İnal Aydınoğlu: Evinizde sevgi dolu bir yaşam oluşturunuz
İnal Aydınoğlu: Evinizde sevgi dolu bir yaşam oluşturunuz

İnal Aydınoğlu: Evinizde şefkatli bir yaşam oluşturunuz

Koronavirüs sebebiyle, içinde bulunduğumuz ‘Evde Kal’ sürecinde eşler içinde sevgi, saygı ve hoşgörünün, çocuk ve aile ilişkisinde sevgi ve yardımlaşmanın önemini özetleyen İnal Aydınoğlu, tavsiyelerde bulunmuş oldu.

Anne babalar çocuğun gözüyle dünyayı görebilmelidir

Tüm dünyada tesirini gösteren yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında, evde kaldığımız bu süreçte Türkiye’nin ilk Gönüllülük Öğretmeni, Öğretim Görevlisi ve Yazar İnal Aydınoğlu, toplumun temeli olan ailelerin küçüklere örnek bir yaşam göstermeleri icap ettiğini onlara sevgi, saygı, dayanışma ve paylaşma şeklinde değerlerin anlatılmasını tavsiye ediyor. “Bu değerleri benimsetebilmek için temel kaide, ailenin bu değerler içinde yaşamasıdır. Anne ve babanın sıhhatli kontakt kurması, birbirine yakınlık ve sevgi göstermesi, çocuklarına örnek davranışlar sergilemesi çocuğun ileride çevresiyle daha pozitif yönde ilişkiler kurmasını elde edecektir.” diyen Aydınoğlu, çocukla iletişimde dürüst olmanın iletişimin temel kuralı bulunduğunu belirterek açıklamalarına şu şekilde devam ediyor: “Anne babalar evlatları ile olan ilişkilerinde ilk olarak onların hangi bakış açılarıyla yaşama baktıkları, dünyayı iyi mi anlamlandırdıklarını bilmelidir. Çocuğun dünyaya bakış açısını keşfedebilmek, ilk olarak onu dinlemeyi gerektirir. Anne babalar çocuğun gözüyle dünyayı görebilmelidir. Bunu yapabilmek için de anne-babaların çocuklarıyla empati kurması gerekir. Empati kabiliyetinin gelişmiş olması, karşılıklı anlayış için oldukça önemlidir. Evlatların da bu zamanda kendi sorumluluklarını yerine getirip bununla birlikte aile içinde meydana getirilen aktivitelerde yer alması, kendilerini geliştirmeleri açısından oldukça faydalıdır.”

Eşler birbirleriyle kontakt içinde olmalı

Evli çiftlerin bu süreçte birbirlerini daha çok dinlemeleri gerektiğine dikkat çekerken, “Evlilik kolay şey değildir. Çatışmalar sıklaştıkça en kolay problemler bile büyütülür. Çözüm üretmeyen her davranış kontakt bozukluğunu artırır. Gerginlikler çoğalır. Eşler içinde yabancılaşma adım atar. İlişkide ve evlilikte çatışma artar.” açıklamalarında bulunan Aydınoğlu, aynı evde yaşayan çiftlerin birbirlerine sessiz davranarak, birbirlerini yok ederek evliliklerinin anlamını da kaybettirdiklerini söylüyor. Çözümün evliliğin mutluluk içinde sürmesi bulunduğunu ifade eden İnal Aydınoğlu, çiftlerin birbirleri arasındaki iletişimlerini arttırmalarını tavsiye ediyor.

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir