı üç günü aşkın zamandır geçmiyorsa buna ek olarak ateş benzer biçimde semptomlar da var ise bir uzmana danışılması lazımdır. 

BAĞ AĞRISI 

Gebelikte kasık ağrısı sebeplerinden önde gelen yuvarlak bağ ağrısı göbeğin büyümesine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Zira gelişme, bahsi geçen bağın aşırı aşama gerilmesine niçin olmaktadır. bu tür ağrılar yalnız birkaç saniye devam etmektedir. Hanımefendiler bu şekilde anlarda kendilerini rahat hissetmeye odaklanmalıdır. 


DOĞUMUN YAKLAŞMASI 

Gebeliğin ilerleyen zamanlarındaki karın ağrı sebeplerinden biri de doğumdur. Doğumda karın ağrısı tertipli aralıklarla gelen kramplardan oluşmaktadır. Krampların yanı sıra vajinal bir akıntı da görülebilmektedir. Bu şekilde durumlarda hakkaten doğum yapılıp yapılmadığının öğrenilmesi için bir hastaneye gidilmelidir. Ağrıların hanımdan hanıma değişiklik göstermesi ya da belli zamanlarda tamamen kesilmesi benzer biçimde nedenler uzman önerilerinin önemini artırmaktadır. 

NE ZAMAN HASTANEYE GİDİLMELİ? 

Hamilelikte kasık ağrısı sağ tarafta görüldüğünde bir uzmana danışılmalıdır. Zira sağ taraftaki kalıcı ağrılar ve düşük ateş apandiste işaret edebilmektedir. Bu duruma ek olarak; 

-Vajinal kanama görülmesi, 

-Krampların şiddetinin artması, 

-12.hafta öncesindeki kanamalı ya da kanamasız karın ağrısı yaşanması, 

-El ve ayaklarda yüksek oranda şişme yaşanması, 

-Kanlı idrar, 

-İdrara çıkmada zorlanma, 

-Yüksek ateş durumlarında süre kaybetmeden hastaneye gidilmelidir. 

İLİşKİLİ HABERLER Hamilelik Bulantısına Ne İyi Gelir?

Hamilelik Bulantısına Ne İyi Gelir?

Hamilelik Dönemindeki Kabızlığın Nedenleri Nelerdir?

Hamilelik Dönemindeki Kabızlığın Sebepleri Nedir?

Hamilelik Döneminde Cinsel İlişkiye Girilebilir mi?

Hamilelik Döneminde Cinsel İlişkiye Girilebilir mi?

Hamilelikte Hangi Vitaminler Tüketilebilir?

Hamilelikte Hangi Vitaminler Tüketilebilir?

İLİşKİLİ GALERİLER Ashley Graham Hamilelik Sürecini Anlattı

Ashley Graham Hamilelik Sürecini Söyledi

Yazın Tercih Edebileceğiniz Hamile Kıyafetleri

Yazın Tercih Edebileceğiniz Hamile Giysileri

Sophie Turner İlk Kez Hamilelik Pozlarını Paylaştı

Sophie Turner İlk Kez Hamilelik Pozlarını Paylaştı

Sağlıklı Hamilelik İçin Bunları Yapın

Sıhhatli Hamilelik İçin Bu tarz şeyleri Yapın

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir