İskandinav Ev Dekorasyonu
İskandinav Ev Dekorasyonu

İskandinav Ev Dekorasyonu

Artık ev dekorasyonlarımızı yaparken yaşamamız için kafi gelecek mecburi objeler haricinde değişik güzellikler ve stiller barındırıyoruz. Son yıllarda çoğunlukla uygulanan dekorasyon stillerini göz önüne alırsak İskandinav seçimi ev dekorasyon fikirlerinin tüm dünyada oldukça yaygınlaştığını görebilmekteyiz. Peki nedir bu İskandinav seçimi dekorasyon? Bu yazımızda sizlere İskandinav stili ev dekorasyonun ne işe yaradığını ve pozitif yanlarını açıklamaya çalışacağız.

İskandinav Stili Dekorasyon Nedir?

İskandinav devletlerinde iklim şartlarının sert olması sebebiyle evler çoğu zaman ısınmayı kolaylaştıracak şekilde minik inşa edilmiştir. Bu ülkelerde yaşayan kişiler ise bu minik evlerine sığabilmek için oluşturdukları yoldam ile tüm dünya tarafınca sevilerek örnekleri verilen İskandinav seçimi ev dekorasyonu mevzusunda tüm dünyaya örnek olmuşlardır.
İskandinavya’daki minik evlere hem sığmak hem de evlerde kalabalık bir görüntü oluşturmamak için buralarda yaşayan kişiler olabildiğince azca ve mütevazi eşya kullanmaktadırlar. Dekorasyondaki ana unsur minik bir alana oldukca fazla ve büyük eşyalar yerleştirip odaların dağınık görünmesine sebep olmak yerine yalnız temel mobilyaları yerleştirip minik ve mütevazi eşyalarla ortama hareket kazandırmaktır.

İskandinav Ev Dekorasyonu Meydana getirecek Kişiler Nelere Dikkat Etmeli?

Evinizde oluşturmak istediğiniz ortamın temelinde İskandinav seçimi ev dekorasyonu yatıyorsa kullanabildiğiniz kadar azca eşya kullanmalısınız. Koltuk ve yataklarınız size kafi gelecek büyüklükte ve sadelikte olmalıdır. Birden fazla koltukla evinizde fazladan yer kaplamak yerine tek parça fakat daha kullanışlı bir koltuk alabilirsiniz. Eşyalarınızın fazla süsten uzak mütevazi özellikte olması ve fazla yer kaplamaması önemlidir.

Iyi mi Objeler Seçilmeli?

Dekorasyonunuz için seçeceğiniz objelerinizde İskandinav seçimi ev dekorasyonu oluşturmak için aldığınız mobilyalarınızla uyumlu olmalıdır. Büyük ve yer kaplayan bitkiler yerine oldukça minimal bitkileri tercih etmelisiniz. Bunlara örnek olarak kaktüsleri verebiliriz. Kaktüsler evinizde mütevazi havayı bozmadan size güzel bir görüntü elde edecektir.

Ufak Dekor Ürünlerinin Kullanımı

Aynalarınızı ve saatlerinizi seçerken de tercihinizi etrafı süslemeli, heybetli olanlardan yana kullanmamalısınız. Tüm mobilya ve objeleriniz benzer biçimde duvara astığınız süs eşyaları da gösterişsiz ve kullanışlı olmalıdır. Tablolarınız ve masa üstü süs eşyalarınızı seçerken de minimal bir ev dekorasyon seçimi seçtiğinizi ihmal etmeyin. Duvara asacağınız uyumsuz bir tablo yada tv sehpanızın yanına yerleştireceğiniz devasa bir çiçeklik stilinizi karmaşıklaştırabilir. Süs eşyaları ve biblolar renksiz yada açık renkli olmalıdır. Tablolarınızda da fazla karmaşık renkler bulunmamalı.
Seçtiğiniz dekor ürünleri ne kadar mütevazi olursa olsun sayıca fazla olmamalı. İskandinav stili ev dekorasyonu yapmak istiyorsanız olabildiğince azca ürün kullanmalısınız.

İskandinav seçimi ev dekorasyonu planlamalarında zeminde ahşap görünümü oldukça göze çarpıyor. Büyük halılar yerine minik halı ve kilimler be dekorasyonun eğer olmazsa olmazı. Sizde bu şekilde bir ev dizayn etmek istiyorsanız tüm zemini kaplayan halılarınıza veda etmelisiniz.

İskandinav Ev Dekorasyonunda Çoğunlukla Kullanılan Renkler

Koyu ve göze çarpan renkler yerine duvar ve mobilya renklerinde de gözü yormayacak renkler kullanılıyor. Duvar, mobilya ve halılarda en oldukca kullanılan renkler içinde beyaz ve açık gri renkleri var. Beyaz rengin fazla kullanılmasının sebebi gün ışığını iyi yansıtması ve ortamı aydınlatması. Ufak dekor ürünlerinde ise daha oldukca renksiz olan saydam modeller tercih ediliyor.

İLİşKİLİ HABERLER İç Mimar Ev Dekorasyonu

İç Mimar Ev Dekorasyonu

İnce Uzun Genç Odası Dekorasyonu

İnce Uzun Genç Odası Dekorasyonu

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir