Kadınlar Neden Makyaj Yapar
Kadınlar Neden Makyaj Yapar

Hanımefendiler Niçin Makyaj Yapar

Hanımefendiler niçin makyaj yapar; Pek fazlaca hanım için makyaj günlük yaşamın bir parçasıdır.  Hususi günlerde ise hanımefendiler daha özenli ve heybetli makyajları tercih eder. Peki asla düşündünüz mü, hanımefendiler niçin makyaj yapar. Kadinay.Net sizler için düşündü..

Hanımefendiler Niçin Makyaj Yapar..

Hanımefendilerin niçin makyaj yapmayı sevdiklerini araştıran uzmanlar, yüzünü aynada makyajsız gören kadının, makyajdan sonrasında yüzünün başkalarına iyi mi görüneceği öngörüsü ve iyimserliğiyle harekete geçtiğini belirlediler.
                   
Daily Telegraph’ta yer edinen habere nazaran, bir Japon kozmetik şirketi için, beyin uzmanı Dr. Ken Mogi ve ekibi tarafınca meydana getirilen ve 2 yıl devam eden araştırmada, kadının yüzünü makyajlı ve makyajsız olarak iyi mi algıladığıyla ilgili beyinde değişik faaliyetlerin bulunmuş olduğu belirlendi.

Beyin tarama aleti kullanan bilim adamları, beynin kaudat çekirdeğindeki faaliyetleri incelediler. Tarama sonucunda, bir bayan kendini makyajsız görmüş olduğu vakit başkalarının kendisini iyi mi göreceğini öngördüğünü ve beynin “ödül sisteminin” herekete geçerek zevk hissi veren dopamin salgıladığını saptadılar.          
       
Araştırmacılardan Keişi Saruwatari, “Daha önceki araştırmalardan biliyoruz ki, beynin bu kısmı herekete geçtiğinde belli faaliyetlerden zevk alırız. Bunu şu şekilde yorumluyoruz; bir bayan yüzüne baktığında makyaj yapmış olduğu vakit iyi mi görüneceğini tahayyül ediyor. Burada beklenti, teşvik ve hevesin bir karışımı söz mevzusu. Makyaj hanımlarda, diğerleriyle ilişki kurulmasına ve zevk duyulmasına katkıda bulunuyor” dedi.     
        
Bilim adamları araştırmadan ilkin, hanımefendilerin makyajdan sonrasında pozitif hisler içine girdiklerini düşünüyorlardı.

Bunun hanımefendiler içinde meydana getirilen bir araştırma bulunduğunu hatırlatan uzmanlar, bir adamın de sabah traş olduğunda ve yüzüne traş kolonyası sürdüğünde benzer hisler içinde olabileceğini söylediler.

Etiket Güzellik Makyaj Hanımefendiler Niçin Makyaj Yapar Dr. Ken Mogi Hanımefendilerin Makyaj Yapma Sebepleri

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir