Göz önünde sinek uçuşmaları yaşıyorsanız dikkat
Göz önünde sinek uçuşmaları yaşıyorsanız dikkat

Göz önünde sinek uçuşmaları yaşıyorsanız dikkat

Otururken ya da yatarken birden ayağa kalktığınızda gözleriniz kararıyor, baktığınız yerlerde uçuşan sinekler mi görüyorsunuz? Peki, altında rahat sebeplerin yatmış olduğu kabul edilen, “tansiyondur, başım dönmüştür, geçer” olarak adlandırılan bu problemin ciddi tablolarla sonuçlanabildiğini biliyor muydunuz?

Yazı yazarken, kitap okurken ya da ayağa kalkarken kişiler gözlerinin önünde sinek uçuşması hissi yaşadıkları görülüyor. Bu durum, hastalar tarafınca açık renkli zeminlere bakıldığında kurum yağması hissi şeklinde de tanım edilebiliyor. Bir çok vakit umursanmayan bu sorun, felçten görme yitirilmesine kadar oldukça ciddi hastalıkların sinyalcisi olabilirken, bununla birlikte acilen bir uzmana başvurmayı gerektiriyor.

Gözlerin önünde sinek uçuşması başka hastalıkları işaret eder

Gözler, oldukça ince ve oldukça tertipli liflerden meydana gelen yumurta akı kıvamındaki bir yapıdan oluşur. Lifler, bu yapıya su kıvamında bir şeffaflık sağlar. Böylece gözlerde berrak bir görme kazanılır. Fakat kimi zaman bu lifler arasındaki seviye bozulur ve yapılarında bir kalınlaşma yaşanabilir. Bunun sonucunda da hasta gözlerinin önünde sinek ya da siyah noktaların uçuştuğunu düşünür. Hastalar bu durumu daha oldukça düz renkli bir zemine baktıkları vakit yaşarlar.

Sinek uçuşmalarını önemseyin

Göz önünde yaşanmış olan sinek uçuşmaları, retina yırtılması benzer biçimde mühim göz hastalıklarının sinyalcisi olabilir. Erken dönemde teşhis ve tedavisi yapılabilen retina yırtılmasında geç kalınması ise retina dekolmanı (ayrılması) olarak adlandırılan körlükle sonuçlanabilen hastalığa niçin olabiliyor. Bu yüzden gözün önünde herhangi bir uçuşan cisim ya da şimşek çakmalarına benzer ışık gölgeleri fark ediliyorsa zaman kaybetmeden bir göz hastalıkları uzmanına görünmek gerekiyor.

Erken teşhis görme kaybının önüne geçebilir

Retinada yaşanmış olan yırtılma kanamayı da bununla beraber getirir. Oluşan kanama ise kanın gözün içine akmasına, bu durum da kişilerin gözlerinin önünde sinek uçuşuyor hissi yaşamasına niçin olur. Mevcut kanama kendi kendine durur fakat yırtılma kesinlikle erken müdahale gerektirir. Retina yırtıkları problemi erken dönemde fark edildiğinde lazer ile çözülebilir. Fakat lazer, gözler önünde uçuşan cisimlerin görülmesinin önüne geçmez. Lazer tedavisi ile yalnızca retina ayrılması sorununu önlemek hedeflenir. Gözlerin önünde bir şeylerin uçuşması hissi bir çok şahıs tarafınca tolere edilebildiğinden çoğu zaman tedavi ihtiyacı duyulmaz. Fakat durum, kişiyi günlük aktivitelerini yaparken zorlayacak boyutta ise hastaya vitrektomi ameliyatı ile daha net bir görüş kazandırılabilir.

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir