İnternetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler
İnternetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler

İnternetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Milyonlarca şahıs ilk kez sanal mağazaların kapısından içeri adım atarken; Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) verilerine nazaran Türkiye’de yüzde 4-5 olan e-ticaretin toplam perakendedeki oranı, son bir aylık süreçte bazı dikeylerde 5-6 kat arttı.

Artan siparişler, sepet içeriklerinin zenginleşmesi, ürünlerini müşteriye ulaştırmada güçlük yaşamaya süregelen e-ticaret sitelerini personel alımına yönlendirmesi, binlerce kişiye de istihdam olanağı sağlamış oldu.

Temastan kaçınmanın en kolay yolu

Yaşamı kolaylaştıran internetten alışverişin birçok pozitif yanları bulunuyor. Ilk olarak dijital pazarlarda vakit ve yer sınırlaması yok. 7 gün 24 saat dünyanın her tarafınca alışveriş yapabiliyorsun. Ürün çeşidi sınırsız. Fiziki mağazalarda ürün çeşidi, mağaza büyüklüğü ile sınırlıyken, online mağazalardan milyonlarca ürüne bir tıkla ulaşmak mümkün.

Türkiye’nin alışveriş sitesi kurucu ortağı Kuvvetli Kayral, bugünlerde internetten alışverişin en mühim pozitif yanlarının sıhhat bulunduğunun altını çizerek, “Koronavirüs salgınından korunmanın en mühim yolu temastan kaçınmaktır. E-Tecim, sıfır temasla alışveriş imkânı sağladığından, son bir ayda sisteme milyonlarca yeni alan kişi dahil oldu. Maskesiz, eldivensiz, korkmadan, evinizde steril bir ortamda alışveriş yapabiliyorsunuz. Türkiye’de senelerdir insanoğlu güvenlik kaygısından dolayı internetten alışverişe mesafeli duruyorlardı. Bazı ayrıntılara dikkat etmek, internetten güvenli alışveriş için yeterlidir” ifadelerini kullandı.

Güvenli alışveriş yolları

Kayral, ilk kez internetten alışveriş halletmeye başlayanlara avantajlı ve güvenli alışveriş için şu önerilerde bulunmuş oldu:

Bildiğiniz mağazalardan alışveriş yapın: İlk kez internetten alışveriş yapacaksanız, her gün gittiğiniz mağazaların online alışveriş sitelerini kullanın. Ürünleri, tutarları azca oldukca bildiğiniz için hata yapma oranınız düşük olur.

Toplumsal ağlar üstünden alışverişten kaçının: Buradaki satıcılar genel anlamda özgür girişimciler. Şu demek oluyor ki kurumsal kimlikleri yok. Bir problem çıkması durumunda muhattap bulamayabilirsiniz. Ek olarak yasal boşluklar sebebiyle dolandırıcıların en oldukca tercih etmiş olduğu kanallar buraları.

Mağaza adreslerine dikkat edin: İnternetteki mağazaların güvenli olup olmadığının bir göstergesi, o mağazaların adresleridir. Eğer mağazanın adresi https yerine http ile başlıyorsa, doğrusu “Secure/Güvenli” kelimesinin “S” harfi bulunmuyorsa güvenlik yüzde 100 sağlanamamış olabileceğinden dikkatli olmak gerekir.

Karşılaştırma sitelerini kullanın: Hepimiz alışverişte bir ürünü en uygun fiyatla almak ister. Bunun için semt semt, mağaza mağaza dolaşanlar olur. İnternette ise en uygun fiyatlı ürüne ulaşmak son aşama kolay. Pinti, Akakçe, Epey benzer biçimde karşılaştırma sitelerine girerek aynı ürünün en ucuz hangi mağazada bulunduğunu öğrenmek, bir tek birkaç saniyenizi alır.

İndirim-kampanya fırsatlarını kullanın: İnternette kampanyalar, indirimler asla bitmez. Birçok siteden tamamen ücretsiz bir şekilde alabileceğiniz indirim kodlarını kullanarak tutarları ucuzlatabilirsiniz. Kredi kartıyla alışverişte bonus yada puan kazanmış olduğu benzer biçimde internette bazı siteler de belirli mağazalardan alışveriş yapanlara extra nakit kazandırırlar. Para iadeli alışveriş siteleri tercih edilirse, alışveriş daha da cazip hale gelebilir. Asla tanımadığınız siteler, oldukca aşırı indirim vaadinde bulunuyorsa, önlemli olun, hatta o sitelerden uzak durun.

Kredi kartı kullanma kaygınız var ise: Kredi kartınızı web alışverişlerinde kullanmaktan çekiniyorsanız, EFT ya da kapıda ödeme seçeneklerini tercih edin. Bankanızdan sanal kart da alabilirsiniz. Sanal karta, bir tek o alışverişte kullanılacak kadar para yüklenerek alışveriş yapmak mümkün.

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir