Hünkar Beğendi Tarifi
Hünkar Beğendi Tarifi

Hünkar Beğendi Tarifi

Hünkar beğendi tarifi, en güzel et yiyecekleri içinde yer edinen nefis bir et yemeği. Ben hünkar beğendi yemeğini kesinlikle kemiksiz ve kuş başı edilmiş et ile yaparım. Bolca tere yağlı, mis şeklinde kuzu eti ile harmanlanmış hünkar beğendi yemeğini birde bizim tarifimizle deneyin. Et yiyecekleri yaparken en oldukca dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan etin sert olmamasını sağlamaktır. Bunun için ete asla metal kaşık sokmayın ve tuzunu son olarak yemeğe ilave edin ki etler sertleşmesin. Salçalı yemekler genel anlamda salça kokusunu yok etmek için, salçayı kucak dolusu kavurabilirsiniz. Hünkar beğendi yemeği içinde salçayı iyice kavurursanız salçanın kokusunu yok edersiniz. Hünkarbeğendi hem sunum olarak hem de lezzet olarak nefis bir et yemeği. Üstelik yapılışı açısından da en kolay et yiyecekleri içinde yer ediniyor. İşte size leziz hünkar beğendi tarifi.

Hünkar Beğendi Tarifi için malzemeler

1 kilogram patlıcan
2 çorba kaşığı un
2 çorba kaşığı tereyağı
1,5 su bardağı süt
Yarım kilogram kuzu eti (kemiksiz, kuşbaşı doğranmış)
1 soğan
1 çorba kaşığı salça
Tuz,
karabiber

Hünkar Beğendi Iyi mi Yapılır

Patlıcanları fırında yada ocağın üstünde kabuklan yanıp, içi yumuşayıncaya kadar közleyin. El dayanacak sıcaklığa ulaştığında elinizle kabuklarını soyun. Çatalla iyice ezin. Bir tencereye 1 çorba kaşığı tereyağı koyun. İçine unu ilave edin ve unun pişmeden kokusu çıkıp hafifçe sararıncaya kadar tahta bir kaşıkla karışmasını sağlayarak kavurun. Bir taraftan karıştırmayı sürdürürken öteki taraftan sütü az az ilave ederek una iyice yedirin. Unun topaklanmasına engel olmak için karıştırmaya ara vermeyin. İçine ezilmiş patlıcanı ilave edin. Bu kez dövercesine karıştırıp sosu alevden alın. Ara sıra oldukca kısık ateşte ısıtıp sosu sıcak tutmaya çalışın. Eti ayrı bir tencereye 1 çorba kaşığı tereyağıyla birlikte koyun. Et salmış olduğu suyu çektiğinde incecik doğranmış soğanı ilave edin. Et esmerleşip kabuk bağlayıncaya kadar karışmasını sağlayarak kavurun ve salçayı ilave edin. Salçanın pişmeden kokusu çıkana kadar 2-3 dakika daha kısık ateşte kavurmayı sürdürün. Üstüne 2 su bardağı kadar su ekleyip, tencerenin kapağını kapatın. Et yumuşayıp suyun yarısını çekinceye kadar kısık ateşte pişirin. Eti alevden almaya yakın tuzunu koyup karıştırın. Bir süre daha pişirip alevden alın. Tabağa ilkin beğendi sosunu koyun, üstüne etleri yerleştirin. Üstüne karabiber serperek hünkar beğendinizi sıcak servis yapın.

BAŞKA BİR TARİF

Lüzumlu Malzemeler

• 2 domates yada 1 kaşık domates salçası
• 1 kilogram patlıcan
• 1 kahve fincanı
• 5 kaşık tereyağı
• Rendeden geçirilmiş olarak 1 kahve fincanı kaşar peyniri
• Yarım kilo parça et (Kuşbaşı)
• 1 bardak su
• Un, Tuz
• 4 fincan süt

Hazırlanışı

1- Ilk olarak bir tencerede 2 kaşık tereyağını ısıtın. Yağ kızardıktan sonrasında kuşbaşı biçiminden doğranmış etleri ilave ederek, nar şeklinde kırmızılaşana dek kızartmaya devam edin.
2- Minik kesilmiş soğanları katarak, domates salçası ve tuz koyun. İki üç defada olmak suretiyle 2 bardak sıcak su ilave edin. Etler yumuşak bir hal alıncaya kadar pişirin. Tencereyi alevden alarak sıcak olarak muhafaza edin.
3- Beğendiyi hazırlamak için minik bir tencereye tereyağı ile unu koyarak hafifçe ateşte unu sarartın, iki dakika kavurun. Tencereyi alevden alın.
4- Öteki taraftan patlıcanları kömür ateşinde yada ocakta kabukları yanarcasına pişirin. Kabuklarını bıçakla soyun. Soyulan her patlıcanı bir tarafa bırakmış olduğunuz unlu yağa katın. Telle dövercesine karıştırın.
5- Sonrasında patlıcanları tenceresiyle ateşe oturtun. Bunlara iki tatlı kaşığı tuz ile sıcak haldeki sütü yavaş yavaş katın. Bir taraftan da hızlıca karıştırın.
6- Patlıcanları koyuca cıvık haline gelinceye kadar karıştırın. Sonrasında rendeden geçirilmiş kaşar peyniri katarak iyice karıştırın. Servis tabağının bir tarafına patlıcan beğendiyi koyun, öteki tarafa sıcak etleri yerleştirin.Ve bu şekilde hünkarbeğendi yemeğinizi servis edin.

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir