Kıskançlıkla nasıl başa çıkılır hesap sormaktan vazgeçin!
Kıskançlıkla nasıl başa çıkılır hesap sormaktan vazgeçin!

Kıskançlıkla iyi mi başa çıkılır hesap sormaktan vazgeçin!

Kıskançlık ilişkileri zora sokan ve vakaları içinden çıkılmaz bir hale getiren bir mesele olabiliyor. Kıskançlık duygusu aşırıya kaçtığında ilişkileri tehlikeye atan yıpratıcı bir hal alabilir. İkili ilişkilerinizde kıskançlığı aşabilmenizi sağlayacak birkaç öneriyi biraraya getirdik. İşte kıskançlıkla başa çıkmanın 7 yolu…

Kendinize güvenin 

Aşırı kıskançlık, uzmanlar tarafınca ‘düşük özgüven’ olarak tanımlanıyor. Kendinize güveniniz tam olsun ve partnerinizin sizi sevdiğine emin olun. Siz sevilmeyi hak ediyorsunuz, güzelsiniz ve oldukça özelsiniz. Bunu unutmamanız ümidiyle.

Hesap sormayın 

Onu devamlı arıyor, ne yaptığını, nerede bulunduğunu soruyor, yanında kimlerin bulunduğunu öğrenmek mi istiyorsunuz? Bundan vazgeçseniz iyi olur. Siz onun anası değilsiniz. Nitekim günümüzde anneler bile artık bunu yapmıyor. En sıhhatli ilişki, itimat üstüne kurulan ilişkidir. Ona güvenmeyi öğrenmek zorundasınız. 

Sık sık iletişime geçin 

Partneriniz ile açık yazışma oluşturmak, kıskançlıkla baş etmek için muhteşem bir yöntemdir. Niçin kıskandığınızı ve bu duyguyu ortaya çıkaran sebepleri onunla konuşun. Eğer onun davranışları kıskançlık hissetmenize niçin oluyorsa bunu onunla paylaşın. Bu mevzuda konuşmazsanız, partnerinizin duygularınızı aşmanıza destek olması mümkün değildir.

Öteki çiftleri gözlemleyin

Kimi zaman üçüncü bir kişi olarak dışarıyı gözlemlemek, yaptığınız hatası anlamanıza destek olabilir. Çevrenizdeki öteki çiftleri gözlemleyin. Eminiz ki o çiftlerde de kıskançlık icra eden taraflar görürsünüz. Dışarıdan bakmış olduğunuzda öteki çiftler içinde kıskançlık sorunlarının iyi mi göründüğünü bir düşünün. İlişkinizi hakikaten bu şekilde yaşamak istiyor musunuz?

Ona fırsat verin 

Partnerinizin sizden bağımsız hareket etmesine müsaade edin. Bırakın arkadaşları ile rahatça görüşsün, kendi başına da plan yapabilsin. O kendine zaman ayırırken, siz de kendiniz ile ilgilenin. Ihmal etmeyin, hiç kimseye yasaklar koyarak hata yapmasına engel olamazsınız. Sevgilinizi akşam dışarı göndermeyerek size ihanet etmesine engel olabilir misiniz? Kesinlikle hayır. Yapmak isteyen şahıs kesinlikle bir fırsatını bulur. Mühim olan; siz engel olduğunuz için değil, kendisi istemediği için yapmamasıdır. 

Terapiye gidin 

Terapiye gitmek, baş edemediğin bazı noktalarda ustalaşmış yardım almak dünyanın en olağan şeyi. Bir terapist, kıskançlık duygunuzun altında yatan temel sebebi bulmanıza ve bunu aşmanıza yardım edebilir. Bir terapiste gitmek istemiyorsanız, yardım alabileceğiniz online terapi uygulamaları da mevcut.

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir