İlk 6 Ayda Anne Sütünün Önemi
İlk 6 Ayda Anne Sütünün Önemi

İlk 6 Ayda Anne Sütünün Önemi

Uzmanlar her yenidoğan bebeğin muhakkak ilk 6 ayda anne sütü içmesi icap ettiğini, ek gıdaya da bu süreçten sonrasında başlanılmasını öneriyor. Anne sütünü kafi oranda içen bebeklerin gelişimlerinde problemlerle karşılaşmaları azca görülür.

ANNE SÜTÜ ÇOK ÖNEMLİ

Anne sütü, bebeklerin beslenmesinde asla yeri doldurulamayacak naturel ve yararlı bir besindir. Yenidoğan Uzmanı Doç. Dr. İlke Mungan Akın, yapmış olduğu açıklamada anne sütünün yaşam süresince kafi ve dengeli beslenmenin, gelişmenin, sağlığın korunması ve iyileştirilmesi için vazgeçilemez bir unsurdur. 

Bebek ve çocuk sağlığında meydana getirilen hataların, yanlış anne sütü uygulamalarına karşı önlemlerin alınması ve bilgilerin doğru olması için “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sıhhat Kuruluşları” programı kapsamında her yıl 1-7 Ekim haftasının “Emzirme Haftası” olarak kutlandığını belirtti.

EMZİRMEYE GEÇ BAŞLAMAK ÖLÜME NEDEN OLABİLİR

Doç. Dr. Akın, “Bebekler için optimal beslenme, ilk 6 ay bir tek anne sütünün verilmesiyle, hemen sonra 2 yaşına kadar kafi ve uygun tamamlayıcı besinlerle beraber anne sütüne devam edilmesiyle mümkündür. Anne sütü, bebek beslenmesinde yeri doldurulamayan ideal, örneksiz ve naturel bir besindir. Anne sütü bileşiminin en mühim özelliği, bebeğin gebelik haftasına, doğum ağırlığına ve ayına uygun değişiklik göstermesidir.” açıklamasını yapmış oldu.

Anne sütünün yararlarını anlatmaya devam eden Akın, “Anne sütü, başta beslenme olmak suretiyle bebek ve anneye sıhhat, bağışıklık, gelişimsel, ruhsal, toplumsal ve ekonomik yönden pek fazlaca yarar sağlar. Küresel ölçekte, maalesef 6 aydan ufak bebeklerin bir tek yüzde 43’ü anne sütüyle beslenmektedir. Asla emzirilmeyen bebeklerin ölüm olasılığı, yalnızca anne sütüyle beslenenlere nazaran 14 kat fazladır. Emzirmeye başlanması ne kadar gecikirse çocuğun ilk 1 ayda ölme riski artmaktadır. UNICEF’in açıklamasına nazaran, dünyaya yeni gelen her iki bebekten birine doğumu izleyen 1 saat içinde anne sütü verilmiyor ve bu durum onları hastalık ve ölüm riskinden koruyacak temel gıdalardan ve antikorlardan yoksun bırakıyor.” dedi.

İLİşKİLİ HABERLER Bebek Bakımında Babaya Düşen Görevler

Bebek Bakımında Babaya Düşen Görevler

Bebeklerde Uyku Süreleri

Bebeklerde Uyku Süreleri

Bebeklerde Yüksek Ateş

Bebeklerde Yüksek Ateş

Cansu Tosun’un Bebek Dansı

Cansu Tosun’un Bebek Dansı

İLİşKİLİ GALERİLER Uzun Süre Saklanabilen Besinler

Uzun Süre Saklanabilen Besinler

Merve Boluğur Bebeklik Fotoğrafını Paylaştı

Merve Boluğur Bebeklik Fotoğrafını Paylaştı

Pelin Karahan: Maskeleri Annem Dikiyor

Pelin Karahan: Maskeleri Annem Dikiyor

Yasmin Erbil, Annesi Nergis Kumbasar’ın Doğum Gününü Kutladı

Yasmin Erbil, Anası Nergis Kumbasar’ın Doğum Gününü Kutladı

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir