ip atlamak

İp Atlamak Zayıflatır mı?

İp Atlamak Zayıflatıyormu ? ip atlayarak zayıflayanlar…
zayıflama egzersizleri hakkında bilgiler verirken ip atlamanın yararları için de bir şeyler demenin icap ettiğini düşündüm. İp atlamak çocukluğumuzda oyunlar oynarken sıkça başvurduğumuz bir enerji atma yolu ve normal olarak oyun idi. Sadece büyüdükçe ip atlamak, oyundan başka bir de sıhhat ve zayıflamak için de yararlı bir aktivite bulunduğunu anlıyoruz…

İp atlamak hakikaten mühim bir zayıflama hareketi ve kardiyo egzersizidir. Bir vücut kondisyon ve koordinasyon kazanım egzersizi olan ip atlamak hem bacak kol, ve bel kaslarını çalıştıran hem de beyin ile kaslar arasındaki koordinasyon kabiliyetini güçlendirici bir yarar da sağlamaktadır. Koşma ve bisiklete binme egzersizleri benzer biçimde ip atlamak bir saatte 600 kalorinin üstünde bir kalori yakımı sağlamaktadır. İp atlamak bir tek kilo vermek yada mevcut kiloda kalmak için değil boy uzatmak için de etkilidir. İp atlamak çocuklarda boy uzatır mı derseniz uzmanlar ip atlamanın kemikleri uzattığı ve kuvvetlendirdiği için boy uzamasına yararlı bir egzersiz olduğunda hemfikirler. Günde 20 dakika ip atlayan kişiler, asla bir halde rejim yapmadan ve yediklerinden kısmadan kilo verebilirler. Doğal olarak bunun için günlük 2 litre kadar da su içilmesi gerekiyor.

Egzersizler aerobik ve anaerobik egzersizler olarak iki kısma ayrılmaktadırlar. Anaerobik egzersizler oksijensiz kalori yakımı olarak bilinir ve yoğun enerji harcatması ile bilinirler. Normalde anaerobik egzersizler 100 metre koşusu benzer biçimde vücudu yoran ve bitkin düşüren egzersizler olup uzun süre dayanılması neredeyse imkansızdır. Oysa ip atlamak, hem anaerobik metabolizmayı harekete geçirmekte hem de koşmak benzer biçimde yorucu olmadığı için 1 saate kadar yapılabilen bir spor hareketleri olarak bilinmektedir. Bundan dolayı de yağ yakmak için ip atlamak hakikaten fazlaca etkili bir egzersiz çeşididir.

İp atlamanın yararları nedir?…..

İp atlamak öğrenmesi uygulanması kolay, ucuz ve keyifli bir egzersizdir. Kemik ve kaslarınızı güçlendiren ve bununla beraber yağ yakımı da elde eden ip atlama egzersizleri kalp dostu olup kardiyo egzersizleri (kardiyovasküler hareketleri) niteliğindedir. Yurt haricinde ve bilhassa ABD ip atlamanın sıhhat için yararları uzun zamandan beri fark edilmiş olup ilk ve orta öğretimdeki küçüklere sıhhat bakanlığı yardımı ile ip atlama kursları dahi düzen edilmektedir.

İp Atlama Teknikleri

İp atlamada kullanılan tüm teknikler şunlardır:
Düzgüsel ip atlama tekniği
Çapraz ip atlama tekniği
İki ayağı birden kullanarak tempolu ip atlama tekniği
Çekirge tipi ip atlama tekniği
Tek ayakla ip atlama tekniği
Ters ip atlama tekniği
Çift ayakla ip atlama tekniği.

İp Atlayarak zayıflama formülü

İp atlamanın bacaklarınız için muhteşem bir egzersiz bulunduğunu biliyor musunuz? İste size 10 dakikalık günlük bir egzersiz programı…

Çift bacakla ısınma (3 dakika)
Bacaklarınızı birarada tutarak ip atlayın. Yorulursanız yürüyün. Bir yerinizi incitmemek için dirseklerinizi belinize yakın tutun ve ipi bileklerinizi kullanarak çevirin.

Alçak zıplama (2 dakika)
Vücudunuzu alçaltarak ip atlayın. Omurganızı ve kalçalarınızı durağan(durgun) bir halde tutmak için karın kaslarınızı sıkın.

Zıplama (1 dakika)
ipi yavaşça çevirirken, tek bacağınız önde diğeri arkada olacak şekilde hamle yapın. İp başınızın üzerindeyken, zıplayarak bacak pozisyonunuzu değiştirin. Ritmi tutturmak için yüksek sesle müzik dinleyebilirsiniz.

Çift bacakla soğuma (2 dakika)
2 dakika süresince düzgüsel şekilde ip atlayın ve ondan sonra yürüyün. Hareket sona erdiğinde bacaklarınızla esnetme hareketleri yapın.

Tek diz kaldırma (2 dakika)
ipi başınızın üstünden geçirdikten sonrasında, ipin üstünden atlamadan ilkin sağ dizinizi 90 derecelik açıyla bükerek kaldırın. Bacak değiştirerek hareketi tekrarlayın. Yumuşak bir halde yere basmak için, hareketi alçalarak hayata geçirmeye çalışın.

Spor Türleri

İp Atlamanın Yararları

Bu kardiyo egzersizi ile saatte 600 ila 1200 kalori yakabilmek mümkündür.
İp atlamak topyekün bir vücut çalışmasıdır.
Hızınızı ve eforunuzu fazlaca rahat ayarlayabileceğiniz bir egzersizdir.
İp atlama sizi daha iyi bir sporcu yapabilir.
El ayak koordinasyonunu sağlar ve beyninizin iki yarısını da eş zamanlı çalıştırır.
Kaslarınızın beyin ile iletişimini hızlandırarak verdiğiniz tepki süresini kısaltabilir.
İp atlayarak bacakları sıkılaştırıp, kalçanızı dikleştirebilirsiniz.
Selülit ile baş etmenin uygun yollarından birisidir.
Lenf sistemini fazlaca iyi çalıştırır.
Zihninizi dinginleştirmek için birebirdir. Stres attırır.
Varisleri ve örümcek ağı damarları giderebilir.

 

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir