Kahverengi Akıntı Neden Olur?
Kahverengi Akıntı Neden Olur?

Kahverengi Akıntı Neden Olur?

Kahverengi Akıntı Niçin Olur? 

Kimi zaman adetiniz birkaç gün kahverengimsi akıntı ile adım atar yada biter. Bu tamamen normaldir ve {hiç de} kaygı verici değildir. Pembemsi yada kahverengimsi akıntı, yumurtlamanın bir emaresi olabilir. 

Döngünüzün başlangıcında, östrojen seviyeniz yükselir ve rahim duvarınızın büyümesine sebep olur. Yumurtlamadan sonrasında progesteron seviyesi yükselir ve rahim duvarınızın kalınlaşmasına niçin olur. Yumurtlama esnasında hafifçe lekelenme, rahim duvarınızın büyümesine, sadece hemen hemen kalınlaşmamasına bağlı olabilir, şundan dolayı östrojen seviyesi artmış sadece progesteron olmamıştır. 

Bazı hanımlarda hamileliğin erken döneminde kahverengimsi bir akıntı meydana gelebilir. Bu akıntı vardığında ürkütücü olabilir, sadece bir çok süre hamilelikte meydana gelmesi normaldir ve kaygı edilecek bir durum yoktur.  

Kahverengi Vajinal Akıntı Düzgüsel midir? 

Bu akıntılar hamileliğin oldukca erken dönemlerinde ortaya çıkabilmesine karşın, hamile olduğunuzun bir işareti olarak alınmamalıdır. Yaygın inanışın aksine, implantasyon kayıplarının var olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur. 

Jinekolojik muayeneler, bulaşma ve hatta yoğun ilişki kahverengimsi akıntıya niçin olabilir. 45 yaşın üzerindeyseniz, kahverengimsi bir akıntı, bilhassa ruh hali değişimleri, sıcak basmaları yada uykusuzluk eşlik ediyorsa, menopozun erken bir emaresi olabilir. 

– Pelvik inflamatuar hastalık kahverengimsi bir akıntıya niçin olabilir. PID hastalığına çoğu zaman karın ağrısı, cinsel ilişki esnasında ağrı, ateş, fena kokulu akıntı ve idrar yaparken yanma hissi birlikte rol alır.l Bir yumurtalık kisti, yumurtalık içinde yada üstünde oluşan minik bir sıvı cebidir. Bir çok süre bu hafiftir sadece ağrı yada gerginlik, bel ağrısı ve cinsel ilişki yada tane esnasında ağrıya niçin olabilir. Bazı yumurtalık kistleri asemptomatiktir. Bir yumurtalık kistini tespit etmenin tek yolu ultrason yapmaktır. 

– Polikistik over sendromu, hormonların bozulmasıdır. En sık görülen semptomlar düzensiz tane dönemleri yada tane eksikliğidir, sadece bununla beraber kahverengimsi dökülmeye, aşırı kıl büyümesine, sivilceye ve kilo alımına da niçin olabilir. 

Kahverengi Akıntı Nelere Sebep Olabilir? 

Rahim ağzı kanserine bağlı kahverengimsi akıntı vakası en ciddidir sadece oldukca nadirdir. Bu kahverengimsi akıntı, bu durumda tek emare olmayacaktır. Çoğunlukla cinsel ilişki esnasında ağrı ve sonrasında kanamalar, daha ağır ve uzun dönemler ve dönemler içinde kanamalar birlikte rol alır. 

Kahverengi akıntı fark ederseniz, bir çok durumda yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Ne çoğunlukla meydana geldiklerini ve döngünüzün belirli bir aşamasında mı yoksa belirli bir aktivite durumunda mı ortaya çıktıklarını görmek için bunu yazmak iyi bir fikirdir. 

Bu akıntı birkaç hafta ortaya çıkarsa, ilişkiden sonrasında tertipli olarak ortaya çıkarsa yada vajinal tahriş, acayip kokular yada kramplar benzer biçimde başka semptomlar eşlik ederse, güvenli olmak için doktorunuzu aramak iyi bir düşünce olabilir. Enfeksiyon emaresi değildir. 

Kahverengi Akıntı Tehlikeli midir? 

Vajina tarafınca, bilhassa kendi kendini temizlerken üretilen salgılardır. Vajina ve mukoza zarının ürettiği salgılar, vajinamızı enfeksiyonlardan koruyarak sağlığını güvence eden bakterilerle doludur. 

Vajinanızda doğru pH’ı (asitlik ölçü birimi) korurlar. PH, bir kadının yaşamı süresince değişmiş olur. Bu salgılar vajinal floranın iyi korunmasını, yağlanmasını ve hidrasyonunu sağlar. Jinekologlar senelerdir birçok hanımı florayı zayıflatan duş (direkt vajinaya su yada sıvı sabun enjekte etmek) mevzusunda uyardılar. Çoğu zaman, kahverengi akıntı tane döneminizden ilkin yada sonrasında ortaya çıkabilir. Tane esnasında kanamaya yol açan endometriyum atılır. 

İLİşKİLİ HABERLER Vajina Daraltma Nedir?

Vajina Daraltma Nedir?

Vajinadan Gaz Çıkması Nedir?

Vajinadan Gaz Çıkması Nedir?

3 Sağlık Çalışanı Daha Koronavirüsten Hayatını Kaybetti

3 Sıhhat Çalışanı Daha Koronavirüsten Yaşamını Yitirdi

Kabine Koronavirüs Gündemiyle Toplanıyor

Kabine Koronavirüs Gündemiyle Toplanıyor

İLİşKİLİ GALERİLER Vajinal Mantar

Vajinal Mantar

24 Yaşındaki Kadın Dünyanın en Büyük Vajinasına Sahip Olmak İçin Ameliyat Oldu

24 Yaşındaki Hanım Dünyanın en Büyük Vajinasına Haiz Olmak İçin Ameliyat Oldu

Genital Bölge Estetiğinde Son Nokta: Barbie Vajina

Genital Bölge Estetiğinde Son Nokta: Barbie Vajina

En Büyük Vajinaya Sahip Olmak İçin Bıçak Altına Yattı

En Büyük Vajinaya Haiz Olmak İçin Bıçak Altına Yattı

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir