İzleyeni iyi hissettiren 10 başarılı film
İzleyeni iyi hissettiren 10 başarılı film

İzleyeni iyi hissettiren 10 başarı göstermiş film

Koronavirüs salgını sebebiyle çoğumuz tüm gününü evde geçiriyor. Kaygılarımız virüsün de önüne geçmeye başladı ve artık haber izlemeye korkar hale geldik. İşte tam da bu durumlarda izleyeni daha iyi hissettirecek yapımlar imdadınıza koşabilir. Üstelik bu yapımlara, online platformlardan kolaylıkla erişilebilirsiniz…

Amélie

Jean-Pierre Jeunet’nin 2001 senesinde çekmiş olduğu, başrolünde Audrey Tautou’nun yer almış olduğu kült film Amélie, çevresindekilere yardım etmek en büyük gayelerinden önde gelen, naif mi naif Amélie’nin hikâyesini odağına alıyor. Jeunet’nin kırmızı ve sarı renklerin egemen olduğu pastel dünyası, asla beklemediği anda aşkı kabul eden Amélie’nin yaşamına çok büyük bir uyum gösteriyor.

Umudunu Yitirme (The Pursuit of Happyness)

Steve Conrad’ın senaristliğini değindiği, Gabriele Muccino’nun yönetmen koltuğunda oturmuş olduğu Umudunu Yitirme (The Pursuit of Happyness), eşinin kendisini terk etmesi sonucu bir başına kalmış olduğu oğluyla beraber ne kadar sıkıntılı da olsa hayatlarındaki tüm engelleri aşmaya çalışan baba Chris Gardner’ın oğluyla olan hikâyesini mevzu ediniyor. Will Smith’in kendi oğlu Jaden Smith ile beraber başrolünü paylaşmış olduğu film, hem izleyiciler tarafınca oldukça beğenilmiş hem de meşhur oyuncuya ikinci Oscar adaylığını kazandırmıştı.

Geleceğe Dönüş (Back to the Future)

Robert Zemeckis ve Bob Gale’in değindiği, sonradan beyaz perde evveliyatına geçen bir üçlemeye dönüşen serinin ilk filmi Geleceğe Dönüş (Back to the Future), deli fikirlerini hayata geçirmeye çalışan bilim insanı Doc Brown’un tasarladığı bir vakit makinesi olan DeLorean ile yanlışlıkla otuz yıl öncesine giden 17 yaşındaki Marty McFly’ın macerasını konu alıyor.

Şipşak Aile (Instant Family)

Sean Anders’ın yönettiği, oyuncu kadrosunda Rose Byrne, Mark Wahlberg, Isabela Merced, Octavia Spencer benzer biçimde adların yer almış olduğu Şipşak Aile (Instant Family), bir aile kurmaya kabul eden Pete ve Ellie çiftinin üç kardeşi evlat edinmesiyle yeni bir hayata uyum sağlama çabalarını samimi bir üslupla konu alıyor.

My Neighbors The Yamadas

Ateşböceklerinin Mezarı (Grave of the Fireflies), Only Yesterday ve Prenses Kaguya Masalı (The Tale of Princess Kaguya) benzer biçimde animasyonlara imza atmış olan usta isim Isao Takahata’nın yönettiği My Neighbors The Yamadas, Tokyo’nun keşmekeşinde hayatlarını idame ettirmeye çalışan orta derslik Yamada ailesinin, yaşamın getirmiş olduğu neşeli ve hüzünlü anları deneyim ettikleri sıcak bir hikâyeyi mevzu ediniyor.

Denemeye Kıymet (Long Shot)

Charlize Theron ve Seth Rogen’in başrollerini paylaşmış olduğu Denemeye Kıymet (Long Shot), politika arenasının gözde diplomatlarından önde gelen ve başkanlık seçimleri için adaylığını koyan Charlotte Field ile günümüzde gazeteci olan ve Charlotte’ın gençliğinde bebek bakıcılığını yapmış olduğu Fred’in tesadüfen karşılaşması sonrası gelişen vakaları mevzu ediniyor.

Şampiyon Danimarka (Sommeren ’92)

Kasper Barfoed’in yönettiği Şampiyon Danimarka (Sommeren ’92), 1992 Avrupa Futbol Şampiyonası’na bir tek 11 gün kala ülkede çıkan harp sebebiyle turnuvadan diskalifiye edilen Yugoslavya’nın yerine şampiyonaya çağrılan Danimarka ulusal takımının, futbol tarihinin en büyük sürprizlerinden birine imza atarak zafere yürümesinin hikâyesini konu alıyor.

Onur (Pride)

Stephen Beresford’un değindiği, Matthew Warchus’un yönetmenliğini üstlendiği Onur (Pride), 1984 senesinde Londra’daki Onur Yürüyüşü’ne katılmak suretiyle Londra’ya gelen Joe karakterinin hikâyesi üstünden, otoriter yönetimlerin baskı altına almak istediği iki kesim olan LGBTİ bireyler ile hakları için grevde olan maden işçilerinin Onur Yürüyüşü’nü bir kutlamanın yanı sıra dayanışma gününe çevrimesini konu alıyor.

Paddington 2

Paul King’in tekrardan yönetmen koltuğuna oturmuş olduğu devam filmi Paddington 2, ilk filmimizde yaşamış olduğu serüvenler sonucu Brown ailesinin bir ferdi olan ve muhitteki hepimiz tarafınca oldukça sevilen ayı Paddington’ın, 100. yaşını kutlamaya hazırlanan teyzesi Lucy’ye armağan etmek istediği kitabın çalınmasıyla gelişen vakaları mevzu ediniyor.

Ferris Bueller’le Bir Gün (Ferris Bueller’s Day Off)

Matthew Broderick’in başrolünde yer almış olduğu Ferris Bueller’le Bir Gün (Ferris Bueller’s Day Off), okulu kırıp Cameron ve Sloane ile Chicago’ya giden Ferris Bueller ve arkadaşlarının, tüm gün süresince başlarından geçen maceralarını odağına alıyor.

hususi içeriğidir.

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir