Kaşlarınız yüz hatlarınıza uygun mu
Kaşlarınız yüz hatlarınıza uygun mu

Kaşlarınız yüz hatlarınıza uygun mu

Doğuştan haiz olduğumuz yüz hatlarımız ifadeden güzel duyu görünüme kadar birçok durumu etkiliyor. Bilhassa de yüzün öteki parametreleriyle bir araya ulaştığında güzellik açısından ciddi farklar yaratıyor. Bu parametrelerin başlangıcında yüzün merkezinde yer edinen kaşlar yer ediniyor. Kaşlar, yüzün şekline nazaran tasarlandığında fazlaca daha naturel ve çekici bir görünüm elde edilebilir. Ergül Keskin Conture Make up Stduio’nun Kurucu ve Kontür Makyaj Eğitmeni Ergül Keskin, yüz şekline nazaran kaş formunun iyi mi olması icap ettiğini konu alıyor.

Yüz tipine en uygun kaş şekli iyi mi seçilir

Yüz şekline nazaran kaş formu belirlenirken bazı kriterler söz mevzusudur. Bunlar;

– Gözlerin yüzdeki konumu,

– İki göz arasındaki mesafe,

– Kaş ve gözler arasındaki uzunluk,

– Göz kapağının yapısı,

– Kaşın kalınlığıdır.

Sadece yüzün çerçevesini oluşturan kaşın şekli üstündeki en belirleyici etken gene yüzün kendisidir. Dolayısıyla naturel fakat doğru dokunuşlar fazlaca önemlidir. Bu aşamada devreye kaş kontür uygulamaları; doğallığı bozulmuş, yanlış işlem görmüş ya da uygun bir tasarıma haiz olmayan kaşlara yine yaşam veriyor. Yüz şekline uygun olarak tasarlanan kaşlar, yüzün haiz olması gerçekte haiz olması ihtiyaç duyulan vurucu ve etkisinde bırakan ifadeyi kazanmasını sağlıyor.

Kaş kontürü uygulamasında dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan en mühim nokta ise; yüz şekline uygun kaş şeklinin ustalaşmış ve tecrübeli kişilerce yapılmasıdır. Şu sebeple hatlara nazaran tasarlanan kaşlar, milimetrik hesaplarla belirlenir ve belirleme işleminde birçok mühim parametre vardır. Bu aşamada kişinin alanında uzman olması fazlaca önemlidir.

Yüzünüz yuvarlak hatlara sahipse

Yuvarlak yüz hatlarına haiz kişilerin yüzündeki en geniş alan elmacık kemikleridir. Genel olarak yüzün uzunluğu ve genişliği aynı uzunluğa haizdir. Bu aşamada ihtiyacımız olan yüzün daha uzun görünmesini sağlamaktır. Bunu sağlayacak olansa kaşlardan başkası değildir. Yüz şeklinin yuvarlak olması durumunda tercih edilmesi ihtiyaç duyulan kaş şekli, yuvarlak hatlara ters köşe meydana getirecek keskin açılı kaşlardır. Hafifçe açılı bir kaş, yüzün yuvarlak yapısına bir çeşit konturlama yaparak daha etkili bir görüntü kazandırır. Kaş kavisinin mümkün olduğunca yukarı olması yüzde görsel bir illüzyon yaratarak daha uzun görünmesini elde edecektir.

Uzun yüz hatlarına sahipseniz

Optik bir illüzyon isteyen öteki bir yüz şekli de uzun yüz hatlarıdır. Şu sebeple bu uzunluğu dengeleyecek bir illüzyona ihtiyacınız var anlama gelir. Uzunluğun doğru bir halde dengelenmesi, yüzün daha bakışımlı görünmesini sağlayarak güzelliği matematiksel olarak tamamlar. Bu aşamada kesinlikle uzak durulması ihtiyaç duyulan kaşlar kavisli formlardır. Onun yerine düz ve kavissiz bir kaş tasarımı tercih edilmelidir. Sadece düz kaşların suni bir görünüm yaratmasını engellemek için kenarlar naturel bırakılmalıdır. Ek olarak kaşlar, gözün dış çizgisinde bitirilmemeli birazcık daha uzatılmalıdır.

Oval yüz hatlarına sahipseniz

En ideal yüz şekillerinden kabul edilen oval yüz şekle haiz kişilerin uzak durması ihtiyaç duyulan iki mühim nokta vardır; birincisi tamamen düz kaşlar, diğeri ise fazlaca kavisli kaşlardır. Şu sebeple oval yüz hatları aşağıya doğru uzanan bir görüntü yaratır. Bu görüntü kimi süre bitkin bir ifade oluşturabilir. Bu durumu engellemek içinse göz yapısıyla uyumlu klasik ve naturel görünümlü kaşlar tasarlanmalıdır. Seçilen kaşın ucu aşağı doğru inmemelidir. İstenildiği takdirde kavisli bir formda kaş seçimi yapılabilir.

Kare yüz hatlara sahipseniz

Kare yüz hatları oldukça keskin bir görüntü oluşturur. Bu durum her ne kadar sert bir ifade yaratsa da hem de karakteristik bir karaltı kazandırır. Gene de sert duruşu yumuşatmak için kaşlardan yararlanmak mümkündür. Bunun için yuvarlak ve kavisli kaşlar tercih edilmelidir. Bununla beraber fazlaca kalınca kaşlar da seçilmemelidir. Keskinlik için yumuşak bir geçiş sağlayacak olan fazlaca kalınca ve abartılı olmayan kavisler daha soft bir ifade elde edecektir.

Elmas şeklinde yüz hatlarına sahipseniz

Dar bir alın ve göz yapısına, geniş yanak ve minik çene birlikte rol alır. Bu karışık tabloyu dengeleyecek ana unsur kaşlardır. Ne fazlaca kavisli kaşlarla sert bir görüntü yaratılmalı ne de düz kaşlarla yüz ifadesizleştirilmelidir. Bunun için daha fazlaca ‘S’ formda yumuşak bir kaş modeli uygulanmalıdır.

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir