Uluslararası Woolmark Ödülleri sahiplerini buldu
Uluslararası Woolmark Ödülleri sahiplerini buldu

Internasyonal Woolmark Ödülleri sahiplerini buldu

Ralph Lauren, Yves Saint Laurent ve Karl Lagerfeld benzer biçimde dünyanın önde gelen tasarımcılarının keşfedilmesini elde eden, bununla beraber eşi olmayan bir beceri geliştirme programı sunan Internasyonal Woolmark Ödülleri sahiplerini buldu.

Londra Moda Haftası’nda yıldızlarla dolu bir etkinlikle 2020 Internasyonal Woolmark Ödülü, Richard Malone’a verildi. Emily Adams Bode ise Karl Lagerfeld İnovasyon Ödülü’nün ilk sahibi oldu.

Sürdürülebilirlik ön planda

Internasyonal Woolmark Ödülü, Tim Blanks, Hamish Bowles, Sinead Burke, Edward Enninful OBE, Kim Jones, Takashi Murakami, Holli Rogers, Anja Rubik ve Shaway Yeh benzer biçimde oldukca saygı duyulan iş ortağı temsilcilerinden oluşturulan bir kurul tarafınca değerlendirildi.

Kim Jones ve Edward Enninful OBE, kazananların yün kullanımının modada sürdürülebilirlik ile ilişkisine değinmeleri etkileyiciydi derken OBE, “Benim için Woolmark Ödülü mükemmelliğin bir göstergesidir, tasarımcıları internasyonal bir düzeye taşıyor” diyerek sözlerini sürdürdü.

Richard Malone, Wexford’daki yetişme tarzından esinlenerek, sürdürülebilir bir moda sistemi yaratmaya çalışmış ve çevreye ziyanı en aza indiren, işlevsel bir koleksiyon hazırlamış.

Geleneksel kimyasallar yerine, tamamen organik ve nebat bazlı boyaları kullanan İrlandalı tasarımcı, Merino yünü kullanarak Hindistan Tamil Nadu’da inanılmaz yetenekli dokumacılar topluluğuyla çalışmış.

“Bu inanılmaz yünü ürettikleri için teşekkür ederim”

Woolmark Ödülü’nü kazanmayı asla beklemediğini belirten Malone, “Bu ödül, çalışmalarımıza devam edebileceğimiz ve öğrendiklerimizi öteki markalar ile paylaşabileceğimiz anlamını taşıyor. Böylece oldukca daha çok kişiye ulaşabileceğiz. Bu inanılmaz yünü ürettikleri için Avustralyalı yün üreticilerine teşekkür ederim.” dedi.

Woolmark’ın, Cenup Hindistan’daki bir dokumacı topluluğu ile çalışmasına izin vermesine de değinen Malone, Wexford’da nesiller boyu devam eden zanaat ve geleneğin kaybolmasını önlemek için çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Karl Lagerfeld İnovasyon Ödülü verildi

Karl Lagerfeld’e 1954 senesinde ödül kazandıran muhteşem yaratıcı ve yenilikçi tavrın Bode’un çalışmasında da görülmesi sebebiyle bu ödüle layık olduğu belirtilirken, emek harcaması yoğun bir övgü aldı. Ödülü, CR Fashion Book’un Kurucusu ve Genel Gösterim Yönetmeni Carine Roitfeld tarafınca Bode’ye verildi.

Carine Roitfeld, “Bode’nin eski parçalarla emek verme ve onları dönüştürme hikayesi beni çocukluğuma geri götürdü. Gençken bugün olduğu benzer biçimde bir moda yoktu, bu yüzden bit pazarına giderdim, annem ve ben giysilere yamalar dikerdik. Bode’nin koleksiyonu bana bu zamanı hatırlatıyor ve bunu sevdim.” ifadelerini kullandı.

İlk 10

Dünyanın dört bir yanından 300’den fazla katılımcı arasından seçilen bu yılki 10 finalist şu şekilde:

Richard Malone – İrlanda,

Namacheko – Belçika,

Matthew Adams Dolan – ABD,

Ludovic de Saint Sernin – Fransa,

GmbH – Almanya,

Feng Chen Wang – UK,

Botter – Hollanda,

BODE – ABD,

BLİNDNESS – Cenup Kore,

A-COLD-WALL – UK.

Richard Malone, çalışmasını sürdürmek ve geliştirmek için 200.000 Avusturalya Doları, Emily Adams Bode ise 100.000 Avusturalya Doları ile desteklenecek. Her iki kazanan da devam eden sanayi danışmanı desteği, ödül alan koleksiyonları için Woolmark sertifikası ve dünyanın en prestijli mağaza ve butiklerinde satışa sunma fırsatı bulacak.

Internasyonal Woolmark Ödülü, dünyanın en iyi gelişmekte olan tasarımcılarını kutlayan ve onlara sanayi uzmanlarından devamlı danışmanlık elde eden eşi olmayan bir beceri geliştirme programıdır. Bu yılki katılımcılar prestijli bir mezunlar programına katılacak ve 300 tasarımcı bu ödülden faydalanacak.

Woolmark ek olarak online toptan satış platformu ORDRE ile kurduğu ortaklık vesilesiyle, Internasyonal Woolmark Ödülü kazananlarının ve finalistlerinin kapsül koleksiyonlarına toptan satış siparişleri verilmesine de destek veriyor.

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir