İnsanlar neden aldatırlar
İnsanlar neden aldatırlar

İnsanlar niçin aldatırlar

Aldatıldığınızı öğrenmek yıkıcı olabilir. Kendinizi incinmiş, öfkeli, mutsuz, hatta fizyolojik olarak hasta hissedebilirsiniz. Fakat her şeyden ilkin, “niçin?” diye merak ediyor olabilirsiniz.

2017 senesinde meydana getirilen bir emek verme bu mevzuyu araştırmak suretiyle yola çıkan Sex Research Journal’da yayımlandı. Emek verme, aldatmalarının sebepleri hakkında duygusal bir ilişki içinde aldatan 495 kişiye çevrimiçi anket kullanarak bazı sorular sordu.

Katılımcılar içinde 259 hanım, 213 adam ve cinsiyetini belirtmeyen 23 şahıs vardı.

Emek verme, aldatmaya katkıda bulunan sekiz kilit motivasyon faktörü belirledi. Doğal ki, bu faktörler her aldatma vakasını açıklamıyor. Sadece, insanların niçin aldattığını daha iyi idrak etmek için yararlı bir çerçeve sunuyor.

İşte bu anahtar faktörlere ve bunların bir ilişkide iyi mi ortaya çıkabileceğine beraber göz atalım.

1. Hiddet yada intikam

İnsanlar kimi zaman öfkeden ya da intikam alma arzusundan aldatıyorlar.

Eşinizin aldattığını keşfettiniz. Şaşırdınız ve canınız yandı. Eşinize aynı duyguları yaşatmak isteyebilirsiniz, böylece size yaşttıkları acıyı hakikaten anlayabileceğini düşünebilirsiniz.

Başka bir deyişle: “Canımı yaktılar, o yüzden şimdi can yakacağım”.

Hiddet güdümlü sadakatsizlik intikam dışındaki nedenlerden dolayı da olabilir:

Eşinizin sizi yada ihtiyacınız olan şeyleri anlayamadığı bir ilişkide hayal kırıklığı,

– Etrafta olmayan bir eşin yarattığı hiddet

– Bir eşin fizyolojik ya da duygusal olarak vereceği fazla bir şey olmamasının yarattığı hiddet

– Bir tartışmadan sonrasında hiddet ya da hayal kırıklığı

Altta yatan nedenden bağımsız olarak, hiddet, başkasıyla yakın olmak için kuvvetli bir motivasyon olabilir.

2. Aşkın bitmesi

Canlandırıcı bir kişiye aşık olma hissi çoğu zaman sonsuza dek sürmez. Birine ilk aşık olduğunuzda, onlardan bir bildiri aldığınızda tutku, coşku ve dopamin telaşları yaşayabilirsiniz.

Sadece bu duyguların yoğunluğu çoğu zaman zaman içinde kaybolur. Doğal, istikrarlı, kalıcı aşk vardır. Sadece bu ilk günkü coşku devamlı olmayabilir. Parıltı söndükten sonrasında, sevginin orada olmadığını fark edebilirsiniz. Ya da bir ihtimal başka birine aşık olduğunuzu anlarsınız. Aşkın bitmesinin, birbirinizi sevmediğiniz anlamına gelmediğini ihmal etmeyin. Bu, hala bir aile, arkadaşlık, istikrar ve güvenlik duygusu elde eden bir ilişki bırakmayı zorlaştırabilir. Sadece, duygusal aşk olmadan bir ilişkide kalmak, aşkı tekrardan deneyimleme ve sadakatsizliği motive etme arzusuna yol açabilir.

3. Durumsal faktörler ve fırsatlar

Bir tek aldatma şansına haiz olmak aldatma olasılığını artırabilir. Bu aldatma şansına haiz olan her insanın yapacağı anlamına gelmez. Öteki faktörler çoğunlukla (sadece daima değil) aldatma motivasyonunu arttırır.

Bu senaryoyu inceleyin: İlişkinizdeki son mesafe ile hüsrana uğramış ve görünüşünüzün etrafındaki düşük kişilik saygısı duygularıyla başa çıkmışsınız. Bigün bir iş dostunuz sizi yalnız yakalayıp, “Size hakikaten ilgi duyuyorum. Bir ara buluşalım. ” söylediğinde, bir tek bir ya da iki unsur dahil olmuşsa aldatmayı seçemeyebilirsiniz. Sadece bu motive edici faktörlerin kombinasyonu, ilişkinizdeki mesafe, görünüşünüzle ilgili hisleriniz, iş arkadaşınızın dikkati, aldatma olasılığını artırabilir.

4. Bağlanma sorunları

Bağlanma problemi yaşayan insanların bazı durumlarda aldatma olasılığı daha yüksektir. Sadece bağlılık hepimiz için aynı anlama gelmez.

Bir ilişkideki iki kişinin, birlikteliğin durumu hakkında değişik fikirleri olması mümkündür. Birinden hakikaten hoşlanmak ve onunla samimiyetle konuşmaktan hala korkmak mümkündür. Bu durumda, ortak bir ilişkide kalmayı tercih etseler bile, bağlanmaktan kaçınmanın bir yolu olarak aldatmayı tercih edebilir.

5. Karşılanmayan gereksinimler

Kimi zaman, bir yada iki tarafın yakınlık mevzusundaki gereksinimleri bir ilişki içinde karşılanır. Birçok insan bazı şeylerin iyileşeceğini umarak ilişkide kalmayı seçer. Sadece karşılanmayan gereksinimler, durum düzelmezse daha da kötüleşebilecek hayal kırıklığına yol açabilir. Bu, ihtiyaçların başka yerlerde karşılanması için motivasyon sağlayabilir.

Karşılanmamış duygusal gereksinimler da sadakatsizliğe yöneltebilir. Duygusal sadakatsizliği tanımlamak zor olabilir, sadece bu çoğu zaman birinin eşinin yanında birisine oldukça fazla duygusal enerji harcamış olduğu bir durumu ifade eder. Eşiniz düşündüğünüz, hissettiğiniz yada söyleyeceğiniz şeyler ile ilgilenmiyorsa, ilgilenen biriyle paylaşmaya başlayabilirsiniz . Bu, bir ilişkiye benzeyen samimi bir bağlantıya yol açabilir.

6. Cinsel talep

Cinsellik yapmak için kolay bir arzu bazı insanları aldatmak için motive edebilir. Fırsat yada karşılanmayan cinsel gereksinimler da dahil olmak suretiyle öteki faktörler de aldatmada rol oynayabilir. Sadece cinsellik yapmak isteyen biri, başka hiçbir motive edici olmadan bunu yapmak için fırsatlar arayabilir. Cinsel ilişkiyi yerine getiren insanoğlu bile öteki insanlarla daha çok cinsellik yapmak isteyebilirler. Bu, ilişkide ne olursa olsun herhangi bir cinsel yada hususi problem olması gerekmeyecek şekilde yüksek bir cinsel talep seviyesinden kaynaklanabilir.

7. Çeşitlilik isteği

Bir ilişki bağlamında çeşitlilik arzusu çoğu zaman cinsiyetle ilgilidir. Mesela, biri, eşiyle iyi geçinse bile, eşinin istemediği şeyleri denemekle ilgilenebilir.

Çeşitlilik ek olarak şunu da ifade edebilir:

– Değişik konuşmalar yada yazışma tarzları

– Değişik cinsel faaliyetler

– Öteki insanlara ilgi

– Mevcut eşine ek olarak, öteki insanlarla ilişkiler

Hoşlantı, çeşitliliğin bir öteki büyük parçasıdır. İnsanlar birçok insan türünden etkilenebilir ve bu bir tek bir ilişki içinde olduğunuz için ne olursa olsun durmaz. Tek eşli ilişkilerde bulunan bazı insanoğlu, bu çekim duygularını durdurmakta zorlanabilirler.

8. Düşük özgüven

Kişilik saygısını ve özgüveni çoğaltmak istemek de sadakatsizliğe yöneltebilir. Yeni biriyle cinsellik yapmak pozitif duygulara yol açabilir. Güçlenmiş, çekici, kendinden güvenli yada başarı göstermiş hissedebilirsiniz. Bu duygular kişilik saygınızı artırabilir.

Yeni birisinden beğeni yada onay almak, öteki taraftan, değişik ve coşku verici görünebilir. Kendine saygısı düşük olan ve yeni kişinin yalan söylemek yada abartmak için “ilişki zorunluluğu” olmadığını varsayan biri için daha orijinal görünebilir.

hususi içeriğidir.

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir