Kinoa Nasıl Pişirilir? Beyaz Kinoa Ve Bitkisini Pişirme Yolları
Kinoa Nasıl Pişirilir? Beyaz Kinoa Ve Bitkisini Pişirme Yolları

Kinoa Nasıl Pişirilir? Beyaz Kinoa Ve Bitkisini Pişirme Yolları

 

Kinoanın yapıldığı en ergonomik ve yaygın tanım salatadır. Salatalar kinoa ile lezzetlendirilmekte olup salataya mayhoş bir tat vermektedir. Kinoayı pişirmeden otuz dakika ilkin suda bekletmek gerekmektedir.

Kinoanın tadında bulunan acılığın giderilmesi için süzgeçte bolca su ile ovularak yıkanmalıdır. Et yada tavuk suyunda kaynatılan kinoanın pişmesi için yüksek ateş kullanılmaktadır. Pişirilen kinoa, bir süre dinlenmeye bırakılmaktadır.

Kinoa Iyi mi Pişirilir?

Diyetlerin olmazsa olmaz besinlerinden olan kinoa, tok tutmakla beraber cildi de korumaktadır. Bitkisel protein kaynaklarından olan kinoa, salataların yanı sıra yemeklerin içine de ilave edilmektedir.

Pişmemiş kinoaların kalori oranının yüksek olmasından dolayı pişirilmektedir. Ara öğünde tüketilecek olan kinoa, yoğurt ile karıştırılabilmektedir. Bulgura oldukça benzeye kinoanın gıda kıymeti son aşama yüksektir.

Siyah, kırmızı ve beyaz çeşitleri bulunmakla beraber sıhhatli tarifler yapılabilmektedir. Yemeklerin içinde mükemmel bir tat veren kinoa, birazcık sert bir yapıya haiz olduğundan ilkin haşlanmaktadır. Yeni haşlanan kinoadan salata yada kısır yapmak mümkündür. Sıhhatli beslenmeyi alışkanlık haline getirenler, kinoadan değişik tarifler yapmaktadır.

Beyaz Kinoa ve Bitkisini Pişirme Yolları

Beyaz kinoa yüksek oranda besleyici olduğundan son aşama doyurucu bir tahıldır. Doyurucu olma özelliğinden yararlanmak için rejim listelerinde yer verilmektedir. Pişirilmiş beyaz kinoa, sindirim problemlerine iyi gelmektedir. Tıpkı bulgur şeklinde her tür yemeğe katılabilen beyaz kinoa, zayıflama sürecinde etkili bir rol oynamaktadır. Beyaz kinoanın kullanım alanı oldukça geniştir ve her yiyecek için uygun bir tahıldır.

Birkaç kere yıkanan beyaz kinoa, bir süre suda beklemelidir. Beklemeye alma süresi minimum 20 dakika olmalı ve sonrasında süzülmesi gerekmektedir. Su ekleyip kapalı bir tencerede pişirmek, iyi bir pişirme yöntemidir. Pişmiş beyaz kinoa bir süre dinlendirilmeye bırakılmakta ve her tanım için hazır bir halde kullanılabilmektedir. Beyaz kinoa yardımıyla rejim menüleri daha leziz ve sıhhatli bir hale gelmektedir.

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir