İlişkinizin sizi duygusal olarak tükettiğini gösteren 6 işaret
İlişkinizin sizi duygusal olarak tükettiğini gösteren 6 işaret

İlişkinizin sizi duygusal olarak tükettiğini gösteren 6 işaret

Enerjinizi ihtiyacınız olan şeyleri karşılamayan bir ilişkiye harcamak, sinirli ve duygusal olarak tükenmiş hissetmenize niçin olabilir. Eşiniz tarafınca desteklenmediğinizi hissettiğinizde, yazışma oluşturmak ve birbirlerinize hak ettiğiniz sevgiyi vermek oldukca zor olabilir.

Doğal ki, hiçbir ilişki muhteşem değildir. Her çift ara sıra ihtilaf yaşar. Sadece eşiniz hakkında düşündüğünüzde devamlı stresli hissediyorsanız yada onlarla zaman geçirirken fizyolojik olarak bitkin hissediyorsanız, ilişkinizin zihinsel sağlığınızı ciddi şekilde etkilemesi mümkündür.

Duygusal problemler yaşamak, daima ilişkinizi biritmeniz gerektiği anlamına gelmez. Sadece aşağıdaki deneyimlerden herhangi biri tanıdık geliyorsa, sorunlarınız üstünde çalışmanıza destek olabilecek bir ilişki terapistine ulaşmanın zamanı gelmiş olabilir.

Sorunları hakkında sürükli kaygı duyuyorsunuz

Devamlı eşinizin sorunlarını düşünüyorsanız ve bu artık günlük yaşamınızda zorluklara niçin oluyorsa, karşı tarafın sorunları sizin sorununuz haline geliyor ve bu tarz şeyleri düzeltmek istiyorsunuz. Bu düşünceler kafamızda devamlı dolaşabilir. Duyulduklarını sezmek ve birisinin yaslanabilmesi için devamlı destek ve bakım sunduğumuzu görebiliriz.

Eşiniz zor bir süre geçiriyorsa, ilişkinizde destek görevi görevi üstüne almak oldukca kolay olabilir. Sonuçta, onlara mümkün olan en iyi şekilde yardım etmek istiyorsunuz. Bununla beraber, eşiniz sorunları ile ilgilenmiyorsa yada sorunların çözülmesine izin vermiyorsa, bu duygusal yük yorucu olabilir. Ansızın dramı tüm konuşmalarınıza hükmeder, bu da sizi kendi sorunlarınızı bir kenara bırakmaya zorlar.

Sıhhatli olmayan herhangi bir şahıs için endişelenmek, kendinize bakmanızı engelleyebilir. Kendinizi bu tür bir ilişkide bulursanız, eşinizi arkadaşlarından, ailesinden yada terapistinden ek destek almaya teşvik etmeniz iyi bir yol olabilir.

Onlara karşı şefkatli olmak istemiyorsunuz

Birisi sizi devamlı küçümserse ve denetim ederse yada duygusal ihtiyacınız olan şeyleri görmezden gelirse, bir zamanlar içinizde kelebekler uçuran “kıvılcım” kaybolur. Bu ilişkiler gerçek manada hayatınızı emebilir. Eşinize fizyolojik olarak şefkat gösterme mevzusundaki ilginizi tamamen bitirebilir. Duygusal boşluk ve itimat eksikliği, partnerinizle sex yapma arzunuzu zorlaştırabilir. İlk etapta onlar için heyecanlandığınız hususi yazışma ve sevgi artık kolay gelebilir ve her türlü içtenlik daha zor olabilir.

Çevresinde kendiniz olamayacağınızı hissediyorsunuz

Belirli mevzular ile alakalı düşüncelerinizi ifade etmekten yada duygularınızı eşinizle paylaşmaktan rahatsız olursanız, bu asla iyi bir işaret olmaz. Bir argümandan kaçınmaya ya da duygularınızı korumaya çalışın, gerçeği gizlemek uzun solukta çoğu zaman iyi bir düşünce değildir. Anlık kavgaları yada problemleri engellese bile, süre içinde muhtemelen ilişkinize büyük zararlar verecektir. Gerçeği gizlemek, yalnız onlara söylediklerinizi etkilemekle kalmaz, bununla birlikte etraflarındayken iyi mi davrandığınızı da etkisinde bırakır. Devamlı diken üstünde olmuş olursunuz bu sebeple yanlış bir şey yapmış olursanız sizi terk edebileceğinden kaygı edersiniz.

Yalnız kalmak istiyorsunuz

Sıhhatli bir ilişki için süre ayırmak çoğu zaman lüzumlu olsa da, partnerinizden uzak olmak için sık sık arzu duymak, onlardan kaçmaya çalıştığınızı izah edebilir. Eğer eşiniz üstünde zihinsel enerjinizi oldukca harcıyorsanız, onlardan kaçmak istiyor olabilirsiniz. Her insanın yalnız süre geçirmeye ihtiyacı var, fakat eğer beklediğiniz bir şey var ise, ilişkiyi tekrardan düşünmek isteyebilirsiniz.

Fizyolojik olarak bitkin hissediyorsunuz

Ayrı şeyler şeklinde görünseler de, zihinsel sıhhat ve fizyolojik sıhhat birbiriyle yakından bağlantılıdır. Duygusal olarak yıpranan bir birlikteliğin bir kişinin sağlığı üstünde fizyolojik bir tesiri olabilir. Bir ihtimal daha çok uyuyorsunuz bu sebeple 3’e kadar ayakta kalmış olarak büyük bir iş projesi esnasında eşinize destek olmaya çalışıyorsunuz. Ya da kim bilir uyanık kalmak için uğraşıyorsunuz bu sebeple eşinizle olan etkileşimlerinizin her biri bir münakaşa haline gelmiştir…

Her durumda, bir ilişki kaygı yada öteki zihinsel sıhhat problemlerine niçin oluyorsa, bunun fizyolojik enerjinizi emmesi oldukca ihtimaller içindedir.

İlişkiniz hayatınızın öteki alanlarına müdahale ediyor

İlişkinizin duygusal sağlığınızı etkilediği yönündeki en büyük göstergelerinden biri, dostluklar, aile, sıhhat, finans yada maneviyat şeklinde hayatınızın bir alanını negatif etkiliyor olmasıdır. Bir çok insan ilişkilerini hayatlarının öteki bölümlerinden ayrı tutabilir. Bununla beraber, devamlı dikkat ve güvenceye gereksinim duyan biriyle birlikteyseniz, sizin bireysel olarak gelişiminizi engelleyebilir. Devamlı zihinsel yorgunluğunuz var ise, öteki ilişkilere ve kariyerinize yoğunlaşmak zor olsa gerek. İlişkinizin, hayatınızdaki alakasız alanlara aşırı müdahalesi oluyorsa ve bu müdahaleler sebebiyle negatif etkileniyorsanuz, ilişkiniz mevzusunda bazı adımlar atmanın zamanı geldi anlama gelir.

hususi içeriğidir.

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir